autor: Szymon Liebert
Zmarł współtwórca Dungeons & Dragons
Dave Arneson, człowiek odpowiedzialny za stworzenie podwalin papierowej gry fabularnej Dungeons & Dragons, zmarł w wieku 61 lat w ubiegły wtorek. Zasługą pana Arnesona było opracowanie zasad dla wspomnianego systemu fabularnego, który zdobył ogromną popularność na świecie i został wykorzystany także w wielu produkcjach elektronicznych. Autor od dłuższego czasu walczył z rakiem.
Dave Arneson, człowiek odpowiedzialny za stworzenie podwalin papierowej gry fabularnej Dungeons & Dragons, zmarł w wieku 61 lat w ubiegły wtorek. Zasługą pana Arnesona było opracowanie zasad dla wspomnianego systemu fabularnego, który zdobył ogromną popularność na świecie i został wykorzystany także w wielu produkcjach elektroniczno-rozrywkowych. Autor od dłuższego czasu walczył z rakiem.
Rodzina Arnesona potwierdziła informację, dodając, że twórca odszedł spokojnie w gronie najbliższych. Podziękowano także wszystkim fanom, którzy wysyłali swoje kondolencje w ciągu ostatnich dni. Na jednym z blogów poświęconych tematyce RPG wskazano także adres, na który można wysyłać słowa otuchy. 20 kwietnia w Minnesocie będzie można też pożegnać się z autorem po raz ostatni.
Dungeons & Dragons został opracowany przez Arnesona oraz Gary’ego Gygaxa na początku lat 70. XX wieku. Pierwszy podręcznik z zasadami został wypuszczony w 1974 roku. System wyznaczył kierunek dla wielu twórców innych systemów RPG. Arneson pracował nad kolejnymi rozwinięciami swojego pomysłu przez lata. Po odejściu z firmy TSR zatrudnił się na uniwersytecie.
Praca Arnesona i Gygaxa (który zmarł mniej więcej rok temu) miała także znaczny wpływ na gry komputerowe. Już w latach 80. pojawiły się pierwsze produkcje z logiem Dungeons & Dragons, a wśród nich znany Pool of Radiance. System stał się podstawą także dla takich hitów, jak: Eye of the Beholder, Neverwinter Nights, nieco zapomniany Birthright, Baldur's Gate oraz Planescape: Torment.
Wyżej wymienione tytuły oczywiście stanowią tylko kroplę w morzu, bo Dungeons & Dragons był i nadal jest chętnie adaptowany przez wielu deweloperów. System naturalnie zainspirował również kilka serii powieści (np. Dragonlance), komiksów, gier planszowych oraz zmiażdżony przez krytyków film fabularny z 2000 roku. Wkrótce zapewne zobaczymy kolejne dzieła inspirowane pracą Dave’a Arnesona.