futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 24 czerwca 2021, 12:45

Zewnętrzny dysk SSD 16 TB za 11 tys. zł - spora pojemność od Sabrent

Pojemność dysku SSD od firmy Sabrent robi wrażenie – 16 TB miejsca na nasze dane. Cena oczywiście też. Rocket XTRM-Q uszczupli portfel swojego nabywcy o 11 tys. złotych.

W SKRÓCIE:
  • Sabrent Rocket XTRM-Q 16 TB – duża pojemność, tryby RAID, spora cena.

Miejsca na dane nigdy za wiele. Kolekcjonerów astronomicznych ilości memów (przykładowe użycie), którzy zawsze chcą mieć swój zbiór przy sobie, na pewno ucieszy nowy zewnętrzny dysk SSD od firmy Sabrent, model Rocket XTRM-Q o pojemności 16 TB. Cena chyba już mniej – 2899,99 dolarów (czyli niemal 11 tys. zł) trzeba przygotować, aby ten niezwykle pojemny produkt nabyć. Może jednak przy takiej kwocie trochę szkoda przeznaczać go na memy, lepiej zapisywać bardziej wartościowe dane.

Rocket XTRM-Q to w zasadzie dwa dyski M.2 NVMe o pojemności 8 GB w jednej obudowie. Mogą one pracować w trybie RAID 0, który stawia na wydajność. Dzięki temu (a także interfejsowi Thunderbolt 3 i kontrolerowi Intela) dysk osiąga prędkość zapisu niemal 2800 MB/s. Poszukiwacze maksymalnego bezpieczeństwa wybiorą RAID 1 – kopie danych na obu dyskach sprawdzą się w razie awarii, lecz pojemność całości spada o połowę, prędkość zapisu także. Pozostaje jeszcze tryb sekwencyjny (JBOD), gdzie dane zapisywane są po prostu na jednym nośniku, a po jego zapełnieniu używany jest drugi. Zestawienie prędkości działania dysku wedle trybów znajdziecie w poniższej tabelce:

 

RAID 0

RAID 1

JBOD

Prędkość odczytu

2178 MB/s

2203 MB/s

1422 MB/s

Prędkość zapisu

2753 MB/s

1360 MB/s

1348 MB/s

Zewnętrzny dysk SSD 16 TB za 11 tys. zł - spora pojemność od Sabrent - ilustracja #1
Obudowa Sabrent Rocket XTRM-Q mieści dwa dyski. Źródło: Sabrent USA

Oba fizyczne nośniki umieszczone są w aluminiowej obudowie, opakowanej dodatkowo w gumowy futerał dla dodatkowej ochrony. Dysk sprawia solidne wrażenie i zapewne sąsiad będzie go nam zazdrościł. Gorzej jak sąsiad jest geekiem i zapyta nas o parametr niezawodności TBW lub rodzaj użytej pamięci (prawdopodobnie 96-warstwowe QLC Microna w tym przypadku). Nie udało mi się znaleźć tych danych na stronie producenta ani w ofercie Amazona, gdzie urządzenie to jest sprzedawane. W zestawie z dyskiem dostarczane jest wspomniane gumowe etui, kabel Thunderbolt, zasilacz i instrukcja obsługi.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej