autor: Georg Wieselsberger (gamestar.de)
Intel Core i „Skylake” (rok 2015). 50 lat minęło… – historia Intela od roku 1968 po dzień dzisiejszy
Spis treści
Intel Core i „Skylake” (rok 2015)
Koniec z Tick-Tock, czas na sześć rdzeni: od 2015 do dnia dzisiejszego
Po tym jak piąta generacja procesorów, o nazwie kodowej Broadwell, nie odegrała znaczącej roli w segmencie komputerów stacjonarnych (co było spowodowane problemami z nową technologią 14 nm), w 2015 roku pojawiła się szósta generacja procesorów Intel o nazwie Skylake, na nowy socket 1151 (w tym model Core i7 6700K).
Intel powoli, ale ostatecznie porzucał używany przez wiele lat model Tick-Tock, który po wprowadzeniu struktury o mniejszej szerokości (Tick) przewidywał wydanie nowej architektury CPU w odstępie do półtorej roku (Tock). Technologie produkcyjne coraz mniejszych struktur okazały się być zbyt trudne do opanowania dla Intela. Dlatego gigant w dziedzinie układów scalonych nie mógł kontynuować wydawania kolejnych generacji zgodnie z modelem Tick-Tock.
Główną różnicą pomiędzy serią Skylake, a jego poprzednikami z rodziny Haswell jest możliwość obsługi pamięci DDR4, która pozwala na wyższe częstotliwości taktowania przy niższym napięciu w porównaniu do DDR3. Skylake oferował również nie więcej niż cztery rdzenie w głównym segmencie, natomiast w 2016 roku w wersjach high-end Intel zwiększył maksymalną liczbę rdzeni z ośmiu aż do dziesięciu (między innymi w modelu Core i7 6950, korzystającym z mikroarchitektury Broadwell-E).
Intel Core i „Kaby Lake” (pierwszy kwartał 2017)
Siódma generacja procesorów z rodziny Core (w tym model Core i7 7700K) powinna być ostatnią generacją oferującą maksymalnie cztery rdzenie w głównym segmencie. W porównaniu z poprzednikami z serii Skylake, największa różnica w wydajności procesora osiągana jest poprzez wyższą częstotliwość taktowania zegara. Ogólnie rzecz biorąc (jak to już bywało w poprzednich latach) ta przewaga jest ograniczona. Procesory Kaby Lake ponownie produkowane są w litografii 14 nm (chociaż w nieco zoptymalizowanej formie pod nazwą 14 nm+) pod socket 1151.
Kilka miesięcy później Intel nie zyskuje nowych przyjaciół, wypuszczając dwa procesory Kaby Lake X: Core i7 7740X i Core i5 7640x. Chociaż znajdują się w segmencie high-end i wykorzystują nowe gniazdo – socket 2066, to oferują jedynie cztery rdzenie (w komputerach stacjonarnych), obsługują tylko pamięć dwukanałową (zamiast pamięci czterokanałowej, jak ma to często miejsce w tej klasie sprzętu) oraz oferują mniej złączy PCI Express niż w przypadku modeli Skylake X dla tego samego socketu.
Skoro już mówimy o Skylake X: po powolnym zwiększaniu przez Intel liczby rdzeni w sektorze high-end z sześciu do ośmiu, a finalnie do dziesięciu rdzeni, jesienią 2017 roku firma dokonała skoku liczby rdzeni aż do 18 w modelu Core i9 7980XE – dzięki czemu Intel może zaoferować o dwa rdzenie więcej niż firma AMD z procesorami Threadripper (np. procesor Ryzen Threadripper 1950X).
Intel Core i „Coffee Lake” (czwarty kwartał 2017)
Chociaż siódma generacja serii Core została wprowadzona zaledwie kilka miesięcy wcześniej, to ósme pokolenie pojawiło się na rynku już jesienią 2017 roku pod nazwą Coffee Lake (w tym model Core i7 8700K). Prawdopodobnie powodem tej stosunkowo szybkiej zmiany pokoleń mogą być procesory Ryzen konkurencyjnej firmy AMD (przykładowo procesor Ryzen 7 1800X). Po tym jak AMD z procesorami FX przez wiele lat nie był w stanie konkurować z Intelem, na początku 2017 roku pojawiły się Ryzeny z maksymalnie ośmioma rdzeniami, które szybko okazały się być bardzo atrakcyjną alternatywą dla Core i.
Co prawda w grach Intel nadal pozostaje na prowadzeniu, ale dzięki połączeniu dużej liczby rdzeni, odpowiednio wysokiej wydajności aplikacji, dojrzałej platformie zbudowanej w oparciu o gniazdo AM4 (za wyjątkiem pewnych początkowych problemów z taktowaniem pamięci) oraz chipsetowi X370, procesory Ryzen stanowią konkurencję, z którą Intel musi się liczyć.
Nic zatem dziwnego, że firma chciała jak najszybciej zwiększyć liczbę rdzeni w segmencie komputerów stacjonarnych, nieco na uboczu sektora high-end (socket 2066). Proces produkcji w generacji Coffee Lake został ponownie „tylko” zoptymalizowany (technologia 14 nm++), częściowo dlatego, że Intel w dalszym ciągu zmaga się z opanowaniem technologii 10 nm.
Jesienią 2018 roku możemy spodziewać się nowych procesorów z maksymalnie ośmioma rdzeniami w głównym segmencie rynku (prawdopodobnie w formie modelu Core i9 9900K), które według aktualnych doniesień powinny być kompatybilne również z obecnie dostępnymi płytami z chipsetem Z370. Czas pokaże, czy ta informacja jest prawdziwa. Jednakże w przypadku gier jest mało prawdopodobne, aby dwa dodatkowe rdzenie zapewniły znaczący wzrost w wydajności.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem GameStar, należącym do grupy medialnej Webedia. Polskie opracowanie tekstu wykonał Michał Ostiak.