futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 1 stycznia 2020, 10:00

autor: Daniel Laskowski

Co wymienić w laptopie, aby działał szybciej?. Jak poprawić działanie laptopa

Spis treści

Co wymienić w laptopie, aby działał szybciej?

Dysk

Dysk to pierwszy komponent, który powinniśmy wymienić, jeśli nasz sprzęt wyposażony jest w tradycyjny, talerzowy HDD. Problem ten dotyczy praktycznie wszystkich kilkuletnich modeli przenośnych komputerów. Jeśli laptop, który posiadamy jest już „wiekowy”, to raczej ma wbudowany dysk HDD, który znacznie ustępuje szybkością nowoczesnym nośnikom SSD.

Mimo, że z reguły dyski HDD posiadają większą pojemność niż SSD, będąc przy tym zauważalnie tańsze, to jeśli zależy nam na szybkości laptopa, jest to najlepszy krok do tego, aby poprawić komfort pracy.

Zamontowanie w środku dysku SSD to najlepsza i często jedyna metoda na jego znaczące przyspieszenie. - Jak poprawić działanie laptopa - dokument - 2019-12-30
Zamontowanie w środku dysku SSD to najlepsza i często jedyna metoda na jego znaczące przyspieszenie.

Wymiana dysku w wielu modelach laptopów jest bardzo łatwa. Zazwyczaj wystarczy odkręcić spód obudowy, aby znaleźć, a następnie wyjąć dysk i wpiąć w jego miejsce nowy. Warto zauważyć, że większość notebooków korzysta z dysków 2,5-calowych. Oczywiście przed wymianą trzeba zrobić kopię zapasową naszych danych. Warto jednak zastanowić się, czy rzeczywiście chcemy przenosić cały system oraz wszystkie dane ze starego dysku na nowy. Być może lepszym rozwiązaniem będzie wgranie świeżego Windowsa na nowo? Poświęcimy na to chwilę, ale będziemy mieli „czyste” środowisko do pracy.

Drugi dysk w laptopie

Duże, starsze notebooki często wyposażone są w napęd DVD. Niekoniecznie musimy go używać, szczególnie w czasach chmury i pendrive’ów. Miejsce, które zajmuje niewykorzystany napęd możemy przeznaczyć na kolejny dysk. Wystarczy kupić specjalną, dedykowaną do naszego laptopa kieszeń, by cieszyć się większą ilością miejsca na nasze dane.

Pamięć RAM

Dzisiejsze systemy operacyjne i aplikacje, które instalujemy, potrzebują coraz więcej zasobów naszego komputera. Tyczy się to szczególnie pamięci RAM. Przykładowo, sama przeglądarka Google Chrome przy jednocześnie otwartych kilku kartach potrafi „zająć” około 2 GB RAM. Mała ilość pamięci podręcznej powoduje, że gdy zaczyna jej brakować, aplikacje przenoszą część danych do tzw. pliku wymiany, który zazwyczaj znajduje się na dysku twardym. Co prawda w dzisiejszych czasach dyski SSD to już chleb powszedni, jednak jeśli ktoś dalej posiada na swoim wyposażeniu standardowy HDD, może odczuwać znaczne opóźnienia w pracy komputera.

Zostało jeszcze 60% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie
Czy tani laptop do gier to ściema? – laptopy gamingowe pod lupą
Czy tani laptop do gier to ściema? – laptopy gamingowe pod lupą

Producenci laptopów obiecują nam wydajność stacjonarnych pecetów zamkniętą w lekkiej i smukłej obudowie. Często są to jedynie pobożne życzenia, jednak niektóre notebooki zapewniają wystarczająco dużo mocy, aby odpalić nawet najnowsze tytuły.

Komputery i laptopy poleasingowe
Komputery i laptopy poleasingowe

Choć wielu z nas wzbrania się przed zakupem używanego sprzętu, ceny na rynku wtórnym bywają bardzo kuszące. Zamiast szukać ofert użytkowników indywidualnych, można też skierować wzrok na sprzęt poleasingowy, z którego wcześniej korzystały firmy.

Laptop do gier - jaki kupić?
Laptop do gier - jaki kupić?

Doradzamy, czym kierować się przy zakupie laptopa gamingowego i na co zwracać uwagę, przeglądając oferty. Zaprezentujemy także kilka propozycji popularnych marek – Acer, Asus, Dell, HP, Lenovo i MSI.