filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 14 maja 2020, 15:17

Zainteresowanie Wiedźminem nie słabnie. Netflix omawia bestiariusz

Do sieci trafił obszerny materiał wideo, w którym platforma Netflix poddaje analizie bestiariusz pierwszego sezonu serialu Wiedźmin. Możemy nie tylko przyjrzeć się z bliska strzydze, kikimorze czy choćby dopplerowi, lecz także dowiedzieć się, skąd czerpano inspiracje przy powoływaniu ich do życia.

W SKRÓCIE:
  1. w sieci pojawił się materiał wideo prezentujący potwory występujące w pierwszym sezonie serialu Wiedźmin i omawiający genezę każdego z nich;
  2. po czterech dniach od premiery film obejrzało już ponad 381 tysięcy widzów, co w połączeniu z 25 tysiącami łapek w górę świadczy o niesłabnącym zainteresowaniu marką.

Platforma Netflix przygotowała materiał wideo, w którym omawia bestiariusz pierwszego sezonu serialu Wiedźmin. Trwający dwanaście minut film czeka na Was poniżej, a pozwala nie tylko przyjrzeć się z bliska potworom i innym fantastycznym istotom, z jakimi dotychczas miał do czynienia grany przez Henry’ego Cavilla Geralt z Rivii, lecz także poznać genezę każdego z nich. Co ciekawe, choć śmiało można założyć, że większość zainteresowanych ma już za sobą pierwszy sezon netfliksowego Wiedźmina, powyższy materiał wideo w niecałe cztery dni zdobył ponad 381 tysięcy wyświetleń (co czyni go jednym z popularniejszych na youtube’owym kanale Netfliksa) i 25 tysięcy łapek w górę. Świadczy to o tym, że zainteresowanie marką wciąż nie słabnie, a jej fani z wypiekami na twarzy wyglądają jakichkolwiek wieści na temat serialu.

Przed rozpoczęciem seansu należy mieć na względzie, że mamy do czynienia z jednym wielkim spoilerem; dodatkowo poszczególne maszkary są prezentowane w kolejności, w jakiej pojawiają się w serialu. Jeśli więc pierwszy sezon netfliksowych przygód Rzeźnika z Blaviken wciąż jest przed Wami i nie chcecie psuć sobie zabawy, czujcie się ostrzeżeni.

Przejdźmy więc do krótkiego omówienia maszkar zaprezentowanych przez twórców. Pierwszym potworem przedstawionym w powyższym materiale jest kikimora, której pierwowzór z mitologii słowiańskiej znamy dzisiaj jako zmorę nawiedzającą ludzi we śnie. Drugie miejsce na liście zajmuje silvan, którego korzeni możemy doszukiwać się w hybrydach ludzi i zwierząt obecnych w niemal każdej mitologii świata; ciekawostką jest fakt, że nawet w XIX-wiecznej Anglii wierzono jeszcze w istnienie kobiety o głowie świni. Dalej mamy strzygę wyjętą niemal żywcem ze słowiańskiego folkloru i będącą swego rodzaju „prototypem” późniejszych wampirów. Selkimora natomiast... cóż, została potraktowana przez twórców serialu nieco po macoszemu. Jej pierwowzoru można jednak doszukiwać się w pochodzących ze szkockiego folkloru istotach znanych jako selkie, które większość życia spędzały pod postacią... fok, jednak potrafiły zmieniać się w ludzi.

Zainteresowanie Wiedźminem nie słabnie. Netflix omawia bestiariusz - ilustracja #1
Kikimora to potwór, którego poznajemy w pierwszych sekundach serialu Wiedźmin. Jego żywot nie trwa jednak zbyt długo.

Co zaś tyczy się krallacha, czyli olbrzymiego insekta przywodzącego na myśl pasikonika – choć w antycznej Europie próżno doszukiwać się śladów wierzeń w olbrzymie owady, azjatyckie mity i folklor rdzennych mieszkańców obu Ameryk są pełne tego typu istot. Korzenie dopplerów, czyli istot potrafiących skopiować nie tylko wygląd, lecz także umysł dowolnego humanoida, można natomiast znaleźć zarówno w mitologii starożytnego Egiptu, jak i w wierzeniach mieszkańców Orkadów, którzy bali się tak zwanych trowów potrafiących podmieniać ludzkie dzieci na stworzone przez siebie, identyczne repliki. Ostatnie miejsce na liście zajmuje dżinn inspirowany przede wszystkim pochodzącymi z arabskiego folkloru istotami o tej samej nazwie.

Zainteresowanie Wiedźminem nie słabnie. Netflix omawia bestiariusz - ilustracja #2
Smoku, jesteś zbyt piękny, by trafić do netfliksowego materiału wideo o potworach z Wiedźmina.
  1. Wiedźmin na platformie Netflix
  2. Recenzja 1. sezonu serialu Wiedźmin – czy Netflix dał radę?
  3. Wysyp informacji o drugim sezonie serialu Wiedźmin

Krystian Pieniążek

Krystian Pieniążek

Współpracę z GRYOnline.pl rozpoczął w sierpniu 2016 roku. Pomimo że Encyklopedia Gier od początku jest jego oczkiem w głowie, pojawia się również w Newsroomie, a także w dziale Publicystyki. Doświadczenie zawodowe zdobywał na łamach nieistniejącego już serwisu, w którym przepracował niemal trzy lata. Ukończył Kulturoznawstwo na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Prowadzi własną firmę, biega, uprawia kolarstwo, kocha górskie wędrówki, jest fanem nu metalu, interesuje się kosmosem, a także oczywiście gra. Najlepiej czuje się w grach akcji z otwartym światem i RPG-ach, choć nie pogardzi dobrymi wyścigami czy strzelankami.

więcej