futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 24 lipca 2020, 14:48

Zalanie telefonu może uszkodzić baterię. Jak dbać o baterię w telefonie

Spis treści

Zalanie telefonu może uszkodzić baterię

Smartfony można podzielić na trzy grupy. W pierwszej znajdują się te z wodoszczelnością potwierdzoną certyfikatami. Są to najczęściej najdroższe modele. W drugim zbiorze skupione są telefony odporne na zachlapanie, a w trzecim urządzenia nieposiadające żadnej ochrony przed wodą. Radzimy trzymać z dala od H2O wszystkie z nich, w tym te pierwsze, według producenta całkowicie szczelne. Zawsze istnieje ryzyko, że coś pójdzie nie tak i woda wleje się do wnętrza. Jeśli do tego dojdzie, serwis dowie się o tym natychmiast po zdjęciu tylnej pokrywy. Smartfony posiadają w środku specjalny znacznik, który po kontakcie z cieczą zmienia swój kolor. Warunki gwarancji z całą pewnością nie obejmują zalania w przypadku telefonów odpornych jedynie na zachlapanie i tych pozbawionych ochrony przed zalaniem. Powalczyć o darmową naprawę można tak naprawdę jedynie przy telefonach z certyfikowaną wodoszczelnością. Rozpatrzenie reklamacji wymaga jednak czasu i serwis może stwierdzić, że uszczelka uległa uszkodzeniu wskutek upadku urządzenia i nie uznać roszczeń klienta. Można narobić sobie niemałych problemów. Dlatego też odradzamy testowanie wodoszczelności smartfonów. Jeśli coś pójdzie nie tak, zalany telefony, w tym akumulator zapewne ulegnie uszkodzeniu. Nawet jeśli nie od razu, to po jakimś czasie, gdy dojdzie do korozji elementów wewnątrz obudowy.

Telefony, nawet te wodoszczelne, najlepiej trzymać z dala od wody. Nie potrzeba wiele, aby utopić kilka tysięcy złotych. Źródło: Pixabay - Jak dbać o baterię w telefonie - dokument - 2020-07-24
Telefony, nawet te wodoszczelne, najlepiej trzymać z dala od wody. Nie potrzeba wiele, aby utopić kilka tysięcy złotych. Źródło: Pixabay

Prawidłowa temperatura baterii w telefonie

Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura ma wpływ na kondycje baterii. Gdy smartfon jest przez długi czas wystawiony na palące słońce lub przenikający mróz, może dojść do jego uszkodzenia, w tym zniszczenia akumulatora. Zakres temperatury pracy bezpiecznej dla telefonu można zazwyczaj odnaleźć w zasadach bezpiecznego korzystania dołączonych do pudełka, w instrukcji na stronie internetowej lub w opisie technicznym. Tak się składa, że my, Polacy mamy to szczęście mieszkać w kraju o dość umiarkowanym klimacie i rzadko doświadczamy pogodowych anomalii. Dodatkowo coraz rzadziej mamy do czynienia z mroźnymi zimami. Odpada więc spora ilość zmartwień. Tak naprawdę jedyne, na co musimy uważać to nieprzekraczanie górnej granicy optymalnej temperatury pracy urządzenia. Latem termometry nierzadko pokazują 35°C, a nawet więcej stopni. Wartość ta dotyczy pomiaru „w cieniu”. W taki upał długotrwałe wystawienie telefonu na promienie słońca może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia baterii. Ryzyko przegrzania jest większe, jeśli urządzenie jest przechowywane w etui. Do niebezpiecznego w skutkach zagrzania się smartfonu może dojść także, gdy ten się ładuje, a my chcemy z niego skorzystać. Już przy samym napełnianiu akumulatora wzrasta jego temperatura. Użytkowanie urządzenia podczas tej operacji przyczyni się do jej dalszego szybowania w górę. Takie działanie zwiększa ryzyko znacznej redukcji pojemności baterii lub jej całkowitego zniszczenia. W skrajnych przypadkach może dojść do wybuchu akumulatora. Nietrudno wyobrazić sobie skutki takiej eksplozji, gdy w jej momencie telefon był w naszych dłoniach lub przy uchu. Producenci stosują zabezpieczenia mające na celu jak najbardziej oddalić widmo takiego zdarzenia.

Zostało jeszcze 48% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej

Jak znaleźć zgubiony telefon? Poradnik na 2022 rok
Jak znaleźć zgubiony telefon? Poradnik na 2022 rok

Zgubionego lub skradzionego smartfona da się zlokalizować. Żeby było to możliwe, trzeba jednak zadziałać profilaktycznie i zadbać o niektóre rzeczy jeszcze zanim dojdzie do utraty urządzenia.

Czy telefony robią się coraz większe i czy jest to problem?
Czy telefony robią się coraz większe i czy jest to problem?

Miłośnicy kompaktowych smartfonów mają coraz większy problem ze znalezieniem modeli odpowiadających ich gustom. Telefony są przecież coraz większe. Czy aby na pewno? Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu.

Jaki smartfon kupić – kilkuletniego flagowca czy nowego średniaka?
Jaki smartfon kupić – kilkuletniego flagowca czy nowego średniaka?

Smartfony ze średniej półki są coraz lepsze, ale czy poradzą sobie w konfrontacji z kilkuletnim flagowcem? Postanowiłem to sprawdzić.