AMD Ryzen 5 2600X 3,6 GHz. Procesor Polaka
Spis treści
AMD Ryzen 5 2600X 3,6 GHz
Wśród liderów popularności w Polsce znalazło się miejsce dla AMD Ryzen 5 2600X. Model ten jest wyposażony w 6 rdzeni oraz obsłuży 12 wątków, dzięki technologii SMT (Simultaneus Multi-Threading, czyli odpowiedniku intelowskiego hyper-threadingu). Procesor pracuje z taktowaniem 3,6 GHz, natomiast w trybie Boost może ono wynosić nawet 4,2 GHz. CPU należy do drugiej generacji Ryzenów oraz rodziny Pinnacle Rigde. Jego cena waha się od 600 do 650 złotych, co czyni go jednym z najprzystępniejszych finansowo modeli w zestawieniu.
Dużą zaletą procesora jest odblokowany mnożnik, co pozwala na manualne podkręcenie jego prędkości. Jednostka kręci się jednak bardzo słabo. Zegary zostały wyżyłowane już w fabryce. CPU charakteryzuje się niższą energooszczędnością od swoich poprzedników. Model z „iksem” w nazwie jest nastawiony na dostarczenie jak największej wydajności, a to wiąże się ze zwiększonym apetytem na prąd. Jeżeli chodzi o komfort grania, to w takim Wiedźminie 3 (Full HD, Ultra, DX11) Ryzen 5 2600X wraz z GTX-em 1080 utrzymuje stałe 110 FPS-ów. W wymagającym mocnego procesora Assassin’s Creed: Origins w 1080p i z ustawieniami Ultra także zapewnia pełną płynność i średnio 70 kl./s. Jeszcze lepszy wynik jest uzyskiwany w Battlefield 1. W rozdzielczości Full HD na Ultra gra działa w ponad 130 klatkach.
Wysokie miejsce na liście najpopularniejszych procesorów w przypadku tego modelu raczej nie powinno dziwić. Nie sposób przejść obojętnie koło takiego stosunku jakości do ceny. AMD Ryzen 5 2600X jest tańszy od porównywalnych modeli Intela. Kupując go, należy mieć na uwadze, że nie ma tu zintegrowanego układu graficznego. Dobrą wiadomością jest natomiast to, że procek jest kompatybilny ze starszymi płytami głównymi tj. tymi, na których działała 1. generacja Ryzenów.
SPECYFIKACJA:
- Liczba rdzeni/wątków: 6/12
- Taktowanie: 3,6 GHz
- Taktowanie Turbo: 4,2 GHz
- Typ gniazda: AM4
- Litografia CPU: 12 nm
- Maksymalne TDP: 95 W
- Zintegrowana karta grafiki: brak
- Odblokowany mnożnik: tak