futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 25 kwietnia 2022, 14:38

autor: Miriam Moszczyńska

Części zamienne do człowieka. Co w człowieku można wymienić, jeśli się zepsuje?

Spis treści

Części zamienne do człowieka

Od zastosowania pierwszej bionicznej kończyny minęło już sporo czasu, dlatego śmiało możemy zadać sobie pytanie - to co tam jeszcze naukowcy odgapili od natury? W zasadzie całkiem sporo.

Bioniczne uszy

A co tam, polecimy od góry w dół. Bioniczne uszy są wynalazkiem, którego pierwszy działający prototyp powstał jeszcze w 1978 roku. Stworzył go Profesor Graeme Clark wraz ze swoim zespołem z University of Melbourne. Jak możecie się domyślać, implant sprzed niecałych 50 nie wyglądał zbyt futurystycznie i w żadnym stopniu nie przypominał ludzkiego ucha, ale działał.

Hej, hola, ale dlaczego w temacie bioniki mowa o czymś, co w ogóle nie przypomina ludzkiego ucha? Otóż jak to z wynalazkami bywa, przechodzą one długą drogę i z czasem wymienia się je na „lepszy model”. Po sukcesie, jakie odniosło bioniczne ucho rozpoczęte zostały prace nad udoskonaleniem urządzenia, które pomaga pacjentom słyszeć.

Finalnie udało się otrzymać takie implanty ślimakowe, jakie używa się dzisiaj. Oczywiście zarówno ich nazwa, jak i wygląd inspirowane są częścią ucha wewnętrznego (porównanie poniżej).

Tak prezentuje się wszczepiony implant ślimakowy. Źródło: Hear hear!/Creative Commons - Co w człowieku można wymienić na sztuczny zamiennik? - dokument - 2022-04-25
Tak prezentuje się wszczepiony implant ślimakowy. Źródło: Hear hear!/Creative Commons

Chociaż warto wspomnieć, że w 2013 roku opublikowane zostało badanie, w którym to grupa naukowców z USA opracowała bioniczne ucho w pełnym tego słowa znaczeniu. Za pomocą drukarki 3D i hydrożelu udało im się stworzyć model ucha, w którym umieszczona została również antena odbierająca dźwięki.

Wydrukowane ucho wykazuje lepsze właściwości słuchowe w zakresie odbioru częstotliwości radiowych, a uszy, lewe i prawe, pozwalają na słuchanie muzyki stereo. Ogólnie rzecz biorąc, nasze podejście sugeruje kompleksowe połączenie funkcjonalności biologicznych i nanoelektronicznych za pomocą druku 3D.

3D Printed Bionic Ears, American Chemical Society

Jak zatem widać, w czysto hipotetycznej budowie cyborga, uszy mamy odhaczone!

Bioniczne oczy

Podobnie jak w przypadku implantów ślimakowych, urządzenia mające na celu przywrócić osobom wzrok wcale nie są oczami per se. Najpopularniejszymi wynalazkami, które noszą miano „bionicznych oczu” są Argus II czy Phoenix99 Bionic Eye. Drugi z projektów przyniósł firmie Pixium Vision nagrodę HealthTech Award 2020.

Zostało jeszcze 65% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie
Sztuczna inteligencja może uratować gry od nudnego kanonu piękna
Sztuczna inteligencja może uratować gry od nudnego kanonu piękna

Modny aktualnie temat dotyczący SI wywołuje tyle zainteresowania, ile lęku – przed tym, czy sztuczna inteligencja nie zastąpi człowieka na stałe albo nie zaleje nas grami pozbawionymi serca. Tymczasem właśnie z nią może się wiązać nadzieja na lepsze.

Czy możemy zostać superbohaterami? Nauka odpowiada
Czy możemy zostać superbohaterami? Nauka odpowiada

Filmy, seriale i komiksy o superbohaterach pozwalają nam uciec w świat fantazji o mocach, niekończącej się walce. To głównie rozrywka, ale czasem zastanawiamy się. A co, jeśli takie rzeczy byłyby możliwe? Odpowiedź nie jest prosta i jednoznaczna.