Rzeczy, które musisz zrobić po zakupie nowego laptopa
Jeśli właśnie kupiłeś nowego laptopa lub komputer, wstrzymaj się chwilę przed instalacją nowych gier. Zanim zaczniesz zabawę, warto zadbać, aby obcowanie z nowym sprzętem było jak najbardziej udane.
Spis treści
Z laptopa można korzystać od razu po zakupie, zakładając, że jest na nim zainstalowany system operacyjny. Jednak warto poświęcić nieco czasu na optymalizację, pobranie sterowników i programów oraz zautomatyzowanie tworzenia kopii zapasowej najważniejszych plików. W tym poradniku podpowiadam, jak to zrobić. Jest też kilka prostych operacji, które warto przeprowadzić, aby komputer nie „zamulał” po kilku miesiącach użytkowania.
Chociaż moim głównym sprzętem do pracy i grania jest komputer stacjonarny, posiadam także laptopa. Umożliwia mi on tworzenie dla Was kolejnych materiałów, gdy znajduję się poza domem. Z przenośnymi komputerami stykam się również przy okazji przywracania do życia sprzętu moich bliższych i dalszych znajomych oraz krewnych. W ostatnich latach przewinęło się przez moje ręce wiele różnych modeli. Na przestrzeni tego czasu opracowałem własną procedurę obchodzenia się z dostarczonymi mi urządzeniami – obojętnie czy są nowe, czy stare. Powiem nieskromnie, że jest ona bardzo skuteczna i jeszcze mnie nie zawiodła. Laptopy, które włączały się w kilka, a nawet kilkanaście minut, po programowym oczyszczeniu zaczynają śmigać, aż miło. Część takich działań warto podjąć także w przypadku nowo zakupionego komputera. Pozwoli to m.in. zabezpieczyć dane oraz utrzymać wysoką wydajność. Przed przejściem do właściwej części poradnika, pragnę poinformować, że jest on skierowany do początkujących użytkowników. Z uwagi na to ograniczę się do najważniejszych, moim zdaniem, czynności.
Instalacja i aktywacja Windows 10
Nowego laptopa da się zakupić wraz z zainstalowanym systemem operacyjnym lub bez niego (niektóre firmy, jak np. Hyperbook pozwalają nam przy zakupie dokonać wyboru). W pierwszym przypadku konieczne będzie aktywowanie Windowsa 10, bo właśnie ta wersja popularnych „okienek” jest teraz standardem. Przed podjęciem tego działania i w ogóle włączenia laptopa konieczne będzie podłączenie go do zasilania z sieci. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której komputer wyłączy się w najgorszym możliwym momencie, bo zabraknie energii w akumulatorze. Po uruchomieniu urządzenia proces aktywacji powinien wystartować automatycznie. Należy wtedy postępować według instrukcji wyświetlonych na ekranie. Klucz – lub jak kto woli kod – znajduje się na naklejce na spodzie laptopa. Będzie on widoczny po usunięciu zdrapki. Najlepiej zrobić to paznokciem. Korzystanie z nożyczek lub innych ostrych przedmiotów może uszkodzić naklejkę i sprawić, że klucz licencyjny nie będzie możliwy do odczytania. W czasie aktywacji laptop musi mieć połączenie z Internetem.
Istnieje możliwość zakupu nowego urządzenia bez systemu operacyjnego. Wtedy konieczne staje się dokupienie licencji na własną rękę i samodzielne zainstalowanie Windowsa. Polecam skorzystać z instrukcji opracowanej przez Jacka Pindela. Pomimo tego, że powstała ona na początku 2019 roku wciąż jest aktualna. Inną opcją jest skorzystanie z darmowego Linuxa.
Od tej pory, każda kolejna akcja może być przeprowadzana w dowolnej kolejności. Ja podam taką, z której sam korzystam.