futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 24 sierpnia 2021, 11:30

Taikonauta. Co Chińczycy osiągnęli w kosmosie?

Spis treści

Taikonauta

Za kolejny krok w podboju kosmosu zwyczajowo uznaje się wysłanie w przestrzeń człowieka. Pierwszym kosmonautą został Rosjanin Jurij Gagarin w 1961 roku. Miana astronauty z kolei po raz pierwszy użyto w stosunku do Amerykanina Alana Sheparda, niecały miesiąc po Gagarinie. Dlaczego różnie określano osoby, która przekroczyły granicę kosmosu? Różnice powstały w czasach zimnej wojny, gdyż ścigające się mocarstwa chciały się od siebie odróżnić.

CSNA (Chińska agencja kosmiczna) także postawiła na własną nazwę – tajkonauta. Choć miana takiego użyto po raz pierwszy już po zakończeniu zimnej wojny. Dopiero 15 października 2003 roku obywatel Chin „zdobył” kosmos. Chiński lotnik wojskowy, obecnie generał Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, Yang Liwei spędził na orbicie ponad 21 godzin, okrążając Ziemię 14 razy. Tym samym grono państw mogących samodzielnie wysłać człowieka w kosmos powiększyło się o trzeciego członka – Chiny.

Słowa astronauta, kosmonauta i taikonauta zostały zbudowane w bardzo podobny sposób, a różnice w znaczeniu są kosmetyczne:

  1. Astronauta – ástron (grec. gwiazda) + naútes (grec. żeglarz, nawigator)
  2. Kosmonauta – kósmos (grec. świat) + naútes (grec. żeglarz, nawigator)
  3. Taikonauta – taikong (chin. przestrzeń kosmiczna) + naútes (grec. żeglarz, nawigator)
Yang Liwei w kabinie statku kosmicznego Shenzhou. - Co Chińczycy osiągnęli w kosmosie? Lista jest imponująca - dokument - 2021-08-24
Yang Liwei w kabinie statku kosmicznego Shenzhou.

Yang Liwei odbył swoją podróż w statku kosmicznym Shenzhou. Była to piąta misja z programu chińskich lotów załogowych. Wcześniejsze cztery loty (pierwszy w 1999 roku) były bezzałogowe. Statek kosmiczny Shenzhou jest dość podobny do rosyjskiego Sojuza-TM. Składa się z trzech modułów – napędowego, powrotnego i orbitalnego. Podczas pierwszego lotu załogowego tajkonauta Yang Liwei przebywał tylko w kabinie części powrotnej, moduł orbitalny pozostał pusty w przestrzeni kosmicznej, gdzie sterowany zdalnie przez 6 miesięcy prowadził badania.

Shenzhou został wyniesiony w kosmos dzięki rakiecie Długi Marsz 2F, która powstała specjalnie w tym celu. Jest to jedna z większych chińskich rakiet nośnych. Niemal dwukrotnie dłuższa od tej, która wyniosła pierwszego chińskiego satelitę. Posiada dwa człony główne i dodatkowe silniki zamocowane po bokach pierwszego, zwane czasem stopniem zero. Masa startowa wynosi 464 tony, a zdolność wynoszenia na niska orbitę okołoziemską – 8,4 tony.

Choć Yang Liwei był pierwszym taikonautą, nie był pierwszym chińczykiem w kosmosie. Został nim Amerykanin chińskiego pochodzenia, Taylor Wang, który w 1985 roku był członkiem załogi promu kosmicznego w misji STS-51-B.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Jak myślisz, kto pierwszy wyśle człowieka na Marsa?

Rosja
4,6%
Chiny
20,3%
USA
12,9%
Firma prywatna
62,2%
Zobacz inne ankiety
5 korzyści, jakie może dać ludzkości baza na księżycu
5 korzyści, jakie może dać ludzkości baza na księżycu

Księżyc to nasza brama ku gwiazdom. Może zapewnić wstępne doświadczenie i paliwo do podróży na inne planety. Wystarczy założyć na nim bazę.