autor: Krystian Machnik
Walka o czystość kobiecego łona zdobyła nagrodę BAFTA
Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) przyznała nagrodę grze Privates, traktującej o chorobach wenerycznych i problemach towarzyszących stosunkowi seksualnemu. W uzasadnieniu tego wyboru, czytamy że gra łączy wartości edukacyjne oraz przystępne i humorystyczne ujęcie problemu.
Zręcznościowa gra edukacyjna Privates, w której wcielamy się w komandosów z czepkiem-kondomem na głowie, zdobyła nagrodę Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA). Nagroda została przyznana w kategorii mediów interaktywnych, które od 5 lat uznawane są za równe w swoim statusie i znaczeniu z filmowymi i telewizyjnymi. Dan Marshall, założyciel studia Size Five, powiedział:
„To dla nas wielki zaszczyt i totalny szok. Byłem podekscytowany już samym faktem, że mogłem w prasówkach użyć słów "Nominowana do nagrody BAFTA”, ale jej zdobycie to zupełnie inny poziom doznań. (...) Nawet nie wiem, jak powinienem dziękować Akademii za docenienie tak małego studia, które zrobiło dziwaczną, małą grę. To była wielka noc, jestem pełen dumy. Wracanie do domu z tą dobrze znaną lśniącą nagrodą w kształcie maski, jest surrealistyczne i magiczne.”
Organizacja doceniła nietypowe wykonanie, humor, ale przede wszystkim jej walory edukacyjne. Gra porusza bowiem tematykę chorób wenerycznych, AIDS i ogólnie problemów związanych z inicjacją seksualną. Jest dozwolona już od 14. roku życia i przenosi gracza w różne zakamarki ludzkiego ciała, gdzie na tle włosów łonowych staje do walki z bossami-wirusami, starając się nie doprowadzić do infekcji. Wszystko to zostało okraszone niegrzecznymi dialogami prowadzonego przez nas oddziału kondomo-podobnych Marines. Warto w tym momencie odnotować, że gra dostępna jest całkowicie za darmo i możecie ją pobrać z oficjalnej strony (120 MB).
Na koniec warto przypomnieć, że o Privates zrobiło się głośno w ubiegłym roku, kiedy Microsoft tuż przed premierą zakazał wydawania gry na Xbox Live Arcade, podając za powód „seksualną naturę” produkcji. Być może przyznanie jej nagrody BAFTA skusi giganta z Redmond do zmiany tej decyzji.