VRR nie działa poprawnie na PS5 i PS5 Pro. Przycinanie obrazu dotyka m.in. Kingdom Come Deliverance 2 i Elden Ringa
Variable Refresh Rate, czyli zmienna częstotliwość odświeżania od kilku miesięcy sprawia problemy posiadaczom PS5 i PS5 Pro. Niektóre gry przycinają się co kilka sekund i ciągle nie pojawił się hotfix.

Posiadając monitor lub telewizor 120 Hz, możemy wykorzystać funkcję Variable Refresh Rate (VRR). W teorii powinna ona pomagać w generowaniu płynniejszego obrazu i uprzyjemniać rozgrywkę. W przypadku konsol PS5 i PS5 Pro jest jednak odwrotnie – od kilku miesięcy gracze narzekają na zacinanie się obrazu, gdy mamy włączoną funkcję zmiennej częstotliwości odświeżania. Sprawie przyjrzała się redakcja Digital Foundry.
VRR na PS5 Pro i PS5 z problemami
Jak zgłaszają gracze i jak zauważyła redakcja Digital Foundry, w niektórych grach na konsolach Sony pojawia się przycinanie obrazu. Problem nie występuje od razu – często następuje dopiero jakiś czas po uruchomieniu gry. Wtedy w regularnych odstępach czasu, mniej więcej co 8 sekund, obraz przycina się. Podczas testów zauważono, że ze sprawdzonych 19 gier, problem dotyczy następujących tytułów:
- The Last of Us Part 2 Remastered
- The Last of Us Par 1
- Diablo 4
- Hogwarts Legacy
- Elden Ring
- Resident Evil 4
- Ratchet & Clank: Rift Apart
- Marvel's Spider-Man Remastered
- Metaphor Refantazio
- Kingdom Come: Deliverance 2
Powyższa lista pokazuje, że błąd dotyczy różnej gamy produktów, w tym gier ze stajni Sony. Punktem wspólnym nie są deweloperzy ani silnik graficzny wykorzystany podczas tworzenia danych tytułów. Co ciekawe, dzieląca z Resident Evil 4 silnik RE Engine gra Dragon’s Dogma 2 nie wykazuje kłopotów z przycinaniem.
Dlaczego tak się dzieje? Możliwą odpowiedź dał jeden z użytkowników serwisu YouTube, który skomentował nagranie Digital Foundry. Dkcrogue zwrócił uwagę, że sygnał jest nadawany z częstotliwością 119,88 Hz. Nowe oprogramowanie może uznawać, iż wartość powinna wynosić równe 120 Hz, co daje nam różnicę 0,12 Hz.
Dkcrogue dodaje, że przy częstotliwości odświeżania 120 Hz potrzebne byłoby 1000 cykli lub 8,33 sekund, żeby doszło do desynchronizacji obrazu, co pokrywa się z danymi przedstawionymi przez redakcję Digital Foundry. To pozwala zgadywać, że mamy faktycznie do czynienia z problemem po stronie Sony i dotknięte nim gry będą wymagały stosownej aktualizacji.
Obecnie jedynym stałym rozwiązaniem jest wyłączenie funkcji VRR na konsolach PS5 i PS5 Pro. Możemy też restartować grę co 20 minut, lecz zabiera to cały komfort z grania.
- Aktualizacje firmware 25.02-11.00.00 dla PS5 i 12.50 dla PS4 są gotowe do pobrania. Wprowadzono zmiany w opcjach kontroli rodzicielskiej
- Sony uruchomiło Beta Program at PlayStation. Gracze pomogą w rozwoju platformy na PS5 i PC