autor: Krzysztof Czapiga
Wyłącz powiadomienia. Rezygnujesz z Facebooka? Może nie musisz
Spis treści
Wyłącz powiadomienia
Prosta i skuteczna metoda – wyłączyć powiadomienia. Chodzi o powiadomienia typu push, czyli takie, które pojawiają się na zablokowanym ekranie. To właśnie one najbardziej „kuszą”, by sięgnąć po telefon i skutecznie odciągają nas od innych zajęć. Można to zrobić w bardzo łatwy sposób, wchodząc w Ustawienia, następnie w Powiadomienia i wybierając konkretną aplikację.
Nie sięgaj po telefon zaraz po przebudzeniu
Jeśli pierwszą rzeczą, jaką robisz po przebudzeniu jest sięgnięcie po telefon i sprawdzenie social mediów, warto zmienić to przyzwyczajenie. Najlepiej małymi krokami. Można zacząć od porannej gimnastyki bądź śniadania i dopiero zaglądamy w telefon. Oduczamy się w ten sposób nawyku spoglądania w smartfona.
Wyloguj się
Wylogowuj się z aplikacji po każdej skończonej sesji. Wówczas zaglądnięcie na Facebooka bądź Instagrama będzie w pewnym sensie „trudniejsze”, gdyż będzie wymagało dodatkowego „wysiłku” w postaci wpisania loginu i hasła. Możesz również spróbować ustawić skomplikowane hasło, którego wpisanie będzie wymagało sporej gimnastyki na klawiaturze. Dzięki temu przed każdym logowaniem zastanowisz się, czy naprawdę chce mi się wpisywać złożone z wielu liter, cyfr i innych znaków hasło.
Wypisz się z grup, w których się nie udzielasz
Jeśli zapisujesz się do wielu grup na portalach społecznościowych, warto sprawdzić, czy wszystkie dalej cię interesują. Z czasem bowiem tracimy zainteresowanie różnymi tematami, stają się one dla nas nieprzydatne bądź rozwiązaliśmy już problemy, z którymi zmagaliśmy się jakiś czas temu. Wyskakujące powiadomienia z grup, które już nas nie interesują, z jednej strony są meczące, z drugiej – skutecznie kradną czas.
Ustaw alarm
Ustawiaj alarm na przykład na 20 minut od momentu, w którym zaczniesz korzystać z mediów społecznościowych. I choćby nie wiem co, po tym, jak usłyszysz alarm – wylogowanie. Social media mają bowiem to do siebie, że nieustannie przykuwają naszą uwagę: bez przerwy wpada jakiś artykuł/film/zdjęcie, który koniecznie „musimy” teraz przeczytać/obejrzeć/skomentować. To oczywiście nieprawda – nic się nie stanie, jak tego nie zrobimy, bądź zrobimy to później.
Zostało jeszcze 60% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...
... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium
Abonament dla Ciebie