Druga strona medalu, czyli odpowiedź Facebooka. Czy Instagram rzeczywiście szkodzi nastolatkom?
Spis treści
Druga strona medalu, czyli odpowiedź Facebooka
Facebook nie pozostał bierny i 29 września, czyli trzy dni po ukazaniu się raportu „The Wall Street Journal”, opublikował swoją odpowiedź, w której rzuca więcej światła na metodologię przeprowadzonych badań, a także prezentuje inne wyniki, o których „The Wall Street Journal” nie wspomniał. Co się w niej znalazło?
Po pierwsze, przedstawiciele Facebooka zwrócili uwagę na fakt, że prowadzą swoje badania przede wszystkim w celu zminimalizowania szkodliwych skutków korzystania z ich aplikacji – i to właśnie dlatego wyniki wskazujące na negatywny wpływ Instagrama wyróżniono w wewnętrznych raportach. Nie oznacza to jednak, że jest to wyłącznie szkodliwe medium.
Choć Facebook przyznaje, że Instagram rzeczywiście wpływał negatywnie na postrzeganie własnego ciała przez użytkowniczki, to był to jedyny z dwunastu przebadanych obszarów, w którym negatywny wpływ Instagrama przeważał nad pozytywnym (zgłosiło go 33% dziewcząt). W przypadku pozostałych jedenastu, takich jak samotność, niepokój czy smutek, ankietowane nastolatki twierdziły, że Instagram im pomógł. Warto też wspomnieć, że spośród dziewcząt z problemami dotyczącymi postrzegania własnego ciała 22% wskazało, iż Instagram miał na nie pod tym względem pozytywne oddziaływanie. W tym miejscu należy też podkreślić, że ankietowane nastolatki już wcześniej zgłaszały problemy z samopoczuciem, a badanie miało na celu sprawdzić, czy Instagram pogorszył, polepszył, czy nie wpłynął na ich funkcjonowanie w wybranych obszarach. Nie jest to więc grupa reprezentatywna dla całej populacji nastolatek.
Zostało jeszcze 50% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...
... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium
Abonament dla Ciebie