Zmarł ojciec ZX Spectrum - sir Clive Sinclair
Dotarła do nas smutna wiadomość. Odszedł sir Clive Sinclair, czyli brytyjski wynalazca będący ojcem m.in. kultowego komputera ZX Spectrum.
W wieku 81 lat odszedł sir Clive Sinclair, czyli legendarny brytyjski wynalazca i konstruktor, którego gracze najbardziej pamiętają jako ojca kultowych komputerów domowych: ZX80, ZX-81 oraz przede wszystkim ZX Spectrum. Clive Sinclair zmarł w swoim domu w Londynie po długiej walce z chorobą.
Urodzony w 1940 roku Sinclair jeszcze jako uczeń liceum rozpoczął pracę w piśmie „Practical Wireless”, zajmującym się zagadnieniami techniki radiowej oraz elektroniki. W 1961 roku założył swoją pierwszą firmę – Sinclair Radionics, która zajmowała się produkcją radioodbiorników tranzystorowych, a później również kalkulatorów.
Sinclair najbardziej znany jest z serii 8-bitowych komputerów domowych. Wypuszczony w 1980 roku ZX80 był pierwszym masowo produkowanym urządzeniem tego typu, które można było w Wielkiej Brytanii kupić za mniej niż sto funtów. Cena gotowego modelu wynosiła 99,95 funtów, ale sprzedawany był również tańszy o 20 funtów wariant, który trzeba było złożyć i scalić samodzielnie. Jeszcze tańszy był wydany rok później model ZX81.
Największym sukcesem okazał się ZX Spectrum (1982 r.). Do 1987 roku różne modele sprzedały się w ponad 5 mln egzemplarzy, nie licząc nieautoryzowanych klonów, których nie brakowało (w sumie było ich ponad 50). Dzięki niskim cenom i bogatemu wyborowi oprogramowania produkty Sinclaira odegrały kluczową rolę w popularyzacji domowych komputerów. W 1983 roku otrzymał z rąk królowej brytyjskiej honorowy tytuł szlachecki.
Późniejsze etapy kariery wynalazcy nie były już tak udane. Pojazd elektryczny C5 okazał się wielką klapą, podobnie jak zaprojektowany z myślą o biznesie komputer ZX83 (znany również jako QL).
Mimo późniejszych porażek spuścizna Sinclaira jest nie do przecenienia i jego śmierć odbiła się szerokim echem. Dokonania konstruktora wspomina m.in. prezes Microsoftu Satya Nadella, reżyser Edgar Wright, profesor fizyki Brian Cox, scenarzysta Gary Whitta czy deweloper Demis Hassabis.