futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 23 czerwca 2020, 16:25

autor: Bartosz Świątek

Słuchawki kontra głośniki 7.1. Słuchawki 7.1 – czy warto kupić do gier?

Spis treści

Słuchawki kontra głośniki 7.1

Wszystko ma sens, ale pod warunkiem, że nie oczekujecie cudów. Sprawa wygląda tak – znaczenie ma przede wszystkim to, czy dany headset jest po prostu dobry. Dźwięk przestrzenny mimo wszystko należy traktować jako sprawę drugorzędną – w niektórych grach przynosi pozytywne rezultaty i częściej niż rzadziej cieszyłem się, że go mam, ale z pewnością nie jest to poziom wrażeń audio oferowany przez pełnoprawny zestaw głośnikowy. Z drugiej strony porównywalny nie jest też wydatek i to, ile zachodu trzeba włożyć, by się tym wszystkim cieszyć.

Z komputerem możemy łączyć się za pomocą zewnętrznej karty dźwiękowej USB, a pod konsolę czy smartfona podepniemy się dzięki kabelkowi mini-jack. - Słuchawki 7.1 – czy warto kupić do gier? - dokument - 2020-06-23
Z komputerem możemy łączyć się za pomocą zewnętrznej karty dźwiękowej USB, a pod konsolę czy smartfona podepniemy się dzięki kabelkowi mini-jack.

W niektórych grach uruchomienie funkcji Virtual 7.1 sprawia, że nie tylko łatwiej nam sprecyzować, skąd dochodzi dźwięk w grze, ale też staje się on pełniejszy, rozchodzi się w bardziej realistyczny sposób. Naprawdę trudno ująć to słowami, ale kiedy pograłem trochę z włączonym 7.1, powrót do standardowego trybu sprawił, że odniosłem wrażenie, iż udźwiękowienie jest bardziej „płaskie”, gorzej wykorzystuje możliwości słuchawek. Niestety, w niektórych produkcjach rezultaty są mieszane i niezbyt zadowalające. W ostatecznym rozrachunku uważam jednak, że lepiej tę funkcję mieć, niż jej nie mieć – szczególnie jeśli nie jesteście w stanie cieszyć się dźwiękiem przestrzennym w innej formie.

Jak wypadają słuchawki SPC Gear Viro Plus?

Odnosząc się do kluczowego argumentu przytoczonego powyżej – SPC Gear Viro Plus to przede wszystkim dobre słuchawki, które dopiero w drugiej kolejności są dobrymi słuchawkami dla graczy. Jakość dźwięku jest naprawdę zadowalająca, niezależnie od tego, czy gracie, oglądacie coś, czy po prostu słuchacie muzyki. Mamy tu mocne, wyraziste basy, bardzo przyzwoite, czyste midy, ale headset radzi sobie dobrze i z tonami wysokimi. Brzmienie można dostosować z wykorzystaniem Equalizera oferowanego w ramach oprogramowania. Słuchawki wyglądają dobrze, są solidne i wygodne. Tak naprawdę przyczepić można się tylko do mikrofonu, ale biorąc pod uwagę cenę, i tak jest to oferta godna uwagi. Więcej na ich temat dowiecie się już wkrótce, po aktualizacji naszego poradnika zakupowego słuchawek dla graczy.

Nie wszyscy są fanami wirtualnego 7.1, o czym przeczytacie poniżej. - Słuchawki 7.1 – czy warto kupić do gier? - dokument - 2020-06-23
Nie wszyscy są fanami wirtualnego 7.1, o czym przeczytacie poniżej.

7.1 okiem (uchem?) sceptyka

Wszystko zależy od tego, co chcemy osiągnąć. Jeżeli zależy nam na realistycznym oddaniu brzmienia gry w słuchawkach, to nie istnieje lepsza technologia, niż stereofonia, najlepiej wsparta binauralnym źródłem dźwięku lub technologią Dolby Atmos for Headphones. Dzieje się tak, ponieważ naszym uszom nie robi różnicy (w sensie przestrzenności), czy dźwięk dobywa się z jednej membrany, czy z pięciu – odległość od narządu słuchowego jest w wypadku słuchawek zbyt mała, by poprawić umiejscowienie pozornych źródeł dźwięku. To, co może drastycznie ulepszyć jakość doznań w słuchawkach, to rodzaj i jakość sygnału, jaki otrzymują. I tu trzeba wyraźnie zaznaczyć, że wciąż niemal każda ścieżka dźwiękowa, tak do gier jaki i filmów, jest dostosowywana do odtwarzania na głośnikach, a co za tym idzie – kanały w słuchawkach mają nienaturalny azymut względem słuchacza i przez to właśnie pojawiają się problemy z precyzyjnym określeniem źródła dźwięku. I dokładnie ten problem ma poprawiać softwarowe 7.1 poprzez zastosowanie odpowiednich filtrów i algorytmów.

No dobrze, ale dlaczego gra się lepiej z włączonym efektem 7.1 na słuchawkach nawet, jeżeli ścieżka gry została dostosowana do słuchawek stereofonicznych i nie powinno to robić różnicy? Z tego samego powodu, dla którego gamerzy (nie tylko klasy pro) stosują niskie ustawienia graficzne – obraz jest brzydszy, ale czytelniejszy, np. zdecydowanie łatwiej namierzyć przeciwnika z wyłączoną lub ograniczoną roślinnością na mapie. Programowe uprzestrzennienie dźwięku w nienaturalny sposób uwypukla położenie źródeł dźwięku oraz poprawia separację poszczególnych odgłosów, co daje użytkownikowi pożądane uczucie otrzymania czegoś „więcej”, co zazwyczaj rozumiane jest jako „lepiej”. I w wypadku kompetytywnych rozgrywek sieciowych może to być prawda, wszakże otrzymujemy przewagę nad graczami, którzy nie posiadają sztucznie rozszerzonej percepcji brzmieniowej w grze. Może się więc okazać, że przez stosowanie prawidłowych ścieżek i metod odtwarzania, staniemy się uwstecznieni w stosunku do graczy, którzy korzystają z „dobrodziejstw” rozwiązań typu softwareowego 7.1.

Karol Ryka

Podobno od przybytku głowa nie boli :) - Słuchawki 7.1 – czy warto kupić do gier? - dokument - 2020-06-23
Podobno od przybytku głowa nie boli :)

ZASTRZEŻENIE

Materiał powstał we współpracy z firmą SPC Gear, producentem słuchawek SPC Gear Viro Plus, która dostarczyła sprzęt do testów.

TWOIM ZDANIEM

Na czym najchętniej odtwarzasz dźwięk w grach?

25,4%
Głośniki stereo lub 2.1
4,2%
Głośniki wbudowane w TV/monitor
10,9%
Zestaw kina domowego
55,5%
Słuchawki / headset
4,1%
Soundbar
Zobacz inne ankiety
Najlepsze słuchawki gamingowe. Ranking 2024
Najlepsze słuchawki gamingowe. Ranking 2024

Oto najlepsze zestawy słuchawkowe dla graczy (lub alternatywne zestawy słuchawki plus mikrofon), podzielone na kilka zakresów cenowych. Proponujemy headsety do 100, 200, 300, 400 i 500 zł, a także najlepsze drogie modele dla profesjonalistów.

Soundbar – dobry głośnik do telewizora i komputera
Soundbar – dobry głośnik do telewizora i komputera

OLED, HDR, 4K i 8K – obraz w naszych telewizorach jest coraz lepszy. Inaczej jest w kwestii audio. Dźwięk płynący z coraz cieńszych modeli pozostawia wiele do życzenia. Rozwiązanie: soundbar - co to jest i dla kogo będzie optymalnym wyborem?