Gdzie czy co?. Google nas zmieni? Już to zrobił
Spis treści
Gdzie czy co?
Skuteczność, z jaką owe organy radzą sobie z tym problemem, stała się przedmiotem dwóch kolejnych eksperymentów. Zasady pierwszego z nich częściowo pokrywały się z przebiegiem poprzedniego doświadczenia – badanym po raz kolejny zostały przedstawione te same ciekawostki, które znów mieli wpisać do komputera. Tu jednak zaczęły występować różnice, bo po wykonaniu poszczególnych wpisów, na ekranie pojawiał się jeden z trzech komunikatów: „zapisano”, „zapisano w folderze X” (katalogów było sześć – „fakty”, „dane”, „informacje”, „nazwy”, „pozycje” oraz „punkty” – a ciekawostki zostały do nich przydzielone losowo) lub „usunięto”. W ten sposób utworzono trzy kategorie liczące po dziesięć informacji (różnych dla każdego uczestnika).
Następny etap eksperymentu polegał na rozpoznaniu – badani tym razem zobaczyli trzydzieści ciekawostek, lecz wcześniej połowę z nich nieznacznie zmodyfikowano (na przykład zmieniono jakieś nazwisko bądź datę). Uczestnicy musieli ocenić, czy to, na co patrzą, jest dokładnie tym, co przeczytali wcześniej (tak lub nie), a także wskazać, czy dana informacja została skasowana, czy zapisana – a jeśli zachowana, to w jakim folderze się znajduje. Wyniki z pewnością Was nie zdziwią. Otóż okazało się, iż wiele badanych osób nie zwróciło uwagi na zmodyfikowane stwierdzenia, potwierdzając prawdziwość większości z nich. Najlepiej jednak zapamiętali – tak, zgadliście – te ciekawostki, przy których wyświetlił się komunikat „usunięto”. A czy wiedzieli, gdzie szukać pozostałych?
Co ciekawe – tak. Fakt zapisania danej informacji przez komputer zwykle zachowywał się w pamięci uczestników eksperymentu. Jakby wiara, że nie utraci się dostępu do konkretnych treści, pozwalała umysłowi stworzyć swego rodzaju punkt orientacyjny z etykietą „zawsze możesz do tego wrócić, nie musisz mnie obciążać”. I odwrotnie, komunikat o usunięciu poszczególnych wpisów wzmacniał zapamiętywanie – zarówno ich treści, jak i samego faktu skasowania.
Co za tym idzie, badani lepiej zapamiętali, które ciekawostki przepadły, niż na przykład miejsce przechowywania pozostałych. Tutaj w pewnym stopniu mogło objawić się to, o czym już kiedyś pisaliśmy na GRYOnline.pl, mianowicie, że elementarna wiedza o komputerach zanika, a młode pokolenie nie wie, czym są foldery oraz pliki. W końcu po co utrudniać sobie życie i poświęcać czas na robienie porządku na dysku, skoro można raz-dwa wyszukać potrzebną rzecz. Ale chwila – był jeszcze jeden eksperyment, prawda?
Zostało jeszcze 59% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...
... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium
Abonament dla Ciebie