Mars - łazik Zhurong. Co Chińczycy osiągnęli w kosmosie?
Spis treści
Mars - łazik Zhurong
Nie tylko Księżyc pozostaje w obszarze zainteresowań CNSA. Czwarta planeta od Słońca (czyli Mars), także ma swoje miejsce w scenariuszu chińskiej eksploracji kosmosu. Ponad rok temu, 23 lipca z kosmodromu Wenchang wystartowała 879-tonowa rakieta Długi Marsz 5 z ładunkiem przygotowanym do bardzo długiej podróży. Zestaw badawczy złożony z orbitera, lądownika i łazika po siedmiu miesiącach osiągnął orbitę Marsa.
Misja ta nosi miano Tianwen-1 (poszukiwanie niebiańskiej prawdy), a łazik, który 22 maja tego roku dotknął kołami powierzchni Marsa – Zhurong. Do jego zadań należy wykonywanie zdjęć, badanie składu gruntu i atmosfery planety. Łazik ma funkcjonować ok. 3 miesięcy. Tianwen-1 to nie jest pierwsza chińska próba eksploracji Marsa. Wcześniej, bo w 2011 roku początek swój miała misja Yinghuo-1. Chiński orbiter został wyniesiony przez rosyjską rakietę na orbitę razem z sondą Fobos-Grunt.
Miały razem kontynuować podróż w kierunku Marsa, jednak awaria rosyjskiego urządzenia spowodowała, że nigdy nie opuściły niskiej Ziemskiej orbity. Dwa miesiące później obie sondy spłonęły w atmosferze.
Zostało jeszcze 68% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...
... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium
Abonament dla Ciebie