autor: Jacek Winkler
Monitor panoramiczny 21:9 – wady i zalety. Czy monitor 21:9 zabija wydajność PC?
Spis treści
Monitor panoramiczny 21:9 – wady i zalety
W strzelaninach pierwszoosobowych, takich jak Battlefield V czy Wolfenstein II, przy formacie 21:9 możemy zobaczyć przeciwników znacznie wcześniej niż w rozdzielczościach 16:9 – gdy zbliżają się do nas z „boku ekranu”. W grach strategicznych, takich jak Civilization VI i Total War: Warhammer II, mamy o wiele lepszą widoczność mapy (lub pola walki).
A w grach karcianych, takich jak Hearthstone? Rozdzielczości ultrapanoramiczne w tym tytule nie mogą być wybrane z menu – mogą być one nadal używane, ale bez żadnego wartego uwagi efektu. Niestety, przypadki nieporadnego korzystania z proporcji ekranu 21:9 zdarzają się wielokrotnie, co widać na przykładzie Fallouta 76.
Jeśli w danej grze nie ma oficjalnego wsparcia dla formatu 21:9, pomocne mogą okazać się pewne poprawki do plików INI. Bardzo przydatne porady i wskazówki w tej kwestii można znaleźć np. na Widescreengaming-Forum oraz w wątku „Ultrawide Masterrace” na Reddicie. Drugim sposobem jest wyłączenie natywnego skalowania obrazu i odpalanie gier w standardowym formacie 16:9 – choć tu trzeba się przyzwyczaić do czarnych pasów po bokach ekranu.
Zdarza się również, że format 21:9 nie jest dobrze dostosowany do danej gry. Przykładowo, jeśli jesteś przyzwyczajony do zmiany sekcji ekranu w tytule takim jak League of Legends poprzez przesunięcie wskaźnika myszy na krawędź ekranu, format 21:9 wyraźnie wydłuży tę ścieżkę.
W zależności od perspektywy i pola widzenia, obiekty w „granicznym” obszarze czasami wydają się nieco zniekształcone. Jeśli dana gra pozwala na zmiany pola widzenia, da się temu zapobiec, ale może się to wiązać z kolejnymi ograniczeniami. W przeciwieństwie do konfiguracji wielomonitorowych lub nawet szerszych ekranów w formacie 32:9, takich jak C49HG90 Samsunga, zniekształcenia w 21:9 są znacznie mniejszym problemem.
IIYAMA G-Master GB3461WQSU-B1 - tylko teraz dwie raty gratis i płacisz tylko 2053,33 zł
Niezależnie od tego, nasze doświadczenia pokazały, że format 21:9 i odpowiadające mu rozdzielczości 2560x1080 i 3440x1440 są już domyślnie obsługiwane we współczesnych grach (w końcu tego typu monitory coraz bardziej się rozprzestrzeniają na rynku). Jak opisaliśmy w powyższych akapitach – nie w każdej grze uda nam się uzyskać lepszy widok i „większe szanse” na wygraną, jednak mimo to format 21:9 śmiało można wykorzystać do codziennego użytku.