Walec rozjechał koparki bitcoina. Tak wygląda niszczenie sprzętu wartego 5 milionów złotych
Malezyjska policja zarekwirowała ponad 1000 koparek wydobywających BTC, a następnie przeprowadziła pokazową egzekucję z wykorzystaniem walca drogowego.
Policja w Malezji zarekwirowała 1069 koparek wydobywających bitcoina (BTC) z wykorzystaniem kradzionego prądu. Jak podaje CNBC, przestępcy ukradli energię wartą około 7,8 miliona złotych poprzez nielegalne podpięcie do infrastruktury należącej do Sarawak Energy, w efekcie czego spłonęły trzy domy mieszkalne. To finał akcji trwającej od lutego, w ramach której policja przeprowadziła sześć nalotów na kopalnie BTC nielegalnie pobierające energię elektryczną.
Funkcjonariusze zarekwirowali sprzęt wart około 5 milionów złotych. W przeciwieństwie do Chin, które z reguły sprzedają przejęte urządzenia, malezyjski sąd nakazał ich zniszczenie. Akcję zakończono w widowiskowy sposób – policja ułożyła wszystkie przejęte koparki na parkingu, a następnie rozjechała je walcem drogowym, uwieczniając wszystko na filmie. Przestępców spotkał łaskawszy los. Za kradzież prądu w Malezji grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności i grzywna w maksymalnej wysokości ok. 90 tys. złotych, jednak jak podaje PCMag, w tym przypadku przestępcy spędzą za kratkami osiem miesięcy i zapłacą około 7,5 tys. złotych.
Kradzież prądu a kryptowaluty
Bez względu na to, czy kopiemy BTC, ETH, czy farmimy monety w FIFA Ultimate Team, wszystkie te zadania wymagają dużej ilości energii elektrycznej. Poza zakupem sprzętu jest to największy koszt działalności i kluczowy element decydujący o opłacalności przedsięwzięcia. Dlatego też kopalnie kryptowalut są popularne zwłaszcza tam, gdzie górnicy mają dostęp do bardzo taniej energii, pochodzącej np. z elektrowni wodnych (Chiny, Islandia).
Tania energia wciąż będzie droższa od tej darmowej, nic więc dziwnego, że przestępcy korzystają z okazji do maksymalizacji zysku. Jako że powstają coraz nowsze kryptowaluty i – co za tym idzie – szanse na ogromny zysk, w przyszłości takich przestępstw może być coraz więcej. Są one groźne w skutkach, powodują bowiem przerwy w dostawie energii czy, jak w przypadku Malezji, pożary nielegalnych instalacji elektrycznych. W większości krajów kopanie kryptowalut wciąż jest legalne (choć ostatnio zakazały tego Chiny i Iran). Kradzież prądu jednak już nie.
Czym jest koparka kryptowalut?
Do kopania kryptowalut potrzebny jest wydajny sprzęt, którego sercem są karty graficzne. „Koparka” to komputer o bardzo charakterystycznej budowie. Na otwartym stelażu lub w obudowie znajdują się niezbędne podzespoły (procesor, płyta główna, pamięć RAM, dysk, zasilacze), a także zmienna liczba kart graficznych. Najmniejsze koparki mają tylko jedną kartę i swoją budową niewiele się różnią od komputera przeznaczonego do gier. Bardziej rozbudowane cechuje otwarta konstrukcja, w której wykorzystuje się metalowe stelaże, parę zasilaczy oraz kilka lub kilkanaście kart graficznych.
Sprzęt stosowany do kopania kryptowalut jest bardzo mocno eksploatowany. Jeżeli trafia do sprzedaży, tak jak ostatnio masowo wyprzedawane elementy chińskich koparek, może kusić niską ceną, jednak jest to dość ryzykowny zakup. Przygotowaliśmy specjalny poradnik, jak bezpiecznie kupować używane karty graficzne.
Alternatywą dla koparek opartych na kartach graficznych są układy ASIC (application-specific integrated circuit), czyli układy scalone zaprojektowane do jednego, konkretnego zadania. W tym wypadku – do kopania kryptowalut. Nie zagramy na nich w żadną grę ani nie kupimy ich w elektromarkecie, jednak oferują lepszą wydajność i nie denerwują graczy. To właśnie takie urządzenia, wyspecjalizowane w wydobyciu BTC, zostały użyte przez przestępców w Malezji.
- 1000 złotych oszczędności na karcie graficznej? Tak, ale trzeba uważać
- Co to jest kryptowaluta i jak kopie się BitCoina? – poznaj podstawy
- „Wszystkie kryptowaluty to oszustwo” – twórca dogecoina szczerze o cyfrowej walucie
Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubie – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie na nim liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.