filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 25 września 2019, 13:47

Zagrożenie strzelaninami na premierze Jokera - armia amerykańska ostrzega [Aktualizacja]

Amerykańskie wojsko ostrzega swój personel, że w trakcie premiery filmu Joker może dojść do masowych strzelanin związanych z incelami, społecznością osób sfrustrowanych seksualnie, często skłonnych do przemocy i mogących uważać Jokera za symbol swoich zmagań.

Temat związków między popkulturą a przemocą powróci w Stanach Zjednoczonych? - Zagrożenie strzelaninami na premierze Jokera - armia amerykańska ostrzega [Aktualizacja] - wiadomość - 2019-09-26
Temat związków między popkulturą a przemocą powróci w Stanach Zjednoczonych?

Christopher Grey, naczelnik ds. publicznych z Criminal Investigation Command armii Stanów Zjednoczonych, potwierdził oficjalnie stacji ABC, że zagrożenie strzelaniną, o którym mowa w ujawnionym oficjalnym piśmie (zobaczycie je na samym dole newsa), jest uzasadnione oraz że w dalszym ciągu służby nie posiadają szczegółowych informacji o dokładnej lokalizacji kina, w którym akt przemocy miałby zostać dokonany.

Zaznaczył również, że w piśmie znajduje się błąd popełniony przez redagujący tekst personel Criminal Investigation Division: zgłoszenie zawierające informacje o potencjalnym zagrożeniu nie zostało przesłane do Fortu Sill przez Biuro Szeryfa Hrabstwa Travis w Teksasie, a przez Wydział Bezpieczeństwa Publicznego w Teksasie. Jest to o tyle istotny fakt, że wcześniej, w rozmowie z dziennikarzami, Szeryf zaprzeczał, jakoby wysyłał dokument, co znacznie podważyło wiarygodność informacji.

Pismo miało zostać udostępnione przez jednego z agentów z Fortu Sill.

4 października w USA ma się odbyć premiera filmu Joker. Amerykańskie wojsko poinformowało swoje jednostki i personel o możliwej strzelaninie w niezidentyfikowanym jeszcze kinie na terenie kraju. Wystosowane ostrzeżenie to wynik pojawienia się podejrzanej aktywności odkrytej przez FBI w dark webie oraz postów na profilach społecznościowych osób identyfikujących się jako incele.

INCELE

Nazwa pochodzi z połączenia angielskiego involuntary celibate – mimowolny celibat. Społeczność, której członkowie (głównie mężczyźni) często za swoje nieistniejące życie seksualne obarczają kobiety i społeczeństwo. Zdarzają się w śród nich jednostki agresywne i skłonne do ekstremizmu. W Stanach Zjednoczonych incele są odpowiedzialni za śmierć kilkudziesięciu osób i przynajmniej kilka strzelanin.

Informacja rozesłana mailowo przez US Army odnosi się do sprawy z 2012 roku, kiedy to w Aurorze w stanie Colorado, w trakcie premiery filmu Mroczny Rycerz powstaje, James Holmes zastrzelił w kinie 12 osób i ranił 58, oraz zawiera wskazówki dla żołnierzy planujących odwiedzić kino:

W mediach społecznościowych znaleziono posty sugerujące zamiar odtworzenia przez inceli w trakcie wyświetlania filmu Joker na terenie Stanów Zjednoczonych strzelaniny z 2012 roku w kinie w Aurorze (Colorado). Stanowi to potencjalne zagożenie dla personelu Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych i ich rodzin, mimo że nie zidentyfikowano jeszcze żadnych wiarygodnych gróźb związanych z premierą Jokera 4 października.

Incele to jednostki, które odczuwają frustrację związaną z trudnościami w rozpoczęciu intymnych relacji. Ekstremiści z nimi związani wychwalają osoby uciekające się do przemocy, np. zamachowca z Aurory oraz Jokera, brutalnego klauna z serii o Batmanie – podziwiają jego postać muszącą udawać szczęśliwego, ale w końcu walczącego z wrogami i szydercami.

Wchodząc do kina należy zidentyfikować dwie drogi ucieczki, zachować czujność wobec otoczenia i w razie konieczności stosować procedurę „uciekaj, chowaj się, walcz”. Uciekajcie, jeśli możecie. Jeśli utknęliście – schowajcie się i zachowajcie ciszę. Jeśli zamachowiec Was znajdzie, walczcie czym możecie.

Ostatni akapit podkreślamy, ponieważ jest to informacja, którą warto pamiętać niezależnie od kraju, w którym się mieszka.

Wojskowy funkcjonariusz, na którego powołuje się serwis Gizmodo, twierdzi, że odzew na powyższą wiadomość wśród personelu nie wywołał większego niepokoju. Część miała zrezygnować z udania się na premierę, część przekazywała informację rodzinom. Z kolei rzecznik prasowy FBI zachęca, by, standardowo dla zachowania bezpieczeństwa, Amerykanie pozostali czujni i niezwłocznie zgłaszali podejrzane okoliczności policjantom. Należy dodać, że zidentyfikowaniem i przeciwdziałaniem potencjalnemu zagrożeniu ze strony grupy zajmuje się FBI. Ponformowało ono o zagrożeniu wojsko, które z kolei przestrzegło swoich pracowników – w ten sposób informacja przedostała się do mediów.

Jak wiadomo, najnowsza ekranizacja Jokera z Joaquinem Phoenixem w roli tytułowej podchodzi do tej postaci w bardziej realistyczny sposób niż komiksowy odpowiednik – jego przemiana ma być wynikiem doznanych krzywd, traum, upokorzeń i odrzucenia. Kumulacja złych doświadczeń w połączeniu z zaburzeniami psychicznymi prowadzi postać do przemocy. Ta ewidentna paralela między filmem a amerykańską rzeczywistością, związaną z częstymi strzelaninami i aktami lokalnego terroryzmu dokonywanymi przez osoby spełniające podobne warunki, uwypukla realizm produkcji; być może podpowiada nawet, w jaki sposób ten obraz interpretować. Rozpoczyna też dyskusje. W części z nich właśnie zabrały głos rodziny osób, które zginęły w kinie w Aurorze. Matka jednej z ofiar wyraziła obawy związane z wpływem filmu na osoby z zaburzeniami:

Martwi mnie, że na seansie może znajdować się jedna osoba – a kto wie czy tylko jedna – która psychicznie jest już na krawędzi, chce dokonać masowej strzelaniny i ten film ją do tego zachęci. I to mnie przeraża.

Wytwórnia odpowiedziała na zarzuty, zapewniając, że ani film, ani kreacja samej postaci nie mają na celu wspierać czy gloryfikować jakiejkolwiek formy przemocy. Zaznacza, że rolą filmów jest prowokowanie rozmowy na trudne tematy, i informuje, że działa na rzecz walki z przemocą z użyciem broni oraz wspiera finansowo ofiary strzelanin i ich rodziny.

Kino w Aurorze, w którym 7 lat temu doszło do zamachu, nie będzie wyświetlać produkcji.

Polska premiera filmu również zaplanowana jest na 4 października.

Kolejne oficjalne pismo, do którego dotarł portal Gizmodo
Kolejne oficjalne pismo, do którego dotarł portal Gizmodo

Julia Dragović

Julia Dragović

Studiowała filozofię i kierunki filologiczne. Pisanie trenowała, rzeźbiąc setki prac zaliczeniowych. Dziennikarka GRYOnline od 2019 roku. Zaczynała w newsroomie, pracowała w dziale publicystyki jako felietonistka i recenzentka, a wkrótce również jako etatowa redaktorka działu poradników i anglojęzycznego Gamepressure do roku 2023. Gra od kiedy pamięta, we wszystko oprócz strzelanek i RTS-ów. Kociara, simsiara, betoniara. Kiedy nie czyści map ze znajdziek i nie gra w symulatory wszystkiego, strategie ekonomiczne, RPG-i (papierowe też) oraz romantyczne indyki, lata z aparatem po polskich i zagranicznych miastach w poszukiwaniu brutalistycznej architektury i postkomunistycznych reliktów.

więcej