futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 6 marca 2020, 12:22

Jaki procesor w laptopie? Ile pamięci?. Wybieramy laptopa do grania

Spis treści

Jaki procesor w laptopie? Ile pamięci?

Zarówno dla producentów, jak i dla kupujących laptopa, wybór procesora ma kluczowe znaczenie. W grach jednak większą różnicę zrobi nam karta graficzna, dlatego gdybym miał do wyboru w podobnej cenie model z Intel Core i7 oraz GeForce GTX 1650, albo sprzęt z i5 + GTX 1660 Ti, w ciemno brałbym ten drugi. Oczywiście duet i7 + GTX 1660 (lub mocniejsze GPU) to rozwiązanie najlepsze, ale też najdroższe.

Intel Core i5 do grania wystarczy, ale wiadomo – dodatkowe zapasy mocy obliczeniowej zawsze się przydadzą. - Laptop gamingowy - na co zwracać uwagę przy wyborze - dokument - 2020-03-06
Intel Core i5 do grania wystarczy, ale wiadomo – dodatkowe zapasy mocy obliczeniowej zawsze się przydadzą.

W większości aktualnych gier różnica wydajności między procesorami Intel Core i5 a i7 (od 8. generacji w górę) jest stosunkowo niewielka, natomiast GTX 1660 średnio wyciąga nawet o połowę więcej klatek od GeForce GTX 1650. Nie zapominajmy przy tym, że słabsze procesory i5 zużywają nieco mniej energii oraz osiągają niższe temperatury niż modele i7, co w przypadku laptopów ma przecież niebagatelne znaczenie. Coraz więcej nowych tytułów korzysta jednak z możliwości, jakie oferuje hyper-threading. Dodatkowe zasoby, jakie posiadają procesory Core i7, na pewno docenią też wszyscy, którzy podczas grania mają otwarte w tle inne aplikacje.

A co z AMD?

W ciągu ostatnich kilku miesięcy „czerwoni” solidnie namieszali – zarówno na rynku procesorów (szczególnie tu!), jak i kart graficznych. Ryzen 5 1600 AF stanowi najlepsze możliwe tanie CPU, a Ryzen 5 3600 to chyba najbardziej opłacalna jednostka na rynku w ogóle. Radeony RX 5700 oraz 5700 XT stanowią całkiem rozsądnie wycenioną alternatywę dla konkurencyjnych modeli GeForce: RTX 2060 i 2070. Niestety producenci laptopów stosunkowo niechętnie korzystają z rozwiązań mobilnych AMD. Czy wynika to z problemów związanych ze stabilnością i temperaturami w ciasnych obudowach laptopów? A może musi po prostu minąć jeszcze kilka/kilkanaście miesięcy, zanim firmy przekonają się do nowych rozwiązań AMD?

Ile pamięci RAM potrzeba do grania? Jeszcze nie tak dawno temu bez cienia wątpliwości powiedziałbym, że 8GB spokojnie wystarczy. Jeśli jednak nie satysfakcjonuje nas „konsolowe” 30 FPS, powinniśmy rozważyć zakup laptopa z 16GB, gdyż jest to rekomendowana ilość w coraz większej liczbie współczesnych produkcji. Szczególnie, jeśli postanowiliśmy zaszaleć i inwestujemy w model z kartą graficzną GTX 1660 lub mocniejszą.

Na szczęście producenci laptopów nie próbują już nikomu wciskać laptopów z 4GB RAM do gamingu. - Laptop gamingowy - na co zwracać uwagę przy wyborze - dokument - 2020-03-06
Na szczęście producenci laptopów nie próbują już nikomu wciskać laptopów z 4GB RAM do gamingu.

A czy jest sens pakowania się w 32GB RAM? Benchmarki nie wskazują na to, aby nawet najbardziej zasobożerne tytuły korzystały jakoś szczególnie mocno z dużego zapasu pamięci podręcznej komputera. Oczywiście niektórzy traktują zakup PC jako inwestycję, ale obawiam się, że spora część laptopów zwyczajnie nigdy nie będzie miała okazji, aby wykorzystać więcej niż 16GB. Jeśli różnica w cenie nie będzie duża, bierzcie śmiało wariant „premium”, w końcu kochanych FPS nigdy za mało.

Człowieku, po co ten odtwarzacz DVD?

Jeszcze do niedawna (także w czasie, kiedy kupowałem mojego notebooka) wygląd sprzętu gamingowego cechował się kilkoma znakami szczególnymi. Większość skierowanych do graczy urządzeń była wielka, czerwona, świecąca i po prostu toporna. Laptopy wyposażone w GTX 1080 potrafiły ważyć 4 kg i grubością przekraczać 4 cm, przez co z mobilnością miały niewiele wspólnego. To się w końcu zmienia i wiele mocarnych modeli przypomina z wyglądu bardziej eleganckie ultrabooki niż świąteczną choinkę.

Zrób dobry uczynek i podaruj komuś własnoręcznie wykonaną dekorację z płyt CD/DVD. Ale nie kupuj laptopa z odtwarzaczem. | źródło: revistaartesanato.com
Zrób dobry uczynek i podaruj komuś własnoręcznie wykonaną dekorację z płyt CD/DVD. Ale nie kupuj laptopa z odtwarzaczem. | źródło: revistaartesanato.com

Zawdzięczamy ten fakt kilku czynnikom, wśród których należy wymienić przede wszystkim sukcesywne „odchudzanie” kart graficznych (co widać szczególnie po GeForce’ach z oznaczeniem Max-Q) oraz… rezygnację z czytników płyt DVD/Blu-ray. Te ostatnie zajmowały w obudowie całkiem sporo miejsca, które można przeznaczyć na chłodzenie czy dodatkowy dysk. W czasach szybkiego internetu, pendrive’ów i przechowywania danych w chmurze, odtwarzacze DVD w komputerach kompletnie straciły rację bytu. Ja skorzystałem z mojego JEDEN RAZ (przez ponad 1,5 roku) – żeby sprawdzić, czy w ogóle działa…

Checklista – sprawdź, zanim kupisz laptopa do gier

Zanim zdecydujesz się na konkretny model, sprawdź, czy spełnia on poniższe kryteria:

  1. Procesor – najlepiej Intel Core i5, od 8. generacji w górę. Jeśli budżet nie jest dla Ciebie problemem, Intel Core i7 będzie nieco szybszy w najnowszych i najbardziej wymagających tytułach.
  2. Karta graficzna – GeForce GTX 1050 Ti to na dzień dzisiejszy absolutne minimum do grania. Aby osiągnąć w miarę stabilne 60 FPS będziesz potrzebować GTX 1660/1660 Ti. Jeśli interesuje Cię ray tracing, szukaj kart z serii GeForce RTX 20XX.
  3. RAM – 8 GB pamięci DDR4 to już trochę poniżej standardu – wystarczy, ale jednak lepiej „szarpnąć” się na 16 GB RAM.
  4. Dysk – 240 GB SSD wystarczy na system i kilka gier. Nie warto kupować komputera tylko z HDD ani takiego z SSD 128 GB, gdyż bardzo szybko zabraknie nam miejsca na dane.
  5. Ekran – powszechne w sprzęcie do gier są matowe matryce IPS o rozdzielczości FullHD (1920x1080). Warto dołożyć do ekranu z odświeżaniem 120/144Hz, szczególnie, jeśli mamy mocną kartę graficzną.
Oferowany przez karty z rodziny GeForce RTX ray tracing na razie nie zdobył serc graczy, ale premiera nowej generacji konsol z obsługą tej technologii może przyczynić się do wzrostu jej popularności. - Laptop gamingowy - na co zwracać uwagę przy wyborze - dokument - 2020-03-06
Oferowany przez karty z rodziny GeForce RTX ray tracing na razie nie zdobył serc graczy, ale premiera nowej generacji konsol z obsługą tej technologii może przyczynić się do wzrostu jej popularności.

Materiał powstał we współpracy z firmą Lenovo, producentem laptopów LEGION.

Michał Ostiak

Michał Ostiak

Poznańska Pyra, z wykształcenia Administratywista (nie mylić z Administrator). Po kilku latach pracy w kinie filmy stały się jego zboczeniem zawodowym. Oprócz tego interesuje się szeroko rozumianą technologią. Gra we wszystko i na wszystkim. Uwielbia Gwiezdne wojny, Tarantino i Tolkiena – ale jeśli chodzi o książki, to wyżej ceni literaturę faktu od fantastyki.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Czy masz laptopa?

Tak, to mój główny sprzęt do grania
43,2%
Tak, ale na co dzień gram na stacjonarce lub/i konsoli
35%
Nie
21,8%
Zobacz inne ankiety
Notebooki nie nadają się do gier? Weryfikujemy mity na temat laptopów
Notebooki nie nadają się do gier? Weryfikujemy mity na temat laptopów

Wielu naszych forumowiczów jak mantrę powtarza, że nie ma czegoś takiego jak laptop do grania. Ale czy na pewno? Gaming na notebooku obarczony jest pewnymi ograniczeniami, ale technologia poszła do przodu. Witamy w XXI wieku!

Czy tani laptop do gier to ściema? – laptopy gamingowe pod lupą
Czy tani laptop do gier to ściema? – laptopy gamingowe pod lupą

Producenci laptopów obiecują nam wydajność stacjonarnych pecetów zamkniętą w lekkiej i smukłej obudowie. Często są to jedynie pobożne życzenia, jednak niektóre notebooki zapewniają wystarczająco dużo mocy, aby odpalić nawet najnowsze tytuły.