futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 29 czerwca 2021, 01:15

Windows 11 Insider Preview już dostępny; pokazujemy, jak go pobrać

Microsoft udostępnił w programie Windows Insider nową wersję swojego systemu operacyjnego. Pokazujemy, jak w kilku krokach pobrać Windows 11 Insider Preview build 22000.51.

Microsoft udostępnił Windowsa 11 Insider Preview build 22000.51 na kanale deweloperów swojego niejawnego programu testów. Trafiają tam wczesne wersje oprogramowania i jak czytamy w jego opisie, „mogą wystąpić pewne niedociągnięcia i słaba stabilność”. Odważni mogą jednak liczyć na znacznie wcześniejszy dostęp do nowych funkcji. W tym wypadku – do nowego systemu Windows 11.

Aktualizacja odbywa się poprzez Windows Update (nie jest konieczne pobieranie dodatkowego oprogramowania). Wymogiem jest uczestnictwo w programie Windows Insider i wybór kanału deweloperów, a także spełnienie wymagań sprzętowych (więcej o nich poniżej). Kanał deweloperów to jeden z trzech poziomów, które możemy wybrać, oferujący najwcześniejsze, potencjalnie najmniej stabilne wersje systemu. Pozostałe kanały to „beta” oraz „wersji zapoznawczej”, do których nowości trafiają później, jednak w bardziej dopracowanej formie.

Uwaga! Instalacja wczesnych wersji systemu może się wiązać z niską stabilnością, błędami lub niepoprawnym działaniem niektórych aplikacji i urządzeń. Dokonujemy jej na własną odpowiedzialność. Najlepiej unikać aktualizacji z kanału deweloperów na sprzęcie, który jest nam niezbędny do nauki lub pracy oraz gdy nie jesteśmy pewni, czy będziemy w stanie poradzić sobie z niestabilnym systemem. Tylko dla odważnych.

Windows 11 Insider Preview już dostępny; pokazujemy, jak go pobrać - ilustracja #1
Windows 11 jest już dostępny poprzez kanał deweloperów.

Jak dołączyć do programu testów i pobrać Windowsa 11?

  1. Otwieramy ustawienia systemu i wybieramy opcję „Aktualizacja i zabezpieczenia”.
  2. Klikamy na „Niejawny program testów systemu Windows”.
  3. Wybieramy w kolejnych oknach „Rozpocznij” – „Zarejestruj” – „Zarejestruj się” – „Prześlij”.
  4. Wybieramy kanał, z którego chcemy otrzymywać aktualizacje – w tym wypadku kanał deweloperów – i potwierdzamy wybór.
  5. Po ponownym uruchomieniu komputera aktualizacje będą wyszukiwane i pobierane według nowych zasad.

Z uczestnictwa w programie testów możemy w dowolnym momencie zrezygnować. W panelu „Niejawny program testów systemu Windows” wystarczy zaznaczyć pole „Rezygnacja z otrzymywania kompilacji Preview” i ponownie uruchomić komputer. Jeżeli nie widzimy aktualizacji, powinno wystarczyć ich ponowne wyszukanie z poziomu ustawień systemu.

Windows 11 Insider Preview – wymagania sprzętowe

Sprzęt musi spełniać minimalne wymagania, choć kwestia ta jest dość skomplikowana w przypadku starszych komputerów. Jeżeli byliśmy członkami Windows Insider przed 24 czerwca, możliwa będzie instalacja Windowsa 11 nawet bez spełnienia jego minimalnych wymagań. Wzrasta jednak wówczas szansa na niestabilną pracę i nieoczekiwane błędy.

Windows 11 Insider Preview już dostępny; pokazujemy, jak go pobrać - ilustracja #2
Odpowiedź na pytanie „Czy mi pójdzie?” jest w przypadku Windowsa 11 wyjątkowo skomplikowana. Źródło: Windows Central.

Jeżeli nasz sprzęt nie spełnia wymagań Windowsa 11, a byliśmy w kanale deweloperskim, zostaniemy przeniesieni do kanału wersji zapoznawczej. W części przypadków będzie możliwe ponowne dołączenie do wcześniejszego kanału.

  1. Oficjalna strona Windows 11
  2. Prezentacja Windowsa 11
  3. Scalperzy wykupują zapasy modułów TPM 2.0; winny Windows 11
  4. Windows 11 bez oficjalnego wsparcia Ryzenów serii 1000 i CPU Intela poniżej 8 generacji
  5. Windows 11 pozwoli uruchomić aplikacje z Androida
  6. Windows 11 - wszystko, co wiemy o nowym systemie Microsoftu

Konrad Sarzyński

Konrad Sarzyński

Od dziecka lubił pisać i zawsze marzył o własnej książce. Nie spodziewał się tylko, że będzie to naukowa monografia. Ma doktorat z rozwoju miast, czym chętnie chwali się znajomym przy każdej możliwej okazji. Z GOL-em przygodę zaczął pod koniec 2020 roku w dziale Tech. Mocno związał się z newsroomem technologicznym, a przez krótki moment nawet go prowadził. Obecnie jest redaktorem w Futurebeat.pl odpowiedzialnym za publicystykę i testy sprzętu. Czasem też zrecenzuje jakąś grę o budowaniu, w końcu ma z tego doktorat. Gra od zawsze, lubi też dużo mówić. W 2019 roku postanowił połączyć obie te pasje i zaczął streamować na Twitchu. Wokół kanału powstała niewielka, ale niezwykła społeczność, co uważa za jedno ze swoich największych osiągnięć. Ma też kota i żonę.

więcej