10 najlepszych telefonów dla dziecka. Ranking 2022
Dobór telefonu dla pociechy nie zawsze jest prostym zadaniem. Należy uwzględnić nie tylko wiek dziecka, ale także jego potrzeby. Ponadto rodzice mają różne podejście do tego, jak powinien wyglądać sprzęt dla kilkulatka i nastolatka.
Spis treści
Tworząc nasze zestawienie, staraliśmy się, żeby urządzenia były w miarę możliwości jak najbardziej różnorodne. Dlatego też oprócz smartfonów znalazły się w nim również uwspółcześnione wersje tradycyjnych telefonów komórkowych z fizyczną klawiaturą. W przypadku modeli smart i tych „zwykłych” uwzględniliśmy urządzenia z różnych półek cenowych. Zrezygnowaliśmy jednak z flagowców. Dziecko i telefon za kilka tysięcy złotych to raczej nie najlepszy pomysł, choć z drugiej strony, kto bogatemu zabroni?
KIEDY DAĆ TELEFON DZIECKU?
Każdy rodzic zadaje sobie to pytanie i próbuje zrozumieć, kiedy to będzie zbyt wcześnie - co może skutkować uzależnieniem od kolorowego ekranu, a kiedy za późno - 16-latek bez telefonu może czuć się wykluczony z życia towarzyskiego. Odpowiedzi jest wiele. Bill Gates swoim dzieciom dał telefony dopiero, kiedy skończyły one po 14 lat. Każde dziecko jest jednak inne i różne są też ich potrzeby. Dlatego każdy rodzic musi sam odpowiedzieć na to pytanie.
Najlepszy pierwszy telefon dla dziecka. Ranking 2022
- realme C21Y
- MaxCom Classic MM139
- Motorola Moto E7 Power
- Alcatel 20.53
- Samsung Galaxy A40
- Nokia 6310 2021
- Hammer Energy 2
- Nokia 800 Tough
- Redmi Note 10 Pro
- iPhone SE 2022
Wybierasz telefon dla dziecka - na co zwrócić uwagę?
Rozmiar i waga
Z obsługą największych smartfonów za pomocą tylko jednej dłoni problem mają dorośli, a co dopiero dzieci. W przypadku kilkulatków niewygodne może być korzystanie z wielkich modeli nawet przy użyciu dwóch rąk. Dlatego też dla młodszych dzieci warto wybrać coś, czego będą mogły używać w miarę komfortowo. W parze z niewielkimi rozmiarami powinna iść niewielka masa. Najmniejsze i najlżejsze są zwykłe komórki. Na liście zawarliśmy też dwa kompaktowe smartfony.
Wybór telefonu na podstawie tylko i wyłącznie jego wymiarów i wagi nie zawsze jest dobrym kierunkiem. Najlżejsze urządzenia najczęściej dysponują niewielkim akumulatorem oraz nie są odporne na uszkodzenia. To drugie nie powinno być jednak wielkim problemem, gdy dziecko będzie szanować sprzęt i np. zostanie oduczone biegania z telefonem w ręku.
Funkcje ochrony wzroku
Tylko część budżetowych smartfonów ma wbudowane opcje ochrony wzroku. Mowa tu głównie o filtrze niebieskiego światła. Jego brak przy dłuższym użytkowaniu urządzenia może wywołać ból głowy oraz problemy z zasypianiem. Mimo wszystko nie warto zaprzątać sobie głowy tym, czy dany model oferuje ochronne funkcje, czy też nie. Jeśli po zakupie okaże się, że ich nie ma, wystarczy pobrać darmową aplikację, która je doda. Alternatywą jest zakup foli blokującej niebieskie światło. Jej koszt to około 20 złotych.
Kontrola rodzicielska
Najważniejszą rzeczą dla każdego odpowiedzialnego rodzica powinno być odcięcie swojego dziecka od treści nieprzystających do jego wieku. Dlatego też świetną informacją jest to, że kontrola rodzicielska w podstawowej formie znajduje na praktycznie każdym współczesnym smartfonie. Zamiast skupiania się na ustawieniach w systemie Android i Sklepie Play najlepiej będzie jednak od razu pobrać i zainstalować darmowe narzędzie Family Link. Oprócz blokowania dostępu do nieodpowiednich aplikacji i zasobów internetu pozwala ono m.in. sprawdzić, gdzie znajduje się pociecha i wytyczyć konkretne godziny korzystania z telefonu.
Google Asystent
Google Asystent usprawnia korzystanie z telefonu. Szczególnie gdy dziecko nie potrafi jeszcze pisać. Sytuacje z życia wzięte pokazują jednak, że kilkulatek może za jego pośrednictwem zapuścić się w rejony internetu, które nie są dla niego odpowiednie. Przykład? Po wypowiedzeniu frazy „filmy dla dorosłych” w wynikach wyszukiwania niekoniecznie pojawi się Rambo i Terminator (ich też dziecko nie powinno oglądać). Nie oznacza to, że od razu trzeba dezaktywować Asystenta. Lepszym pomysłem wydaje się ustawienie opcji w Kontroli Rodzicielskiej, które zablokują wyświetlanie pewnych treści.
Przejdźmy jednak do konkretnych modeli. Zebraliśmy dla Was zarówno niedrogie, ale solidne smartfony, jak i konstrukcje małe, dla niewielkich dłoni, sprzęt pancerny dla nadrzewnych wspinaczy i proste telefony, które pozwolą maluchowi pozostać w kontakcie z rodzicami. Mamy nadzieję, że znajdziecie wśród tych propozycji coś dopasowanego do Waszych potrzeb.