autor: Bartosz Świątek
Świat dysku Terry’ego Pratchetta po raz kolejny trafi na ekrany telewizorów
BBC Studios oraz Narrativia planują stworzenie telewizyjnej adaptacji Świata dysku – serii kultowych komediowych powieści fantasy autorstwa brytyjskiego pisarza Terry’ego Pratchetta.
Stworzony przez zmarłego w 2015 roku Terry’ego Pratchetta Świat dysku ponownie trafi na ekrany telewizorów. Adaptacja nosi roboczy tytuł The Watch, co prawdopodobnie stanowi nawiązanie do zajmującej ważne miejsce w powieściach straży miejskiej. Przygotowaniem serialu zajmą się BBC Studios oraz powołana do życia właśnie przez brytyjskiego pisarza firma Narrativia (na jej czele stoją Rod Brown, Rob Wilkins – były menadżer Prattcheta, a także córka twórcy Świata dysku – Rhianna – graczom znana dobrze m.in. z pracy nad Mirror’s Edge oraz remakiem Tomb Raidera). Za scenariusz będzie odpowiadał znany z Kontry, Muszkieterów, a także powstającego obecnie rebootu Das Boot Simon Allen. Z kolei rolę producenta wykonawczego obejmie Hilary Salmon (pracowała wcześniej przy serialach takich jak Milczący świadek czy Luther). Data premiery nie jest na razie określona.
The Watch to już kolejna adaptacja dzieł Pratchetta – na przestrzeni lat było ich całkiem sporo. Ostatnią zapowiedzianą stanowi sześcioodcinkowa ekranizacja Dobrego omenu (powieści napisanej przez Brytyjczyka wraz z Neilem Gaimanem, który służy za scenarzystę oraz showrunnera). Tworzeniem tamtej serii zajmują się z kolei BBC Two oraz Amazon, a w głównych rolach zobaczymy Michaela Sheena (Masters of Sex, Pasażerowie) oraz Davida Tennanta (Jessica Jones, Doktor Who). Zdjęcia rozpoczęły się we wrześniu zeszłego roku – w Londynie oraz południowej Afryce – zaś premierę przewidziano na rok 2019.
Świat dysku to cykl powieści rozgrywających się w fikcyjnym świecie fantasy, który – jak sama nazwa wskazuje – ma postać płaskiego dysku, spoczywającego na grzbiecie czterech słoni (te z kolei stoją na skorupie wielkiego kosmicznego żółwia – A’tuina). Uznana na całym świecie seria charakteryzuje się potężną dawką humoru, połączoną z rzadko spotykanym we współczesnej literaturze rozrywkowej (a typowym dla Terry’ego Pratchetta) zamiłowaniem do dawania czytelnikom do myślenia.