Poleasingowy komputer do gier?. Komputer poleasingowy - kiedy warto rozważyć zakup
Spis treści
Poleasingowy komputer do gier?
O ile znalezienie poleasingowego laptopa i peceta do pracy jest dość łatwe, o tyle odszukanie komputera, który nadawałby się do grania, jest już znacznie trudniejsze i czasochłonne. Szczególnie jeśli myśli się o ogrywaniu stosunkowo nowych produkcji. Co jest największym problemem? Na pewno nie procesor. Pokazaliśmy, że nawet niektóre modele pierwszej generacji i7 od Intela nadają się do grania we w miarę współczesne tytuły, a jednostki z 2., 3. i wyższych radzą sobie w nowych grach bardzo dobrze. Szczegółowy spis sensownych, starych modeli dla graczy i benchmarki znajdziecie w tym miejscu.
Poleasingowy – co to znaczy?
Komputery poleasingowe to urządzenia odkupowane od firm, które nabyły je w ofercie leasingowej i chcą je po kilku latach sprzedać, bo np. wymieniają sprzęt na nowszy. Przedsiębiorstwa, które chcą pozbyć się starych, ale bardzo często nieprzestarzałych pecetów i laptopów, niekiedy bezpośrednio zajmują się sprzedażą używanego sprzętu, wystawiając go np. na Allegro. Bywa on także hurtowo skupowany przez sklepy, które następnie sprzedają go klientom indywidualnym.
Jeśli to nie przestarzałe CPU jest przeszkodą, to co nią jest? Często dużą, ale nie największą bywa zbyt mała ilość pamięci RAM. Z tym można sobie jednak szybko i dość tanio poradzić. Wystarczy dokupić kolejną, używaną kość. Gorzej, jeśli płyta główna jest ograniczona do przestarzałej generacji DDR3 i obsługuje tylko jej niskie taktowanie. Najgorszą i jednocześnie najczęstszą sytuacją, z jaką będzie się miało do czynienia podczas przeglądania ofert sprzedaży poleasingowych pecetów, jest ta, gdy w konfiguracji nie zawarto dedykowanej karty graficznej. Na tej zintegrowanej ciężko będzie pograć w cokolwiek. Nawet jeśli osobne GPU jest obecne, najczęściej oferuje ono niewielką wydajność. Dlaczego tak ciężko znaleźć używany w firmie komputer, który nadawałby się do gamingu? Odpowiedź wydaje się oczywista. Pecety zakupywane z myślą o wyposażeniu biura mają służyć do pracy, a nie grania. Nie należy jednak od razu się poddawać. Ponieważ…
Wady komputerów poleasingowych
- Często są wyposażone w mało wydajną i starą pamięć RAM
- Ograniczone możliwości rozbudowy
- Niektóre modele - brak dedykowanej karty graficznej
- Słabe zasilacze (np. 200 W) nie pozwalają na montaż gamingowej karty graficznej
- Laptopy sprowadzone zza granicy mają czasem nico inny układ klawiatury, do którego trzeba się przyzwyczaić