futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 18 września 2020, 10:00

Poleasingowy komputer - dobra baza do rozbudowy. Komputer poleasingowy - kiedy warto rozważyć zakup

Spis treści

Poleasingowy komputer - dobra baza do rozbudowy

Do starszego komputera „biurowego” możemy dokupić trochę pamięci RAM i kartę graficzną nie wymagającego mocnego zasilacza, co pozwoli na nim zagrać nawet w nowe tytuły. - Komputer poleasingowy - kiedy warto rozważyć zakup - dokument - 2020-09-18
Do starszego komputera „biurowego” możemy dokupić trochę pamięci RAM i kartę graficzną nie wymagającego mocnego zasilacza, co pozwoli na nim zagrać nawet w nowe tytuły.

Niektóre poleasingowe komputery, zarówno te stacjonarne, jak i przenośne, stanowią dobry fundament pod rozbudowę. Istnieją firmy zajmujące się skupowaniem sprzętu od przedsiębiorstw, a następnie ich naprawą oraz upgradem i sprzedażą klientom indywidualnym. Przykładem działania, które ma przyśpieszyć poleasingowe pecety i laptopy, jest wymiana przestarzałych i wolnych dysków twardych HDD na mało awaryjne, szybkie i ciche nośniki SSD. Prosta zmiana mocno uprzyjemnia pracę na urządzeniu i stanowi pierwszy krok do stworzenia peceta dla gracza. O co oprócz tego, należy zadbać, chcąc przekształcić biurowy sprzęt na gamingową maszynkę? To zależy od początkowej bazy. Załóżmy, że znaleźliśmy peceta z odpowiadającą nam obudową, zasilaczem i procesorem.

Może się zdarzyć, że w gotowej konfiguracji będzie dostępna mała ilość pamięci o niskim zegarze pracy. Nie należy skreślać takiego zestawu. Jeśli CPU jest wydajne, a marka zasilacza nie kojarzy się z zapachem spalenizny, należy sprawdzić, czy płyta główna obsłuży co najmniej 16GB pamięci RAM. Taktowanie RAM-u ma bowiem duże przełożenie na płynność rozgrywki. Więcej na ten temat możecie przeczytać w tym artykule. Rozbudowa poleasingowego komputera o porządną pamięć nie musi być droga. Polecamy sięgnąć po używane kości pamięci. RAM rzadko ulega awarii i taki zakup jest obarczony niskim ryzykiem. Co innego karta graficzna. Jeśli dany zestaw, który mamy na oku, jej nie posiada lub ta obecna nie nadaje się do grania, radzimy kupić nowe GPU. „Używki” mogą mieć za sobą przeszłość na farmie koparek.

Ze względu na dość ograniczoną funkcjonalność, ciężko polecać Chromebooki w „premierowych” cenach. Ale kosztujący 250 zł egzemplarz poleasingowy to rewelacyjny i tani gadżet. - Komputer poleasingowy - kiedy warto rozważyć zakup - dokument - 2020-09-18
Ze względu na dość ograniczoną funkcjonalność, ciężko polecać Chromebooki w „premierowych” cenach. Ale kosztujący 250 zł egzemplarz poleasingowy to rewelacyjny i tani gadżet.

Istotne jest to, żeby rozbudowa opłacała nam się z ekonomicznego punktu widzenia. Już samo określenie „rozbudowa” wskazuje, że nie chodzi o to, aby kupić poleasingowego peceta i od razu podmienić w nim procesor, zasilacz, kartę graficzną, dysk, zasilacz, RAM i płytę główną. Bo co wtedy zostanie z zakupionego zestawu? Tylko obudowa. W takim przypadku po prostu lepiej kupić tylko ją. Najbardziej opłacalnym zakupem wydaje się konfiguracja z już odpowiednią płytą główną, zasilaczem, procesorem i dyskiem, ale bez karty graficznej. W takim przypadku wystarczy wymienić/dołożyć pamięć RAM i dokupić dedykowane GPU.

Używany komputer a gwarancja

Sprzęt leasingowy, który trafia do ponownej sprzedaży, bardzo często jest jeszcze objęty gwarancją producenta, a przynajmniej niektóre z podzespołów, które wchodzą w skład zestawu. Priorytetem przy komputerach stacjonarnych i laptopach trafiających do biur jest ich bezawaryjne działanie przez wiele lat. Zapewniają to specjalne linii produktów charakteryzujące się długą żywotnością. Producenci chętnie obejmują je wydłużonym okresem gwarancyjnym, bo tak naprawdę niewiele ryzykują. Sklepy skupujące poleasingowe komputery w celu ich sprzedaży klientom indywidualnym mogą wystawić osobną gwarancję.

Najmniejsze komputerki za dużo miejsca na rozbudowę nie zostawiają, ale za to zajmują porównywalną ilość miejsca co konsole. - Komputer poleasingowy - kiedy warto rozważyć zakup - dokument - 2020-09-18
Najmniejsze komputerki za dużo miejsca na rozbudowę nie zostawiają, ale za to zajmują porównywalną ilość miejsca co konsole.

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Kupiłeś kiedyś używany komputer lub laptopa?

Tak, ale żałuję
5,3%
Tak, to była świetna inwestycja
43,2%
Nie, nigdy tego nie zrobię
40,1%
Nie, ale kiedyś pewnie kupię
11,3%
Zobacz inne ankiety
Kupujesz używkę? Gwarancja to podstawa!
Kupujesz używkę? Gwarancja to podstawa!

Przed zakupem używanych podzespołów, laptopów i komputerów PC często powstrzymuje nas obawa o stan takiego sprzętu. Siłą przyciągającą jest natomiast niska cena i gwarancja. Co należy wiedzieć o tej drugiej?

Czy mi pójdzie? Valorant vs tani laptop
Czy mi pójdzie? Valorant vs tani laptop

Twórcy gry Valorant w zapowiedziach gry kładli duży nacisk na szeroko rozumianą dostępność tego tytułu. Chodziło im m.in. o niskie wymagania sprzętowe. Postanowiliśmy sprawdzić, czy Valorant pójdzie na naprawdę bardzo słabych komputerach.

Czy mi pójdzie - darmowe strzelanki vs komputer poleasingowy
Czy mi pójdzie - darmowe strzelanki vs komputer poleasingowy

Do grania w większość popularnych darmowych strzelanek i battle royale nie potrzeba specjalnie mocnego, gamingowego PC. Sprawdzamy, jak w Apex Legends, CS:GO, Fortnite i CoD: Warzone dają radę komputery poleasingowe.