Darmowe programy warte zainstalowania na początek. Co musisz zrobić po zakupie nowego laptopa
Spis treści
Darmowe programy warte zainstalowania na początek
Wiadomo, że każdy preferuje i potrzebuje innych aplikacji do codziennego korzystania z laptopa. Istnieje jednak kilka programów, które prawdopodobnie wcześniej czy później przydadzą się wszystkim.
Przeglądarka internetowa – Google Chrome, Mozilla Firefox, Chromium, Opera i inne
Powszechnie znany jest żart mówiący o tym, że przeglądarka wbudowana w system Windows służy wyłącznie po to, aby za jej pośrednictwem pobrać inną, znacznie lepszą alternatywę. W czasach Internet Explorera jak najbardziej miało to swoje uzasadnienie. Najnowszy Edge jest już jednak znacznie atrakcyjniejszy, zwłaszcza po kilku aktualizacjach. Oprócz poprawek wprowadzają one nowe funkcje. Tak czy inaczej, nawet to nie będzie w stanie przekonać części użytkowników.
W takim przypadku istnieje wiele innych przeglądarek, na które można postawić. Ciężko spośród z nich wybrać najlepszą. Wiele zależy tutaj od osobistych preferencji oraz wydajności samego urządzenia. Przy najbardziej budżetowych modelach warto odpuścić sobie Chrome. Pożera on bowiem ogromną ilość pamięci RAM. Lepsza będzie wtedy Opera. Jeśli komuś zależy na prywatności i ograniczeniu śledzenia jego każdego ruchu, dobrą propozycją jest Firefox i Chromium. Ta pierwsza korzysta z autorskiego silnika, a druga, choć bazuje na rozwiązaniach Google, została pozbawiona wielu tzw. funkcji szpiegowskich.
Program do rozpakowywania archiwum np. WinRAR, 7-Zip
Pliki ściągnięte z Internetu bardzo często znajdują się w archiwum, które trzeba rozpakować. Dotyczy to również załączników dodawanych do maili. Jeśli jest ich kilka i chce się je pobrać w ramach jednej paczki, dotrze ona na lokalny dysk właśnie jako spakowane archiwum. Można co prawda otworzyć je za pomocą funkcji Wyodrębnij dostępnej w systemie operacyjnym, ale zewnętrzne oprogramowanie jest lepsze. Chociażby ze względu na to, że pozwala ono w łatwy i intuicyjny sposób nie tylko rozpakować, ale i stworzyć skompresowaną paczkę.
Biurowy pakiet Office
Napisanie teksu, stworzenie prezentacji i wykresu na podstawie danych z arkusza kalkulacyjnego wcale nie wymaga płatnego oprogramowania Office od Microsoftu. Całkowicie darmową opcją jest pakiet OpenOffice. Przez wiele lat służył mi on jako główne narzędzie do wykonywania pracy zarobkowej. Tym bardziej nada się do prostego użytku domowego. Soft ten instaluje na dosłownie każdym laptopie, który trafia do mnie w celu jego konfiguracji lub odświeżenia.
Co z antywirusem?
Laptopy, które do mnie trafiają, nierzadko mają zainstalowane 2-3 antywirusy. Najczęściej nieświadomie przez samych użytkowników przy okazji instalacji innego oprogramowania. Za każdym razem usuwam je wszystkie i stawiam na Windows Defendera, który jest zaszyty w Windows 10. Głównie dlatego, że urządzenia, które mam zoptymalizować nie są demonami wydajności. Część zaawansowanych użytkowników wyłącza i ten rodzaj ochrony, ale osobiście nie uważam tego za najlepszy pomysł. Jeśli nie podzielasz mojego zdania i oprócz Defendera chcesz korzystać z dodatkowego pakietu zabezpieczeń, zapoznaj się z naszym rankingiem 10 najlepszych darmowych antywirusów na rok 2021.
Znacznie więcej, bo aż 50 darmowych programów z różnych kategorii zostało przedstawionych w tym materiale.