Oświetlenie, antyrefleks, dieta dla oczu. Oczy a granie
Spis treści
Oświetlenie, antyrefleks, dieta dla oczu
Zadbaj o odpowiednie oświetlenie
Ludzkie oko jest wyposażone w mechanizm ochrony przed nadmierną ilością światła. Jest nim tzw. adaptacja, polegająca na kurczeniu i rozszerzaniu źrenicy w zależności od jasności otoczenia, na zasadzie działania przysłony w aparacie. Oko więc natychmiast reaguje, jeśli ilość otrzymywanego światła jest zbyt mała lub zbyt duża – obie skrajności są dla nas szkodliwe. Dlatego też w trakcie gry w nocy nasze czy męczą się ciągłą koniecznością adaptacji naprzemiennie do ciemnego otoczenia i jasnego monitora. Nieprawidłowe oświetlenie pomieszczenia, w którym pracujemy, jest jedną z przyczyn pogarszającego się wzroku.
Jeśli lubimy długie nocne posiedzenia przed komputerem, zadbajmy, aby monitor nie był jedynym źródłem światła w pomieszczeniu. Warto skorzystać z czujników wbudowanych w niektóre ekrany, które dostosują jego jasność do oświetlenia pomieszczenia, lub korygować jasność wyświetlania ręcznie.
Przygotowując oświetlenie na wieczór pamiętajcie, aby światło nie odbijało się od monitora. Tą samą zasadą powinniście kierować się także w ciągu dnia. Światło świecące wprost na ekran niesamowicie męczy wzrok. Lepiej ustawiać monitor bokiem do okna.
Antyrefleks – tarcza dla oczu?
Kupując okulary, koniecznie wyposażcie je w szkła antyrefleksyjne. Zmniejszają one zmęczenie wzroku, odbijając część szkodliwego dla oka promieniowania. Okulary z antyrefleksem są dostępne w każdym salonie optycznym.
Na słoneczko, na wiaterek?
Szkodliwe dla wzroku są także promienie UV, które odpowiadają za rozwój zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej. Dlatego wychodząc z domu w słoneczny dzień, naprawdę warto wyposażyć się w okulary przeciwsłoneczne faktycznie chroniące przed promieniami UV. Dla pewności warto kupić je u optyka, gdyż wiele modeli dostępnych w modnych sklepach z ubraniami nie zapewnia nawet najmniejszego stopnia ochrony przed szkodliwym działaniem słońca.
Co jeść, aby widzieć dobrze?
Warto dodać do swojej diety elementy, które wspierają funkcjonowanie oczu. Będą nas interesowały wszystkie produkty zawierające witaminę A, E oraz C. Korzystne dla oczu są także cynk, kwasy omega-3 i luteina. Dlatego nasza dieta powinna uwzględniać w codziennym jadłospisie jajka, zielone liściaste warzywa, orzechy, cytrusy, oleje roślinne oraz ryby.
Nie zapominajmy także o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Woda zapobiega zmęczeniu i jest kluczowym składnikiem łez odpowiadających za prawidłowe nawilżanie narządu wzroku.
Zielony: twój nowy ulubiony kolor
O zbawiennym wpływie koloru zielonego na oczy nie powinno się nikogo przekonywać. Ta barwa rozluźnia nasze oczy i sprawia, że odpoczywają. Zieleń ma kojący wpływ na układ nerwowy, działa relaksacyjnie i uspokajająco. Jeśli w Waszej okolicy występują drzewa, warto co jakiś czas wyjrzeć przez okno i spojrzeć na listowie. Roślinka gdzieś w pobliżu monitora również nie zaszkodzi!