Źródło rzadkich pierwiastków. Po co nam baza na księżycu?
Spis treści
Źródło rzadkich pierwiastków
Księżyc wydaje się tylko pozbawionym atmosfery wielkim kawałkiem skały w kosmosie, ale to nie do Końca prawda. W rzeczywistości ma on atmosferę, lecz jest ona bardzo rzadka. Detektory ustawione przez astronautów programu Apollo wykryły w jej składzie azot, metan, tlen, tlenek węgla, hel i argon
Dużo ciekawsze jest jednak to, co można znaleźć w jego powierzchni. Tam także jest hel, jednak z naszego punktu widzenia w postaci znacznie bardziej przydatnego izotopu. Hel-3 zamiast dwóch, ma tylko jeden neutron. Co to zmienia?
Można go wykorzystać w detektorach neutronów, np. w wykrywaczach materiałów rozszczepialnych na lotniskach. To cenny pierwiastek także dla kriogeniki, badań nad komputerami kwantowymi i w medycynie. Ale to nie wszystko, nadal nie napisałem najważniejszego.
Hel-3 to potężne źródło energii – czyste, bezpieczne i dalece wydajniejsze niż znane nam paliwa kopalne. 500 kg tego izotopu może produkować 5 GW energii codziennie przez rok (zasilanie dla miasta wielkości Berlina). Rzecz jasna, aby to nastąpiło, potrzebna jest fuzja jądrowa. To w tym procesie hel-3 użyty jako paliwo (łączony z deuterem) może być źródłem energii.
Zostało jeszcze 62% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...
... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium
Abonament dla Ciebie