Ta usunięta scena z Zemsty Sithów jest uznana za kanoniczny początek Rebelii
Usunięta scena z Zemsty Sithów z udziałem Padmé Amidali uważana jest za prawdziwe narodziny Rebelii w uniwersum Star Warsów.
Nie od dziś wiadomo, że kręcenie filmów rządzi się swoimi prawami, a jednym z nich jest obcinanie nagranego materiału, by zmieścić się w konkretnych ramach czasowych. Taki los spotkał również film Gwiezdne wojny: część III – Zemstę Sithów, kiedy postanowiono usunąć pewne kluczowe sceny z udziałem Padmé Amidali, które dziś uważa się za kanoniczne. Chodzi o moment zwołania Delegacji Dwóch Tysięcy, rady, która miała okazać sprzeciw wobec działań kanclerza Palpatine’a. Było to w czasie, kiedy oczywistym stało się, że ten postawił sobie za cel przekształcenie Republiki w Imperium.
Palpatine podporządkował sobie część senatorów, siejąc korupcję w Senacie Galaktycznym i wykorzystując wojny klonów do osobistych celów. Ostatecznie udało mu się, ponieważ po zakończeniu konfliktu Palpatine został Imperatorem, przekształcił Republikę w Imperium i Anakina Skywalkera w Dartha Vadera.
Nim to się jednak stało, opór próbowali stawić mu senatorowie z Padmé Amidalą na czele. Chodziło o stworzenie petycji, w której reszta Senatu Galaktycznego poprosiła Palpatine’a o zrzeczenie się nadzwyczajnych uprawnień kanclerskich w imię przywrócenia demokracji. Oprócz Amidali głównymi sygnatariuszami byli Mon Mothma, Terr Taneel, Fang Zar, Bana Breemu, Chi Eekway Papnoida, Tanner Cadaman, Sweitt Concorkill, Ivor Drake, Male-Dee, Mena Tills, Bail Organa i Nee Alvar.
Sceny przedstawiające posiedzenie Delegacji Dwóch Tysięcy zostały jednak usunięte z filmu, choć dziś ich kanoniczność jest bezsprzeczna. Wskazywał na to chociażby przewodnik po świecie Gwiezdnych wojen autorstwa Pabla Hidalego, w którym zaznaczono, że zawiązanie Delegacji było zgodne z pierwotną wizją George’a Lucasa.
Jakie znaczenie miała Delegacja Dwóch Tysięcy?
Usunięte sceny przedstawiają naradę, w której bierze udział Amidala. Wiadomo, że kiedy była królową planety Naboo, ufała Palpatine’owi jako doradcy. W końcu jednak Padmé daje się przekonać co do tego, że władza kanclerza i korupcja Senatu wymknęły się spod kontroli. W rezultacie bohaterka staje się jednym z kluczowych graczy w zwołanej Delegacji. Proponuje ona zawiązanie sojuszu z Zakonem Jedi, co podyktowane jest relacją, jaka łączy ją z Anakinem Skywalkerem. Jednak organizacja jest już zajęta wojnami klonów.
Cała inicjatywa odbywa się zdecydowanie za późno. Palpatine brnął dalej w swoich planach, do sojuszu Delegacji z Jedi ostatecznie nie doszło, a dodatkowo Imperator zwrócił Anakina przeciwko spiskowcom, spychając go na Ciemną Stronę Mocy. Dzień po utworzeniu Imperium wywiad imperialny zaczął ścigać członków Delegacji, a zrzeszenie koniec końców upadło. Niemniej zawiązanie Delegacji uznaje się za oficjalny początek Rebelii przeciwko Palpatine’owi.