Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 18 listopada 2009, 10:25

autor: Piotr Doroń

Twórcy Age of Conan na minusie

Norweska firma FunCom ujawniła szczegóły raportu finansowego za trzeci kwartał 2009 roku (lipiec-wrzesień). Mimo strat producent nie zrezygnuje ze wspierania produkcji MMORPG o tytule Age of Conan: Hyborian Adventures. W dalszym ciągu będzie również inwestować w rozwój nowych marek.

Norweska firma FunCom ujawniła szczegóły raportu finansowego za trzeci kwartał 2009 roku (lipiec-wrzesień). Mimo strat producent nie zrezygnuje ze wspierania produkcji MMORPG o tytule Age of Conan: Hyborian Adventures. W dalszym ciągu będzie również inwestować w rozwój nowych marek.

Z informacji przekazanych do publicznej wiadomości wynika, że Age of Conan stanowi aktualnie główne źródło przychodu FunCom. We wziętym pod uwagę kwartale produkcja mogła się pochwalić krótkotrwałym wzrostem popularności – odnotowała wówczas wzrost sprzedaży, a użytkownicy wykazali się aktywnością, spędzając w Hyborii więcej czasu niż w poprzednich miesiącach. W dużym stopniu była to zasługa dobrego marketingu oraz różnorakich form promocji dla osób już uczestniczących w zabawie. Wszystko wróciło jednak do normy wraz z premierą nowych gier MMO, w tym Aion oraz Champions Online, które przeciągnęły na swoją stronę część starszych fanów AoC.

Przedstawiciele firmy poinformowali, że będzie ona w dalszym ciągu wspierać swoją flagową produkcję. Możemy się zatem spodziewać licznych aktualizacji oraz kolejnych promocji, kierowanych w szczególności do osób chcących powrócić do gry i przedłużyć abonament (zapoznajcie się z listopadowymi propozycjami). W pierwszej połowie 2010 roku odbędzie się ponadto premiera rozszerzenia Rise of the Godslayer, które zapewne wpłynie bardzo pozytywnie na zainteresowanie Age of Conan. Duży wpływ na finanse FunCom może mieć również wprowadzenie gry na rynek koreański – rozmowy z tamtejszym operatorem, firmą Neowiz, ciągle trwają.

Największe nadzieje na przyszłość FunCom pokłada w The Secret World – nowym, bardzo interesująco zapowiadającym się MMORPG. Produkcja zostanie wydana w przyszłym roku, choć dokładna data debiutu nie jest znana (szczególnie, że we wrześniu mówiło się o jej opóźnieniu). Odpowiednie zyski powinny również przynieść darmowe gry internetowe, działające w oparciu o system mikrotransakcji. Aktualnie w bardzo wczesnej fazie dewelopingu znajduje się kilka takich tytułów (w tym gra sportowa, taktyczna, sci-fi i bazujące na licencjach). Koszt ich produkcji zamyka się kwocie od 1 do 3 milionów dolarów – kilkunastoosobowe zespoły deweloperskie są w stanie ukończyć ich produkcję w rok. Jedną z owych pozycji jest Pets vs. Monsters – skierowane do dzieci action-RPG, znajdujące się obecnie w fazie beta-testów (premiera w pierwszej połowie 2010 roku).

Zgodnie z zapowiedziami, nadzór nad Age of Conan i The Secret World sprawuje obecnie w całości kanadyjskie studio FunCom, zlokalizowane w Montrealu. Tam też przeniesieni zostali wszyscy kluczowi pracownicy z kadry kierowniczej. Główną siedzibą pozostanie jednak oddział norweski.

FunCom zakończyło trzymiesięczny okres, zamknięty 30 września, z przychodem na poziomie 5,6 milionów dolarów (68,5% spadek w porównaniu do roku ubiegłego, kiedy to triumfy święcił Age of Conan). Nieustanne inwestycje spowodowały, że firmie nie udało uniknąć się strat – wyniosły one 9,6 milionów dolarów.

Piotr Doroń

Piotr Doroń

Z wykształcenia dziennikarz i politolog. W GRYOnline.pl od 2004 roku. Zaczynał od zapowiedzi i recenzji, by po roku dołączyć do Newsroomu i już tam pozostać. Obecnie szef tego działu, gdzie zarządza zespołem złożonym zarówno ze specjalistów w swoim fachu, jak i ambitnych żółtodziobów, chętnych do nauki oraz pracy na najwyższych obrotach. Były redaktor niezapomnianego emu@dreams, gdzie zagnała go fascynacja emulacją i konsolami, a także recenzent magazynu GB More. Miłośnik informacji, gier (długo by wymieniać ulubione gatunki), Internetu, dobrej książki sci-fi i fantasy, nie pogardzi również dopieszczonym serialem lub filmem. Mąż, ojciec trójki dzieci, esteta, zwolennik umiaru w życiu prywatnym.

więcej