TOP 5 wymagających sprzętowo gier, w które zagramy w chmurze
Granie w chmurze to idealne rozwiązanie dla osób, które nie lubią się ograniczać. Zwłaszcza jeśli zależy im na rozgrywce w najwyższych detalach, na co pozwala między innymi usługa GeForce NOW.
Granie w chmurze może okazać się dobrym rozwiązaniem w naprawdę wielu przypadkach. Być może z jakiegoś powodu nie chcemy albo nie możemy zainwestować w sprzęt - budżet na to nie pozwala, żyjemy na walizkach czy też po prostu na co dzień preferujemy granie w trybie kanapowym lub w ogóle zasiadamy do rozgrywki wyłącznie okazjonalnie.
A zakup czy uaktualnienie komputera, który sprosta dzisiejszym produkcjom to nierzadko wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Dla niektórych jest to, niestety, nie do przeskoczenia, zwłaszcza gdy oczekuje się czegoś więcej niż spełnienie jedynie minimalnych wymagań sprzętowych. Na szczęście cloud gaming nie wymaga komputera wcale - wystarczy smartfon lub jakiekolwiek inne urządzenie mobilne.
Oczywiście – jeśli mamy dostęp do wysokiej jakości sieci. Często jednak łatwiej uzyskać dostęp do naprawdę szybkiego i stabilnego łącza internetowego niż do komputera zdolnego uruchomić najnowsze gry w ustawieniach ultra.
Niewątpliwie jednym z najbardziej rozpoznawalnych dostawców tego typu usług jest NVIDIA ze swoją chmurą GeForce NOW. Oferowane przez nią serwery w najdroższej subskrypcji – GeForce NOW Ultimate – pozwalają na uruchamianie gier z wykorzystaniem karty graficznej RTX 4080, której cena wynosi aktualnie około 5000 zł. Dzięki temu bez problemu odpalimy w najwyższych detalach gry z naprawdę zróżnicowanych gatunków: od wyścigów, przez strzelanki, aż po zaawansowane graficznie RPG z otwartym światem.
Poznajcie pięć najbardziej zasobożernych i wymagających technicznie gry, w które dzięki chmurze zagracie na praktycznie dowolnym urządzeniu.
Ważne! Usługa GeForce NOW nie udostępnia gier, a jedynie serwery, na których można zagrać w zakupione przez nas lub zdobyte za darmo tytuły. Chmura jest kompatybilna z bibliotekami Steam, GOG, Epic Games, Ubisoft Connect, EA oraz Xbox.
Baldur’s Gate 3
Zeszłoroczny hit Larian Studios podbił serca wszystkich – także osób, które dotychczas nie miały do czynienia z gatunkiem RPG. Dzięki zewnętrznym serwerom, nawet posiadając zwykłego laptopa, możesz wcielić się w bohatera tej gry i eksplorować świat Zapomnianych Krain w ultrawysokich ustawieniach graficznych.
Karta klasy GeForce RTX 4080 gwarantuje płynność również w najbardziej wymagających momentach rozgrywki. Pozwala to w pełni cieszyć się barwną i szczegółową oprawą, która wzbogaca angażującą historię. Nie da się ukryć, że wizualia są jedną z głównych zalet Baldur’s Gate 3 – zespół artystyczny wykonał tu kawał dobrej roboty. Na ultra naprawdę to widać.
Należy jednak pamiętać, że Baldur’s Gate 3 w GeForce NOW jest obsługiwane wyłącznie w wersji steamowej.
Call of Duty
Call of Duty to unikalna pozycja na tej liście, ponieważ gra w trybie Warzone nie wymaga żadnej dodatkowej opłaty. Umożliwia to przetestowanie tej produkcji w ramach GeForce NOW i trzeba przyznać, że sprzęt z RTX-em 4080 pozwala w pełni wykorzystać wizualny potencjał owej serii. Call of Duty od wielu lat charakteryzuje się realistyczną oprawą graficzną, dzięki której wszelkie eksplozje i strzelaniny są efektowne.
Na ich dużą ilość można liczyć we wspomnianym trybie Warzone, w którym starcia z wrogimi drużynami prowadzą do intensywnych wymian ognia oraz używania gadżetów. Równie ważne jest sprawne poruszanie się po mapie, co oznacza, że płynność gry także stoi wysoko w priorytetach. W ten sposób nie trzeba iść na żaden kompromis, co często robią gracze strzelanek. Można mieć wszystko ustawione na ultra i jednocześnie cieszyć się płynnością niezbędną do tego, żeby oddać precyzyjny strzał
Cyberpunk 2077
Pomimo czterech lat na karku Cyberpunk 2077 wciąż robi wrażenie oprawą wizualną, a nie tak dawna premiera dodatku Widmo wolności to doskonała okazja do ponownego odwiedzenia Night City.
Dodany w aktualizacji 1.62 path tracing dodatkowo zwiększa możliwości graficzne gry, czego efekty widać gołym okiem. Podróżowanie po Night City w dzień oraz nocą, wykonywanie misji w zróżnicowanych dzielnicach tego dystopicznego miasta – wszystko to pozwala docenić graficzny kunszt Cyberpunka 2077. Jeśli do tego dysponujemy sprzętem (lub możemy go „wypożyczyć”), który umożliwia płynne granie w ponad 60 klatkach na sekundę, bez jakiekolwiek zacinania...
Wraz z aktualizacją i dodatkiem wymagania gry skoczyły nieco w górę. W przypadku niektórych osób może się to wiązać z koniecznością aktualizacji wnętrza komputera. Alternatywą jest oczywiście skorzystanie z cloud gamingu, dzięki któremu nie tylko zapewnimy sobie płynną rozgrywkę, lecz także doświadczymy wszystkich technologicznych dobrodziejstw – path tracingu i ray tracingu. Co więcej, maksymalna poziom oprawy graficznej, który jesteśmy w stanie uzyskać na wybranym przez siebie sprzęcie za pomocą usługi GeForce NOW, jest większy niż ten oferowany na konsolach.
Dragon’s Dogma II
Dragon’s Dogma II to jeden z największych hitów 2024 roku. Zapewnia duży otwarty świat, angażujący system walki i wielowątkowe zadania. Potrafi wciągnąć na mnóstwo godzin, ale jednym z głównych problemów tej gry jest słaba optymalizacja. Aby naprawdę doświadczyć płynnej rozgrywki w Dragon’s Dogmie II, potrzeba mocnego komputera albo właśnie GeForce NOW z RTX-em 4080.
Powinno to absolutnie wystarczyć, by w spokoju rozwijać swojego Arisena, walczyć z gryfami i smokami oraz oczyszczać miasta z obywateli przy pomocy dragonsplague – w najwyższych ustawieniach graficznych. To oczywiście nie rozwiąże w pełni problemu słabej optymalizacji. Rozgrywka wciąż nie będzie tak płynna jak w przypadku wcześniej wymienionych gier, ale stabilny poziom z wysokim klatkażem jest możliwy i nawet w najbardziej krytycznym momencie nie uświadczymy spadków płynności, które mogłyby doprowadzić do niepotrzebnej śmierci.
Forza Motorsport
Najnowsza Forza Motorsport wynosi wyścigi na nowy poziom realizmu. Każdy detal – począwszy od otoczenia, przez samochody, aż po tory – zachwyca precyzją i szczegółowością, zapewniając niezapomniane wrażenia z jazdy.
Wraz z najnowszą odsłoną serii do gry zawitał ray tracing, który sprawia, że oświetlenie na torze jest jeszcze bardziej realistyczne. W końcu w przypadku tego gatunku wrażenia wizualne są prawie tak samo ważne jak fizyka jazdy. Dzięki temu można całkowicie wczuć się w rolę kierowcy rajdowego.
Powyższe gry mają zróżnicowane rekomendowane ustawienia graficzne. Część z nich może działać na słabszych komputerach, ale będzie to doświadczenie mieszane. Niskie ustawienia graficzne, które i tak nie zagwarantują płynnej rozgrywki, nie wpłyną pozytywnie na ogólne wrażenia. Także tegoroczny przypadek Dragon’s Dogmy II pokazuje, iż nigdy nie wiadomo, kiedy może przydać się naprawdę mocna maszyna, do której w domu nie będzie dostępu.
Nie warto postrzegać grania w chmurze jako zagrożenia dla gamingu, należy je raczej traktować jako swego rodzaju alternatywę lub rozszerzenie – chociażby dla osób, które na co dzień preferują konsolę, często podróżują albo po prostu dysponują ograniczonym budżetem. Listę wszystkich obsługiwanych przez GeForce NOW gier znajdziecie na oficjalnej stronie producenta. Usługa wspiera już ponad 1900 tytułów.
Materiał powstał we współpracy z Nvidia GeForce Now.