autor: Michał Kułakowski
Xbox Scarlett na święta 2020. Microsoft startuje z programem wymiany konsol
W kilku wybranych krajach Microsoft zaczął oferować program ratalny Xbox All Access, przeznaczony dla nowych użytkowników Xboksa One, z możliwością bezpłatnej wymiany sprzętu na konsolę następnej generacji. Jego regulamin potwierdza, że Xbox Scarlett zadebiutuje w sklepach pod koniec 2020 roku.
Microsoft ponownie zaczął oferować program Xbox All Access poza granicami Stanów Zjednoczonych. Kopiuje on marketingowe rozwiązania znane świetnie użytkownikom telefonii mobilnej, pozwalając nabyć nową konsolę Xbox One lub Xbox One X wraz z dwuletnią subskrypcją Xbox Game Pass Ultimate na zasadach sprzedaży ratalnej, wymagając od nas comiesięcznych opłat. Chociaż oferta programu dostępna jest obecnie tylko w kilku wybranych krajach świata (polski oddział Microsoftu stwierdził, że nie ma w tej chwili informacji na temat podobnej promocji w Polsce), to jednak w jego regulaminie znajdziemy pewną ciekawostkę. Jest nią data premiery Xboksa Scarlett, która według producenta powinna mieć miejsce pod koniec przyszłego roku, w okresie świątecznym (listopad lub początek grudnia). Przypomnijmy, że w tym samym czasie w sklepach powinno pojawić się również PlayStation 5.
Xbox All Access dostępny jest w trzech różnych wersjach. Wszystkie zapewniają nam dwuletnią subskrypcję Xbox Game Pass Ultimate (Xbox LIVE Gold + Xbox Game Pass), ale różnią się modelem konsoli wchodzącym w skład zestawu – Xbox One X, Xbox One S lub Xbox One S All-Digital (Xbox pozbawiony napędu optycznego). Po podpisaniu dwuletniej umowy musimy opłacać miesięczne raty, które w Wielkiej Brytanii wynoszą 24,99 funtów (ok. 124 zł) – opcja Xbox One X, 19,99 funtów (ok. 99 zł) – opcja Xbox One S lub 17,99 funtów (ok. 89 zł) – opcja Xbox One S All-Digital. Po premierze Xboksa Scarlett posiadacze Xbox All Access będą mieli możliwość praktycznie bezpłatnej wymiany swojego Xboksa One na jego następcę. W tym przypadku istnieje jednak kilka obostrzeń. Po pierwsze będą oni musieli regularnie opłacać dotychczasowe rachunki (przez 12 pierwszych miesięcy w przypadku najdroższej wersji oraz 18 miesięcy w przypadku pozostałych), a także podpisać nową dwuletnią umowę z operatorem. Osoby, które wybrały najtańszą opcję ratalną, zostaną zmuszone również do jednorazowej opłaty w wysokości 15 funtów (ok. 75 zł).
W Europie program będzie najpewniej dostępny jedynie w Wielkiej Brytanii, która tradycyjnie jest największym na kontynencie rynkiem zbytu dla konsol Microsoftu.
Warto zaznaczyć, że operatorem programu nie jest Microsoft, ale zewnętrzna spółka bankowa. W Europie Xbox All Access zostanie udostępniony najpewniej jedynie w Wielkiej Brytanii. Na Wyspach zamówimy go w wybranych sieciach sklepów (Game i Smyths Toys). Klienci muszą mieć oczywiście także poświadczoną dokumentami zdolność kredytową.