Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 maja 2015, 12:55

autor: Retromaniak

UnitedGP, Infinitum: Battle for Europe i inne najlepsze przeglądarkowe gry kwietnia.

Dziś polecamy Wam kolejne interesujące produkcje przeglądarkowe, jakie pojawiły się na rynku w minionym miesiącu. Mamy nadzieję, że wśród nich każdy z graczy znajdzie coś interesującego dla siebie.

UnitedGP, Infinitum: Battle for Europe i inne najlepsze przeglądarkowe gry kwietnia. - ilustracja #1

Jak można się było spodziewać, kwiecień przyniósł przede wszystkim całą masę wiosennych aktualizacji, które wprowadziły do najpopularniejszych tytułów nową zawartość oraz liczne sezonowe wydarzenia. Nie zabrakło jednak propozycji całkiem nowych i to im właśnie przyglądamy się poniżej, zachęcając Was do przetestowania ich we własnym zakresie. Rzeczą, która niewątpliwie cieszy – patrząc z czysto przeglądarkowego punktu widzenia – jest rosnąca korelacja pomiędzy tytułami dostępnymi w przeglądarkach oraz produkcjami typowo mobilnymi. Wiele hitów z przeglądarek sukcesywnie pojawia się na najpopularniejszych platformach przenośnych, ale zasada ta działa także i w drugą stronę. A dzięki takiemu podejściu twórców, możemy bawić się w swoje ulubione produkcje zarówno w domu, na ekranie komputera, jak i w podróży za pomocą smartfonów lub tabletów z dostępem do Internetu.

UnitedGP

UnitedGP, Infinitum: Battle for Europe i inne najlepsze przeglądarkowe gry kwietnia. - ilustracja #2
UnitedGP
  1. Producent: Travian Games.
  2. Premiera: kwiecień 2015.

Pierwsza z naszych dzisiejszych propozycji to produkcja o typowo mobilnym rodowodzie, którą posiadacze urządzeń z systemem iOS mogą bawić się już od roku. W minionym miesiącu firma Travian Games uruchomiła jednak również przeglądarkową wersję UnitedGP. Gra dostępna jest w polskiej wersji językowej i co najważniejsze pozwala na w pełni cross-platformową rozgrywkę użytkowników wersji przeglądarkowej oraz posiadaczy iPadów. Możliwe jest także przeniesienie już posiadanego konta do wersji przeglądarkowej, wraz z całym dotychczasowym postępem – za co należą się twórcom duże brawa, gdyż wciąż niewiele multiplatformowych produkcji oferuje taką możliwość.

UnitedGP to całkiem rozbudowany menadżer Formuły 1, w którym przejmujemy kontrolę nad własnym zespołem wyścigowym, a naszym zadaniem jest oczywiście poprowadzenie go na sam szczyt. Zadanie to nie będzie należeć do najłatwiejszych, gdyż na naszej głowie spoczywać będzie całe mnóstwo obowiązków. W grze musimy zarządzać naszymi kierowcami i dbać o ustawiczny rozwój ich wyścigowych umiejętności. Równie dużo uwagi poświęcić należy samemu bolidowi, który w trakcie gry będziemy ulepszać, instalując nowe części wpływające m.in. na prędkość, przyspieszenie, hamowanie czy prowadzenie maszyny. W końcu ustalamy strategię zespołu na kolejne wyścigi, decydując o takich detalach, jak kąt nachylenia przedniego i tylnego skrzydła, miękkość zawieszenia, dobór opon czy moment zjazdu do pit-stopu. W trakcie samego wyścigu możemy zaś wpływać na zachowanie naszych kierowców, wydając im proste komendy. W UnitedGP musimy też prowadzić ustawiczne badania, ułożone w specjalne drzewko technologii. Dzięki zdobytym w ten sposób bonusom, zwiększamy bowiem nie tylko osiągi naszych samochodów, ale także wydajność całego zespołu.

  1. UnitedGP – zagraj

Infinitum: Battle for Europe

UnitedGP, Infinitum: Battle for Europe i inne najlepsze przeglądarkowe gry kwietnia. - ilustracja #3
INFINITUM: BATTLE FOR EUROPE
  1. Producent: Allodium.
  2. Premiera: otwarte beta testy od kwietnia 2015.

Niezależne czeskie studio Allodium ogłosiło start otwartych beta-testów swej najnowszej produkcji o nazwie Infinitum: Battle for Europe, która dostępna jest już także w polskiej wersji językowej. Jest to przeglądarkowa strategia MMO, w której umiejętnie połączono cechy symulatora rozbudowy miasta z elementami klasycznych RTS-ów. Rozgrywka toczy się na olbrzymiej, dokładnie odwzorowanej mapie Europy, na której znalazło się ponad 15 000 miast (w tym także wiele polskich). Fabuła gry przedstawia zaś dość ponurą wizję współczesnego świata, w której wojna totalna doprowadziła do upadku Europy. W świecie opanowanym przez chaos i przemoc, porządek próbuje zaprowadzić wyjęta żywcem z dzieł Orwella korporacja militarno-przemysłowa o nazwie Global Security Agency, która ucieka się do krwawych pacyfikacji ludności cywilnej, a nawet użycia broni masowej zagłady.

O losach Europy zdecydują jednak gracze, których działania w czasie rzeczywistym kształtować będą mapę kontynentu, przebieg granic, a także trwające sojusze i konflikty. Zabawa sprowadza się do odbudowy zniszczonych metropolii, gromadzenia surowców, rozwoju armii oraz walki o wpływy i nowe terytoria. W grze mamy dostęp do blisko 40 zróżnicowanych budynków, a dzięki możliwości wyboru preferowanej ścieżki rozwoju (dyplomatycznej, przemysłowej lub militarnej) każdy z grających będzie mógł stosować preferowany przez siebie styl rozgrywki. Jak w większości strategii MMO, kluczem do sukcesu w grze będzie oczywiście umiejętna współpraca z innymi graczami, nawiązywanie sojuszy, kontaktów handlowych czy współpracy militarnej. Coś dla siebie znajdą jednak również samotnicy, gdyż twórcy przewidzieli sporą ilość zadań fabularnych w trybie PvE.

  1. Infinitum: Battle for Europe – zagraj

Below

UnitedGP, Infinitum: Battle for Europe i inne najlepsze przeglądarkowe gry kwietnia. - ilustracja #4
BELOW
  1. Producent: Failbetter Games
  2. Premiera: otwarte beta testy od kwietnia 2015.

Kolejna z naszych propozycji to Belowprzeglądarkowa produkcja RPG o silnie rozbudowanej warstwie narracyjnej, w której połączono elementy gier karcianych oraz tradycyjnych fabularnych paragrafówek. Za powstanie tytułu odpowiada znane z utrzymanego w podobnym tonie Dragon Age: The Last Court studio Failbetter Games, a właściwie jeden z jego pracowników – Chris Gardiner. Gra pojawiła się w ubiegłym roku na serwisie Kickstarter, gdzie jednak nie udało jej się zebrać potrzebnych funduszy. Z uwagi na spore zainteresowanie, firma postanowiła jednak nie rezygnować z produkcji i zdecydowała o rozwijaniu jej w formie autorskiego projektu, za który w całości odpowiedzialny jest sam Gardiner.

Akcja gry toczy się w miejscu o nazwie Gallowmore – zapomnianej krainie, w której wciąż żywe są lokalne legendy, a lasy, cmentarze i pobliskie podziemia pełne są tajemniczych i niebezpiecznych stworzeń. Miejsce to potrzebuje bohaterów, którzy będą zdolni do przejęcia władzy i przywrócenia obywatelom dawnego spokoju. Wcielając się w rolę jednego ze zwykłych mieszkańców miasteczka, będziemy musieli zmierzyć się nie tylko z historią Gallowmore, ale i z własną niejasną przeszłością. W rozgrywce zapuszczamy się w głąb jednego z podziemi, a zabawa sprowadza się do eksploracji oraz nieustannego dokonywania wyborów, od których zależeć będzie rozwój fabuły. Oprócz elementów typowych dla popularnych paragrafówek, rozgrywkę urozmaicają dwie losowe talie kart: Above i Below, które symbolizują odwiedzane lokacje, postaci niezależne, przeróżne przygody, a także wspomnienia bohatera. Połączenie tych wszystkich elementów, pozwala podczas każdej rozgrywki na wykreowanie unikalnej przygody z naszym własnym udziałem.

  1. Below – zagraj

AlphaBetty Saga

UnitedGP, Infinitum: Battle for Europe i inne najlepsze przeglądarkowe gry kwietnia. - ilustracja #5
ALPHABETTY SAGA
  1. Producent: King.com.
  2. Premiera: kwiecień 2015.

Podczas gdy rasowi gracze zgrzytają zębami na wieść o kolejnej produkcji logicznej z gatunku „match 3”, produkcje tego typu wciąż utrzymują się w ścisłej czołówce najpopularniejszych aplikacji – zarówno w przeglądarkach, jak i na urządzeniach mobilnych. W zalewie wielu produkcji o niemal identycznej mechanice, pojawiają się na szczęście i nieco bardziej ambitne produkcje, a do takich zaliczyć należy m.in. najnowszą propozycję firmy King.com, znanej głównie z serii Candy Crush Saga. W grze tej połączono cechy popularnych produkcji spod znaku „dopasuj trzy” z elementami klasycznych gier słownych, takich jak Scrabble.

Akcja gry osadzona została w realiach lat 30. XX wieku i opowiada historię sympatycznej myszy imieniem Betty, która wyrusza w świat w poszukiwaniu nowych słów. Zabawa polega na wykreślaniu z planszy kolejnych słów, złożonych z co najmniej trzech liter, po czym ułożone słowa znikają z ekranu, powodując zmianę układu klocków. Wykreślać możemy słowa nie tylko w pionie i w poziomie, ale także od tyłu, po skosie czy w linii łamanej. Na każdym poziomie gry mamy ograniczoną liczbę ruchów i ściśle określone cele. W osiągnięciu jak najlepszego wyniku pomagają nam jednak dodatkowo punktowane klocki specjalne oraz rozmaite power-upy, pozwalające hurtowo usunąć z planszy większą ilość klocków. Gra dostępna jest na Facebooku w kilku wersjach językowych, wśród których nie znajdziemy jednak wersji polskiej. Dzięki temu jednak, oprócz walorów czysto zabawowych gra spełnia także rolę edukacyjną, stanowiąc przydatną pomoc w doskonaleniu języków obcych.

  1. AlphaBetty Saga – zagraj na Facebooku

WolfZone PBF

UnitedGP, Infinitum: Battle for Europe i inne najlepsze przeglądarkowe gry kwietnia. - ilustracja #6
WOLFZONE PBF
  1. Producent: WolfZone Team.
  2. Premiera: grudzień 2011.

W naszym przeglądzie tradycyjnie już nie mogło zabraknąć miejsca dla kolejnej polskiej produkcji, a dziś jest nią WolfZone PBF. Podobnie jak opisywana przez nas w ubiegłym miesiącu Smocza Dolina gra nie jest nowa, a jej początki sięgają końca 2011 roku. W kwietniu jednak tytuł ten wzbogacił się o potężną dawkę zmian, poprawek i aktualizacji, które – jak liczą twórcy – tchną weń zupełnie nowe życie. Tym bardziej, że mamy tu do czynienia z absolutnie niszowym gatunkiem, jakim są gry PBF (z ang. Play by Forum). Mowa tu o specyficznej odmianie tekstowych gier RPG, rozgrywanej w całości na forum dyskusyjnym. Podczas zabawy poszczególni uczestnicy forum wcielają się w rolę fikcyjnych postaci lub kierują całymi strukturami, jak organizacje, państwa czy społeczności. Wszystko to oczywiście podporządkowane jest pewnym z góry ustalonym zasadom, do których przestrzegania zobowiązani są wszyscy grający.

Fabuła gry osadzona została w realiach post-apokaliptycznych, a wśród inspiracji autorzy wymieniają takie gry jak Metro 2033, STALKER, rodzimy system fabularny Neuroshima czy film 28 Dni Później. Akcja toczy się 100 lat po wybuchu wielkiej wojny nuklearnej, której bezpośrednim skutkiem jest całkowite skażenie środowiska oraz szerząca się epidemia. Świat gry pełen jest rozmaitych anomalii oraz licznych zarażonych, stanowiących jedno z głównych zagrożeń dla graczy. W Nowym Świecie potrzebni są zaś przede wszystkim prawdziwi bohaterowie, którzy będą potrafili odbudować go od nowa, nie padając przy okazji ofiarą szeregu czyhających na nich niebezpieczeństw. Jako, że mechanika gier spod znaku PBF jest stosunkowo trudna do scharakteryzowania – zwłaszcza dla osób, które nie miały dotąd kontaktu z tego typu produkcjami – nie pozostaje nam nic innego, jak zachęcić Was do gry w WolfZone i samodzielnego przekonania się o jej walorach.

  1. WolfZone PBF – zagraj

Perły z lamusa: Shadow Fight

UnitedGP, Infinitum: Battle for Europe i inne najlepsze przeglądarkowe gry kwietnia. - ilustracja #7
SHADOW FIGHT
  1. Producent: Nekki.
  2. Premiera: luty 2011.

Shadow Fight to prosta dwuwymiarowa bijatyka, za której powstanie odpowiada rosyjskie studio Nekki, znane głównie za sprawą parkourowego Vectora. Tytuł zadebiutował w lutym 2011 roku w popularnych portalach społecznościowych, takich jak Facebook czy rosyjskojęzyczne Vkontakte i Odnoklassniki, gdzie przez wiele miesięcy utrzymywał się w ścisłej czołówce najpopularniejszych aplikacji. Ogromny sukces gry, skłonił twórców do przygotowania jej pełnoprawnej kontynuacji, która w praktyce nie jest niczym innym, jak ulepszoną wersją pierwowzoru, przeznaczoną dla użytkowników platform mobilnych oraz pecetów.

Gra łączy w sobie prostotę, właściwą casualowym produkcjom społecznościowym z rozbudowaną mechaniką, reprezentowaną przez klasyków gatunku pokroju Mortal Kombat czy Tekkena. Zabawa sprowadza się do toczenia kolejnych pojedynków z coraz bardziej wymagającymi przeciwnikami oraz ustawicznego rozwijania naszego wojownika. W miarę postępów rozgrywki zdobywa on kolejne dany, odblokowując coraz to nowsze rodzaje ciosów. Za zarobioną gotówkę możemy zaś w specjalnym sklepie nabywać dodatkowe bronie oraz rozmaite eliksiry, ułatwiające zabawę. Poza kampanią dla jednego gracza, do dyspozycji mamy też salę treningową, gdzie przed walką możemy poćwiczyć kolejne techniki, kopnięcia i uderzenia, których wachlarz prezentuje się całkiem imponująco. Wraz z kolejnymi aktualizacjami wprowadzono też opcję rywalizacji PvP z innymi graczami.

Podobnie jak wspomniany Vector, gra wyróżnia się prostą lecz urokliwą oprawą graficzną, na którą składają się kolorowe tła oraz szare, nieteksturowane postaci wojowników. Mimo prostych środków, na pochwałę zasługuje animacja walczących postaci i całkiem realistyczny model poruszania się. Na polskim Facebooku gra standardowo uruchamia się w języku rosyjskim, ale istnieje też opcja włączenia jednego z sześciu innych języków.

  1. Shadow Fight – zagraj na Facebooku