futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 15 grudnia 2021, 14:45

Spacer Leonowa. Bałagan i ryzyko - tak ZSRR zdobywało kosmos

Spis treści

Spacer Leonowa

Pierwszy człowiek w kosmosie był Rosjaninem, więc ogłoszono ogromny sukces. ZSRR potrzebowało jednak dalszych osiągnięć. Gagarin przez cały czas lotu pozostawał w kabinie, przypięty do fotela (poza lądowaniem). Zastanawiano się wtedy, czy może nie czas przełamać kolejną barierę i doprowadzić do bardziej bezpośredniego doświadczenia kosmicznej pustki?

Dokonał tego Aleksiej Leonow już w marcu 1965 roku lecąc razem z drugim kosmonautą Pawłem Bielajewem na orbitę w statku kosmicznym Woschod 2. Maszyna była wyposażona w rozkładaną śluzę powietrzną (kosztem trzeciego miejsca w kabinie). Po wyjściu z niej kosmonauta połączony był ze statkiem tylko kilkumetrowym przewodem. Leonow tak wspomina swój i ludzkości pierwszy spacer w kosmosie (tzw. EVA – Extravehicular Activity):

Czułem się jak ptak z rozpostartymi skrzydłami, pędzący wysoko nad Ziemią. Nie można tego objąć wyobraźnią. Tylko tam możesz poczuć ogrom tego, co nas otacza.

Niestety, jak to w życiu bywa, zachwyt dość szybko ustąpił na rzecz niepokoju. Przebywanie w próżni trwało około 10 minut i gdy doświadczenie trzeba było zakończyć, okazało się, że nie będzie to zbyt łatwe. Kombinezon Leonowa podczas przebywania w próżni rozciągnął się i kosmonauta nie był w stanie wrócić do śluzy, tak jak to było w planach, tzn. nogami do przodu.

Zostało jeszcze 58% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej