autor: Christoph Liedtke (gamestar.de)
GeForce GTX 600 (2012 rok). Historia kart graficznych Nvidii
Spis treści
GeForce GTX 600 (2012 rok)
Nvidia wprowadziła na rynek swoją pierwszą kartę graficzną obsługującą bibliotekę DirectX 11.1 nieco później niż firma AMD. Model GeForce GTX 680 bazował na technologii znanej z modeli GTX 400 i GTX 500, ponadto zużywał mniej energii i oferował znacznie wyższą wydajność dzięki nowemu procesowi produkcji 28 nm.
Jako pierwsza karta w historii, nowy GeForce posiadał tryb turbo, który odpowiadał za dynamiczne zwiększanie częstotliwości taktowania w zależności od temperatury i poboru mocy.
GeForce 700 (2013 rok)
Seria GTX 700 w dużej mierze bazuje na układzie o nazwie kodowej GK 104, który był używany w poprzedniej generacji GeForce 600. Tylko w modelu GeForce GTX 780 Nvidia wystawiła nowy układ o nazwie kodowej GK 110. Niemniej jednak, nowa generacja posiadała od 15 do 20 procent większe osiągi i przejęła udany system chłodzenia wprowadzony z modelem GTX Titan.
W odpowiedzi Radeona R9 290X od firmy AMD, w listopadzie Nvidia wypuściła na rynek model GeForce GTX 780 Ti. Aby przebić konkurencję, firma zdecydowała się na zastosowanie układu GK 110 w pełnej wersji. Pod względem wydajności model GTX 780 i Radeon R9 290X są mniej więcej porównywalne, ale GeForce działa lepiej pod pełnym obciążeniem, podczas gdy Radeon reaguje na obciążenie solidnym hałasem, zużywając przy tym także nieco więcej prądu.
GeForce 900 (2014 rok)
Seria GeForce 900 była drugą generacją korzystającą architektury Maxwell - przeznaczonej dla graczy i entuzjastów. Oprócz zwiększonej wydajności, poprawiona została przede wszystkim wydajność energetyczna, przy jednoczesnym wysokim potencjale taktowania zegara.
GeForce GTX 980 już na starcie pokonał najlepszy model GeForce 780 Ti firmy Kepler, a do tego zapewniał płynność wyświetlania grafiki w rozdzielczości Ultra HD. Jeszcze bardziej imponujący niż wydajność 3D jest wyjątkowo niski pobór mocy w tym modelu. Chociaż Nvidia w Maxwellach w dalszym ciągu używała chipów wyprodukowanych w technologii 28 nm, to wydajność energetyczna kart wzrosła, pozwala na montaż cichszego chłodzenia.
GeForce GTX 970, który jest nieco wolniejszy, ale za tańszy od modelu z najwyższej półki, imponował osiągami tuż po premierze. Wkrótce jednak ukazały się pierwsze, bardzo krytyczne recenzje, w których wytykano firmie przekłamania dotyczące specyfikacji technicznej karty. zaczęły ukazywać się negatywne recenzje dotyczące przekłamanych specyfikacji technicznych. Ich przyczyną był fakt, że kość pamięci o pojemności 4 GB podzielona została na dwa obszary: 3,5 Gb pracowało na interfejsie 224-bitowym, natomiast pozostałe 0,5 GB na wyraźnie wolniejszym łączu 32-bitowym. W praktyce oznaczało to mniej równomiernie rozmytych klatek w grach w wysokich rozdzielczościach.