futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 27 grudnia 2021, 11:45

Mikroplastik – realne zagrożenie dla ludzi?. Mikroplastik jest wszędzie i to także Twój problem

Spis treści

Mikroplastik – realne zagrożenie dla ludzi?

Czy tego chcemy, czy nie, zjadamy, wypijamy i wdychamy niewielkie drobinki tworzyw sztucznych. Już zwykłe wypicie herbaty wprowadza tego typu zanieczyszczenia do organizmu. Nie ma tu żadnego znaczenia, czy zaparzymy ją przy użyciu powszechnie uznawanej – błędnie zresztą - za tę zdrowszą wody butelkowanej, czy „kranówy”. Wyniki badań nie pozostawiają żadnych wątpliwości – mikroplastik jest obecny zarówno w jednej, jak i drugiej. Żeby tego było mało, da się na niego natrafić również w torebce herbaty ekspresowej. Sposób odżywiania się może jednak stać się sposobem na ograniczenie przyjmowanego wraz z pokarmem plastiku. Wspominaliśmy już o rybach. Rezygnacja z nich nie sprawi jednak, że problem przestanie nas całkowicie dotyczyć. Bez spożywania ryb i owoców morza da się żyć, o czym najlepiej wiedzą wegetarianie, ale bez wody i powietrza już nie za bardzo.

Smacznego. Źródło: discovermagazine.com - Czemu mikroplastik to także Twój problem - dokument - 2021-12-27
Smacznego. Źródło: discovermagazine.com

Skoro mikroplastiku nie da się całkowicie wyprowadzić ze swojej diety, to może chociaż nie jest szkodliwy dla naszego organizmu? Wyniki badań pokazują, że nie ma powodów do paniki, ale nie oznacza to, że drobiny są całkowicie neutralne dla ciała człowieka. W 2019 roku Unia Europejska opublikowała przegląd prac naukowych świadczących o tym, że w dalszym ciągu niewiele wiadomo o wpływie cząsteczek tworzyw sztucznych na ludzkie zdrowie. Prowadzenie badań na ten temat jest utrudnione ze względu na dobranie odpowiedniej metodologii. Niemniej da się znaleźć informacje mówiące o tym, że średnie spożycie mikroplastiku jest na poziomie uznawanym za bezpieczny. Podczas eksperymentu na myszach okazało się, że wprowadzone wraz z żywnością kulki polimerowe nie podlegały bioakumulacji poza przewodem pokarmowym. W tym samym roku przeprowadzono jednak kolejne badania, które nie napawały już takim optymizmem. Wyniki wykazały, że polimerowy „pył” uszkadza komórki układu odpornościowego.

Zostało jeszcze 37% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej