autor: Christoph Liedtke (gamestar.de)
Przodkowie RTX - historia kart graficznych Nvidii
Nvidia zajmuje się produkcją kart graficznych od 25 lat. Przypomnijmy sobie niektóre z układów - począwszy od modelu NV1, poprzez GeForce 4, aż po najnowszą serię RTX 2000.
Spis treści
Premiera najnowszych, przeznaczonych dla graczy, kart graficznych firmy NVidia, czyli modeli GeForce RTX 2080 Ti oraz RTX 2080 odbyła się 20 września. Ich nowa mikroarchitektura nosi nazwę Turing i po ponad dwóch latach zastępuje generację kart wykorzystujących architekturę Pascal (seria GTX 1000). W naszym artykule postanowiliśmy przyjrzeć się najciekawszym modelom kart graficznych oraz chipów dla graczy, ponieważ od momentu powstania firmy w 1993 roku i wypuszczenia na rynek pierwszego układu graficznego pod nazwą NV1 (w 1995 roku) wiele się zmieniło.
Choć pierwsze układy graficzne Nvidii wydane pod nazwą Riva TNT nie były zbyt udane, to kolejna wersja, nazwana Riva TNT 2, poradziła sobie znacznie lepiej z konkurencją w postaci dominujących wtedy akceleratorów Voodoo od firmy 3Dfx. Jednak dopiero w 1999 roku Nvidia była w stanie zdobyć istotne udziały na rynku dzięki układom GeForce 256.
Punktem przełomowym dla Nvidii było wykupienie największego konkurenta – 3fdx, co miało miejsce w 2000 roku – i zlikwidowanie należących do niego linii produkcyjnych. Kilka miesięcy po tym przejęciu rozpoczęła się era programowalnych układów graficznych, a Nvidia wprowadziła na rynek serię GeForce 3 – pierwsze karty graficzne obsługujące bibliotekę DirectX 8.
RAZ NA WOZIE, RAZ POD WOZEM
Podczas, gdy starsi gracze zapewne nadal pamiętają wysoki koszt karty graficznej GeForce 4 Ti, to dla młodszych czytelników modele GeForce 6600 GT, GeForce 8800 GT czy też model GeForce GTX 460 będą się kojarzyć jako modele o bardzo dobrym stosunku ceny do jakości.
Nvidii nie zawsze wszystko szło jak po maśle i zdarzały się takie sytuacje, jak miało to miejsce w przypadku ekstremalnego poziomu zużycia energii przez model GeForce FX 5800 Ultra, z którym ledwie radził sobie układ chłodzenia, wyjąc i irytując swoich posiadaczy. Równie problematyczny był późniejszy, mocno przegrzewający się, model GeForce GTX 480.