Co na temat szkodliwości mediów społecznościowych mówi psychologia?. Czy Instagram rzeczywiście szkodzi nastolatkom?
Spis treści
Co na temat szkodliwości mediów społecznościowych mówi psychologia?
Odpowiedź Facebooka mogła nieco oddemonizować media społecznościowe. Nie zmienia to jednak faktu, że ich negatywny wpływ na psychikę młodych odbiorców istnieje, nawet jeśli odnosi się do niewielkiej części populacji.
W 2017 roku YoungMinds i Królewskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego opublikowały badania wyróżniające Instagram jako medium społecznościowe mające najbardziej negatywny wpływ na zdrowie psychiczne młodych osób. Poza tym social media, w tym Instagram, często pokazują bardzo szczupłe lub wysportowane kobiety. Wzorzec takiego wyglądu szerzy się w ten sposób wśród odbiorców, zwłaszcza dziewcząt, i utwierdza je w przekonaniu, że jedynie będąc nienaturalnie szczupłymi mogą być atrakcyjne i szczęśliwe.
Badania niejednokrotnie dowiodły, że media społecznościowe są silnie uzależniające, a także wpływają na postrzeganie własnego ciała przez użytkowników. Jakie psychologiczne mechanizmy się za tym kryją?
Jak uzależniają social media?
Social media i my, ich użytkownicy, wpływamy na siebie nawzajem. Serwisy społecznościowe dają nam to, czego chcemy, czyli interesujące nas treści. My również dajemy im, czy raczej ich twórcom to, czego chcą – czyli zyski. Najsilniej uzależnia nas to, co najbardziej lubimy – to naturalne.
Zostało jeszcze 67% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...
... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium
Abonament dla Ciebie