autor: Daniel Laskowski
Jak poprawić działanie laptopa
Laptop działa coraz wolniej, a bateria wytrzymuje za krótko? Windows i programy uruchamiają się strasznie długo? Nie pomogło przywracanie ustawień fabrycznych? Co zrobić aby laptop pracował szybciej i dłużej?
Spis treści
Wielu posiadaczy PC choć raz w życiu wymieniało dysk lub dokładało pamięć RAM. Komputery stacjonarne zapewniają w miarę dobry dostęp do podzespołów, co pozwala na stosunkowo swobodne „grzebanie” w ich wnętrzu i dokonywanie samodzielnych modyfikacji. Co jednak zrobić, gdy nie posiadamy klasycznej skrzynki, ale laptopa, który ewidentnie zwolnił? Jakie mamy możliwości by go przyspieszyć lub przywrócić jego dawną wydajność?
Czy w takim przypadku musimy kupić nowe urządzenie? Niekoniecznie. Lepszy wyjściem jest oczywiście wymiana komponentów, które sprawią, że nasz przenośny komputer zyska drugie życie. Jednak nasuwa się pytanie: co w ogóle można wymienić jeśli mówimy o laptopach?
Wymiana podzespołów a utrata gwarancji
Jeśli nasz laptop nadal jest na gwarancji, to zanim przystąpimy do modyfikacji, musimy się upewnić, że jej nie utracimy, jeśli zdecydujemy się na samodzielną wymianę interesującego nas podzespołu. Wielu producentów pozwala na wymianę komponentów bez utraty gwarancji. W niektórych modelach ze spokojem możemy wymienić pamięć RAM, napęd, dysk czy baterię. Niestety czasem zdarza się tak, że nawet mała modyfikacja wiąże się z utratą gwarancji. Dlatego warto zapoznać się dokładnie z jej warunkami, by w razie problemów serwis nie odesłał nam urządzenia w taki samym stanie, argumentując tym, że awaria prawdopodobnie nastąpiła poprzez nasze działania.
Lepiej rozbudować czy kupić nowy?
Wymiana komponentów może okazać się znacznie tańsza i wystarczy na danie notebookowi chociaż w pewnym stopniu „nowego życia”. Wydatki nie będą aż tak duże, jak w przypadku kupna nowego laptopa. Należy jednak pamiętać, że nie każdy z podzespołów da się łatwo wymienić. O ile dysk, czy pamięć RAM w wielu modelach nie stanowią żadnego problemu, to o wymianie karty graficznej w laptopie możemy w zasadzie zapomnieć. W większości przypadków jest to po prostu niemożliwe.
Krótko mówiąc, jeśli na obecnie posiadanym laptopie po prostu pracujemy i chcemy, by przeglądarka czy pakiet biurowy uruchamiały się szybciej, warto zainwestować w dysk SSD i dodatkową pamięć RAM. Jeśli chcemy, by komputer był wydajniejszy w grach, raczej musimy rozejrzeć się za nowym urządzeniem.
Kolejnym problemem wielu laptopów jest zbyt krótki czas działania na baterii. Często można go znacząco przedłużyć zaledwie kilkoma prostymi metodami, bez konieczności wymiany akumulatora.
Spis treści: