Doom Eternal - odpalamy na komputerze za 1750 zł. Doom Eternal vs tani komputer do gier
Spis treści
Doom Eternal - odpalamy na komputerze za 1750 zł
Wyceniony na 1750 zł komputer poleasingowy od AMSO swoją specyfikacją robi znacznie lepsze wrażenie. Intel Core i5 4. generacji nie jest już AŻ tak wiekowy, mamy tutaj 16 GB pamięci RAM i dysk SSD o przyzwoitej pojemności 480 GB (będzie można więc zainstalować Call of Duty Modern Warfare i Red Dead Redemption 2). Karta graficzna pozostaje ta sama.
Platforma testowa:
- Model: HP EliteDesk 800 G1 Tower
- System operacyjny: Windows 10 Home PL
- Procesor: Intel Core i5-4570 3.2 GHz
- Pamięć RAM: 16 GB DDR3
- Karta grafiki: GeForce GTX 1050 Ti
- Dysk twardy: 480 GB SSD
- Gwarancja: 12 miesięcy
Skoro nie mieliśmy problemów z Doom Eternal na nieco słabszym komputerze, pewnym było, że odpowiedź na pytanie „czy mi pójdzie?” będzie twierdząca także i w tym przypadku. Minimalnie szybszy procesor i większa ilość pamięci RAM pozwoliły na przejście z ustawień nisko-średnich na średnie. Magiczne skalowanie rozdzielczości blokuje nam licznik FPS na przyjemnej dla oczu pecetowego gracza liczbie 60, bez widocznego spadku jakości obrazu.
Zaproponowane przez AMSO procesory Intel Core i5 2. i 4. generacji wydają się być wręcz stworzone do współpracy z GeForce GTX 1050 Ti (o czym świadczy bottleneck na poziomie 1%). Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że co najmniej do premiery PS5 i Xbox Series X 4 GB RAM w kartach graficznych będzie wystarczające do (w miarę) swobodnej rozgrywki w najnowszych tytułach. Jeśli lubicie kombinować, Doom Eternal ma całkiem wygodny „licznik” VRAM, który pokazuje, ile pamięci macie jeszcze do rozdysponowania przy aktualnych opcjach graficznych. Mimo licznych zmian metodą prób i błędów, nie udało mi się znaleźć konfiguracji, w której gra wyglądałaby lepiej i działała płynniej niż na ustawieniach zalecanych przez sterownik GeForce Experience.
Różnica w cenie między pierwszym zestawem, a tym omawianym powyżej jest znacząca. Jeśli jakimś cudem kupujesz komputer tylko i wyłącznie dla Doom Eternal, prawdopodobnie nie warto dokładać tych kilku stówek dla odrobinę szybszego procesora, większego dysku i 16 GB RAM. Podejrzewam jednak, że w innych, gorzej zoptymalizowanych tytułach, mogą zrobić zauważalną różnicę.
Poleasingowy znaczy trwały?
Myślisz, że używany PC będzie działał krócej niż nowy z salonu? Pewnie częściowo masz rację, ale ta zasada nie dotyczy komputerów poleasingowych. Jednostki sprzedawane firmom w ramach leasingu są bardzo trwałe i cieszą się z reguły długim życiem. Jako dowód mogą posłużyć dostępne ciągle w sprzedaży egzemplarze z procesorem Core 2 Duo E8400, który miał premierę w lipcu 2006 r. – sprzedawcy komputerów nadal często dają roczną gwarancję na sprzęt, który ma już kilkanaście lat, ręcząc za jego trwałość i sprawność.
Sami w redakcji używamy poleasingowych PC i na kilkadziesiąt pracujących non-stop stanowisk, w ciągu ostatnich dwóch lat zdarzyło się mniej niż 5 awarii (zwykle zasilacze). W poprzedniej firmie, gdzie korzystaliśmy z nowiuteńkich stacji All-in-One, średnio raz w miesiącu jeden z komputerów odchodził z tego świata w efektownej kumulacji trzasków, błysków i dymu...