Testujemy Need for Speed: Hot Pursuit na notebooku ASUS G74SX
Testujemy grę Need for Speed: Hot Pursuit na notebook ASUS G74SX.
Need for Speed to seria z wieloletnią tradycją. Miała swoje wzloty i upadki, jednak nigdy nie straciła sympatii graczy. Po kilku słabszych latach firma Electronic Arts postanowiła dać cyklowi zastrzyk świeżej krwi. W rezultacie odpowiedzialne za poprzednie części Black Box wysłano na krótki urlop, a zadanie opracowania kolejnych odsłon powierzono innym doświadczonym deweloperom. Jednym z nich był znany z doskonałej serii Burnout zespół Criterion. Opracowaną przez nich produkcję zatytułowano Need for Speed: Hot Pursuit i to właśnie ona jest przedmiotem dzisiejszego testu wydajności na mocniejszym z naszych notebooków.
Zgodnie z nazwą Hot Pursuit odwołuje się do dwóch starszych części serii o tej samej nazwie i koncentruje się na efektownych nielegalnych wyścigach, które zatrzymać próbują policjanci. Gracze otrzymują możliwość wcielenia się zarówno w szukających wrażeń kierowców, jak i ścigających ich stróżów prawa. Kariery obu stron „konfliktu” na szosie składają się z kilkudziesięciu wyzwań i scenariuszy. Mechanika jazdy jest stuprocentowo zręcznościowa. Doświadczenia wyniesione z produkcji serii Burnout zostały doskonale wykorzystane przez ludzi z Criterion. Samochody prowadzi się wybornie, nawet na klawiaturze, a wrażenie prędkości jest niesamowite. Jednocześnie jednak autorzy nie sklonowali Burnouta. Zamiast tego Need for Speed: Hot Pursuit ma własny charakter i stanowi unowocześnienie rozwiązań ze starszych odsłon cyklu.
Ciekawym elementem urozmaicającym zabawę są specjalne umiejętności. Przykładowo, piraci drogowi mogą korzystać z impulsu elektromagnetycznego, który zakłóca działanie urządzeń elektronicznych. Natomiast na wyposażeniu policjantów znalazły się m.in. kolczatki. Autorzy dużo uwagi poświęcili mechanizmom sieciowym, za które odpowiada system Autolog. Zbiera on informacje na temat naszych wyników i zestawia je z dokonaniami znajomych. Pozwala również dzielić się obrazkami i filmami z wyścigów, publikować komentarze czy umawiać się na wspólną zabawę.
Wszystko to tworzy w sumie bardzo miodną grę, która potrafi fanom zręcznościowych wyścigów zapewnić rozrywkę na długie godziny. To zdecydowanie jedna z najlepszych tego typu produkcji w ostatnich latach i udowadnia, że serii Need for Speed daleko jeszcze do wypalenia.
MINIMALNE WYMAGANIA SPRZĘTOWE
Procesor: Core 2 Duo 1,8 GHz
Pamięć RAM: 1,5 GB (Windows XP) lub 2 GB (Windows Vista/7)
Karta grafiki: karta graficzna z 256 MB VRAM
System operacyjny: Windows XP/Vista/7
REKOMENDOWANE WYMAGANIA SPRZĘTOWE
Procesor: Core 2 Duo E6700 2,6 GHz
Pamięć RAM: 1,5 GB (Windows XP) lub 2 GB (Windows Vista/7)
Karta grafiki: GeForce 8800 GT
System operacyjny: Windows XP/Vista/7
Jak widać, wymagania nie szokują i są raczej typowe dla współczesnych gier wyścigowych. Przypomnijmy, że ASUS G74SX posiada procesor Intel Core i7-2630QM, 8 GB pamięci RAM oraz kartę grafiki GeForce GTX 560M z 3GB pamięci własnej (dokładny opis specyfikacji notebooka znajdziedzie w oddzielnej sekcji naszej strony).
.
Ustawienia maksymalne, rozdzielczość 1366 x 768
Testowanie zacząłem od razu od ustawień wysokich w rozdzielczości 1366 x 768. Need for Speed: Hot Pursuit posiada bardzo atrakcyjną oprawę graficzną, dlatego z zadowoleniem przywitałem to, jak w starciu z nią poradził sobie ASUS G74SX. Średnia prędkość na poziomie 60 klatek na sekundę zapewnia perfekcyjny komfort zabawy. Nawet w najgorętszych momentach płynność spadała co najwyżej o dwa FPS, co podczas samej gry było niemożliwe do zauważenia. Aż szkoda, że silnik sam ogranicza maksymalną ilość wyświetlanych klatek na sekundę do 60-61, bo oczywistym jest, że notebooka stać na znacznie więcej.
.
Ustawienia maksymalne, rozdzielczość 1920 x 1080
Zachęcony tak dobrymi wynikami postanowiłem wypróbować rozdzielczość 1920x1080, czyli najwyższą jaką jest w stanie obsłużyć ekran tego notebooka. Rezultat był zaskakująco dobry i test dał praktycznie identyczne wartości co w 1366 x 768. Średnia prędkość pozostała na poziomie 60klatek na sekundę przy tak wysokiej rozdzielczości robi niemałe wrażenie. Tylko raz zdażył mi się spadek do 56 klatek na sekundę i miało to miejsce w trakcie spektakularnej kraksy.
.
Podsumowanie
ASUS G74X nie miał najmniejszych problemów z udźwignięciem Need for Speed: Hot Pursuit. Niezależnie od wybranych ustawień i rozdzielczości uzyskiwałem średnie prędkości na poziomie 60 klatek na sekundę. Nawet w najbardziej wymagających partiach wyścigu silnik tracił co najwyżej kilka klatek i w praktyce było to niemożliwe do zauważenie w trakcie samej gry.