futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 27 grudnia 2021, 11:45

Czemu mikroplastik to także Twój problem

We współczesnym świecie istnieje cała masa zagrożeń dla środowiska. Części z nich nie jesteśmy jednak w stanie zauważyć na co dzień. Jednym z takich nie zawsze dostrzegalnych niebezpieczeństw dla natury, w tym także naszego zdrowia jest wszechobecny

Spis treści

Na początku wypada w ogóle wyjaśnić, czym jest mikroplastik. Już sama nazwa mówi o nim wiele. Chyba każdy wie, czym jest tworzywo sztuczne. Człon „mikro” mówi natomiast o tym, że mamy do czynienia z niewielkimi rozmiarami natomiast definicja dokładnie je precyzuje. Mikroplastikiem powinniśmy nazywać cząsteczki plastiku i innych materiałów składających się z polimerów syntetycznych o średnicy mieszczącej się w przedziale od 1 mikrometra do 5 milimetrów. Da się więc je zobaczyć i nieuzbrojonym okiem. Cząsteczki o średnicy mniejszej niż 1 µm zalicza się już do nanoplastiku.

Jeśli po przeczytaniu naszego materiału będziecie chcieli bardziej zgłębić temat, polecamy podcast Nauka XXI wieku na Spotify. Temat mikroplastiku został poruszony w 127 odcinku. - Czemu mikroplastik to także Twój problem - dokument - 2021-12-27
Jeśli po przeczytaniu naszego materiału będziecie chcieli bardziej zgłębić temat, polecamy podcast Nauka XXI wieku na Spotify. Temat mikroplastiku został poruszony w 127 odcinku.

Mikroplastik to stosunkowo nowe pojęcie. Za jego twórcę uważa się biologa morskiego Richarda Thompsona z Uniwersytetu w Plymouth (Wielka Brytania). Wprowadził on ten termin w 2004 roku.

Najbardziej uderzające jest to, w czym i gdzie można znaleźć mikrodrobiny różnego rodzaju plastiku. Mamy tu na myśli zarówno to, do czego wykorzystywane były i są pierwotnie oraz świadomie, jak i miejsca, w których można je znaleźć, gdy już przenikną do środowiska naturalnego. A nie mają z tym absolutnie żadnego problemu.

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej