autor: Kamil Zwijacz
Zła passa Zyngi trwa. Firma redukuje etaty o 5% i zamyka 13 projektów
Firma Zynga, do niedawna wiodący producent gier społecznościowych, podała do wiadomości publicznej, że przechodzi restrukturyzację. Zamknięte zostanie studio w Bostonie, zwolnienia obejmą 5% załogi, 13 gier zakończy swój żywot, a The Ville nie będzie już oczkiem w głowie.
W lipcu informowaliśmy o niezbyt dobrych wynikach finansowych firmy Zynga, natomiast dzisiaj dowiedzieliśmy się, że sytuacja wcale się nie polepszyła. Producent i wydawca gier społecznościowych oznajmił, że zamyka 13 starszych projektów i redukuje liczbę zatrudnionych osób o 5%.
Pewnym jest, że oddział Zynga Boston zostanie wkrótce zamknięty. Firma, do niedawna znakomicie prosperująca, zastanawia się także nad zlikwidowaniem filii w Japonii i Wielkiej Brytanii. Zwolnienia dotkną też ekipę w Austin. Ponadto gra The Ville, która jest sprawcą afery z koncernem Electronic Arts, będzie uzyskiwać mniejsze wsparcie z powodu ograniczenia środków finansowych. Kolejne decyzje mają zapaść w najbliższych dniach.
”To nie są łatwe decyzje, zwłaszcza mając na uwadze naszych kolegów i przyjaciół, którzy podróżowali razem z nami. Doceniamy ich wielki wkład i będziemy za nimi tęsknić” – powiedział Mark Pincus, szef Zyngi.
Powodem takich, a nie innych działań, są oczywiście kłopoty finansowe, które zmusiły firmę do restrukturyzacji. Wszystkie podjęte decyzję mają postawić niegdysiejszego facebookowego giganta z powrotem na nogi. Obecnie Zynga posiada swoje biura w wielu amerykańskich miastach, między innymi w: Baltimore, Chicago, Dallas, Eugene, Los Angeles, Los Gatos, McKinney, Nowym Jorku czy San Diego. Dodatkowo jej filie znajdują się w Tokio (Japonia), Toronto (Kanada), Dublinie (Irlandia), Pekinie (Chiny), Luksemburgu i nie tylko.
Zynga została założona w 2007 roku. Firma zajmuje się produkcją gier przeglądarkowych, społecznościowych i mobilnych. Swego czasu była wyceniana na kwotę większą, niż istniejący od lat wydawca i producent gier wideo - Electronic Arts. Od kilku miesięcy korporacja notuje same niepowodzenia, a wartość akcji spadła z ponad 14 dolarów do zaledwie 3.