autor: Bartosz Świątek
Słuchawki 7.1 dla graczy – wady i zalety. Słuchawki 7.1 – czy warto kupić do gier?
Spis treści
Słuchawki 7.1 dla graczy – wady i zalety
Niewątpliwą zaletą słuchawek jako alternatywy dla zestawów głośnikowych jest ich cena. Dla przykładu, model SPC Gear Viro Plus, który przedpremierowo otrzymaliśmy do testów na potrzeby tego tekstu, można będzie nabyć już za 249 złotych, co oznacza wydatek zdecydowanie mniejszy niż w przypadku sensownych głośników. Co więcej, w zestawie otrzymujemy też zewnętrzną kartę dźwiękową USB, która bierze na siebie ciężar przetwarzania sygnału – dzięki temu nie potrzebujemy żadnego dodatkowego podzespołu w komputerze, wystarczy bazowa funkcjonalność audio naszej płyty głównej (w dzisiejszych czasach oferuje ją praktycznie każdy model).
A może dźwięk binauralny?
Ciekawą opcję dla osób korzystających ze słuchawek stanowi także tzw. dźwięk binauralny. Jest to specjalny format, który wymaga nagrywania materiału audio z wykorzystaniem dwóch mikrofonów umieszczonych przy „uszach” specjalnie przygotowanej do tego celu sztucznej głowy. Dzięki temu rejestrowany sygnał oddaje to, co faktycznie docierałoby do uszu człowieka, pozwalając na niespotykany wręcz poziom realizmu. Świetnymi przykładami zastosowania dźwięku binauralnego w grach są Hellblade: Senua’s Sacrifice oraz The Suicide of Rachel Foster. Niestety, nie jest to rozwiązanie będące w powszechnym użytku – a szkoda, bo efekty bywają spektakularne. Jeśli chcecie sprawdzić je na własne… hmm… uszy… to załóżcie słuchawki, wejdźcie na tę stronę, wyszukajcie na niej „binaural test” i kliknijcie ikonę odtwarzania.
Drugim dużym plusem jest prostota i swoboda użytkowania. Chodzi mi tu zarówno o przygotowanie urządzenia do pracy (podpinamy, instalujemy sterownik – i gotowe), jak i możliwość bezproblemowego korzystania z niego w nocy lub w czasie, gdy w domu przebywają i/lub śpią dzieci bądź druga połówka. Ta kwestia wydaje się prozaiczna, ale naprawdę warto zwrócić na nią uwagę – cóż Wam ze świetnego sprzętu nagłośnieniowego, jeśli po prostu nie będziecie mogli go używać?
Trzecią zaletą słuchawek 7.1 jest jakość oferowanych wrażeń dźwiękowych – przynajmniej w porównaniu do zwykłych głośników stereo. Więcej na ten temat możecie przeczytać w sekcji „Słuchawki 7.1 – doświadczenia w grach”.
Niestety, słuchawki oferujące dźwięk 7.1 mają też swoje ograniczenia – nie spodziewajcie się, że wydając kilkaset złotych, otrzymacie tę samą jakość, na jaką można liczyć, inwestując w pełnoprawny zestaw głośnikowy i porządną kartę dźwiękową. Jeśli planujecie taki zakup, to najlepiej spróbujcie najpierw przetestować gdzieś kuszący Was headset – jestem przekonany, że dla wielu graczy jakość dźwięku oferowana przez wirtualne 7.1 będzie w pełni wystarczająca, ale mogą się też znaleźć osoby, dla których różnica pomiędzy tą technologią a tradycyjnym stereo nie będzie wystarczająca, by usprawiedliwić dodatkowy wydatek.
Kolejną rzeczą, którą warto mieć na uwadze, jest fakt, że słuchawki z zamkniętymi nausznikami dość mocno odcinają użytkownika od świata zewnętrznego, co w niektórych sytuacjach bywa nieco kłopotliwe (a w innych, gdy chcecie zanurzyć się bez pamięci w świecie gry – wręcz przeciwnie). Miejcie to na uwadze. Przykładowo, jeśli planujecie grać wieczorem z headsetem na głowie, a równocześnie np. spodziewacie się wizyty znajomych, trzymajcie telefon pod ręką, bo może się okazać, że dzwonek do drzwi umknie Wam w ferworze walki.
Przed zakupem sprawdź też mikrofon!
Większość headsetów dla graczy wyposażona została w mikrofon do komunikacji z innymi. Okazuje się, że ten podstawowy element w wielu modelach został potraktowany po macoszemu, czego skutkiem jest jego bardzo kiepska jakość. Warto to sprawdzić przed podjęciem ostatecznej decyzji. Niewątpliwie pozytywem jest zawsze możliwość jego odłączenia, która sprawdza się świetnie, gdy chcemy zabrać ze sobą słuchawki, wychodząc z domu.
Bywa, że problemem w niektórych zestawach jest… nadmierna czułość. Mikrofon wyłapuje dźwięk tak dobrze, że… przechwytuje go spod nauszników (np. z oglądanego filmu lub gry). Powoduje to, że w niektórych sytuacjach konieczne może okazać się znaczne zmniejszenie głośności – w przeciwnym wypadku inni członkowie grupy będą narzekali na ciągłe przebicia. A chyba nie po to kupujemy solidne słuchawki, by nie móc cieszyć się warstwą dźwiękową gier.
Rozwiązaniem części tego typu niedogodności może być zmniejszenie/zwiększenie czułości mikrofonu na ekranie ustawień w systemie Windows (lub w programie komunikacyjnym, z którego korzystamy).