Tanie i dobre procesory. Procesor Polaka
Spis treści
Tanie i dobre procesory
Poniżej prezentujemy listę 4 procesorów, które nie załapały się do naszego TOP5, ale w sprawdzanych przez nas sklepach internetowych również cieszyły się ogromną popularnością:
- Intel Core i9-9900K – 3,6 GHz (5,0 GHz w Turbo), 8 rdzeni, 16 wątków, odblokowany mnożnik, około 1 900 złotych
- Intel Core i5-9400F – 2,9 GHz (4,1 GHz w Turbo), 6 rdzeni, 6 wątków, około 600 złotych
- AMD Ryzen 5 3600X – 3,8 GHz (4,4 GHz w Turbo), 6 rdzeni, 12 wątków, odblokowany mnożnik, około 980 złotych
- Intel Core i5-10400F – 2,9 GHz (4,3 GHz w Turbo), 6 rdzeni, 12 wątków, około 660 złotych
Podsumowanie
Nietrudno zauważyć, że zdecydowana większość procesorów w naszym zestawieniu to produkty AMD. Biorąc pod uwagę tylko TOP5, jednostki Czerwonych zdeklasowały konkurencję i okupują wszystkie pozycje. Patrząc na ranking całościowo (tabela na pierwszej stronie), na 25 pozycji Intel pojawił się zaledwie cztery razy. Najbliżej pierwszej piątki był model i5-10400F, który ostatecznie zajął 6. miejsce. Dlaczego sytuacja na rynku procesorów w Polsce diametralnie się zmieniła? Na pewno wpływ na to miały problemy Intela. Z niektórymi z nich producent w dalszym ciągu nie może sobie poradzić. Mamy tu na myśli głównie duży wzrost cen spowodowany małą dostępnością procesorów od Niebieskich (produkty Intela zawsze były droższe, ale w pewnym momencie kosztowały absurdalnie dużo) oraz kłopoty z przejściem na nowy proces technologiczny.
CPU od AMD są tańsze i nowocześniejsze, chociaż to drugie nie zawsze idzie w parze z większą mocą. Bardzo często pomimo starszego procesu technologicznego procesory Intela są szybsze w grach, ale ich cena sprawia, że spora (co widać po rankingu) część graczy woli zaoszczędzić – w niektórych przypadkach nawet kilkaset złotych – i sięgnąć po nieco słabsze CPU od AMD, a pozostałe pieniądze wydać np. na lepszą kartę graficzną. Warto pamiętać, że procesor nie jest ważny tylko w gamingu. Jeszcze większe znaczenie ma w zastosowaniach profesjonalnych. Na tym polu produkty AMD sprawują się lepiej.
Większość modeli z naszego zestawienia posiada 6 rdzeni. Przewaga tego typu procesorów nie jest jednak duża. Użytkownicy coraz chętniej sięgają po modele wyposażone w 8 rdzeni. Prawie wszystkie CPU oferują odblokowany mnożnik, co oznacza, że tryb Turbo zdaje się nie być wystarczającym „OC” dla przeciętnego użytkownika w Polsce. Z drugiej strony overclocking w przypadku produktów od Czerwonych jest najczęściej symboliczny. Intel pod względem kręcenia jest bezkonkurencyjny. Trzeba jednak wiedzieć, że OC Inteli wymaga płyty głównej z chipsetem Z i solidną sekcją zasilania, a te nie są tanie. Zwróćmy także uwagę na przedział cenowy. Polacy preferują procesory, za które muszą zapłacić od 600 do 900 złotych. Znacznie mniejszą popularnością cieszą się propozycje high-endowe (1 000 – 1 900 zł) oraz budżetowe (450-500 zł).
Czy w najbliższych miesiącach powinniśmy spodziewać się jeszcze większej liczby procesorów AMD wśród najpopularniejszych podzespołów w Polsce? Czy może wracające do normalności ceny sprzętu Intela spowodują, że AMD odda część lokalnego rynku Intelowi? Odpowiedzi na te pytania przyniosą kolejne generacje. Tymczasem zachęcamy do komentowania i podzielenia się własną opinią na temat najlepszych Waszym zdaniem procesorów.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat dostępnych obecnie na rynku modeli procesorów, zajrzyj do naszego poradnika zakupowego: Intel Core kontra AMD Ryzen - Ranking procesorów.