autor: Janusz Guzowski
Steam – nowa aktualizacja i 100 milionów aktywnych użytkowników
Firma Valve, twórcy platformy Steam, poinformowała, że obecnie serwis posiada 100 milionów aktywnych użytkowników, a tylko od stycznia w ofercie pojawiło się 1300 nowych gier. Aby ułatwić wyszukiwanie tytułów wprowadzono pakiet zmian określany mianem Steam Discovery Update, który przemodelowuje stronę główną platformy i wprowadza szereg rozwiązań personalizujących.
Zgodnie z informacjami podanymi przez firmę Valve, system dystrybucji cyfrowej Steam posiada obecnie 100 milionów aktywnych użytkowników. Nie wyjaśniono, co dokładnie oznacza ten termin, jednak taka liczba może robić wrażenie – jak informowaliśmy, zdaniem Intela na świecie jest ponad 700 milionów graczy PC, co mogłoby oznaczać, że blisko co siódmy z nich jest aktywnym użytkownikiem Steam (aczkolwiek te dane należałoby skorygować o inne platformy obsługiwane przez serwis Valve). Dodatkowo dowiedzieliśmy się, że w ofercie sklepu pojawiło się w tym roku już 1300 nowych tytułów. Dla porównania, w całym roku 2013 trafiły tam „jedynie” 304 pozycje. Tym samym całkowita ilość dostępnych gier szacowana jest na ponad 3700.
Aby ułatwić użytkownikom orientację w swojej ofercie firma Valve wprowadziła dużą aktualizację serwisu Steam. Zbiór poprawek, określany mianem Discovery Update, przemodelowuje stronę główną platformy i wprowadza szereg rozwiązań personalizujących. Jak stwierdził Alden Kroll, projektant User Interface w Valve, w wywiadzie dla serwisu Eurogamer:
Stary format nie oferował wystarczającego miejsca na prezentowanie klientom rosnącej oferty. Poza zwiększeniem samej liczby miejsc na reklamy gier, przygotowaliśmy także „inteligentne” algorytmy i parametry dla użytkowników.
Zmiany dotyczą między innymi systemu rekomendacji, w którym wprowadzono listę tytułów polecanych ze względu na pozycje, w które graliśmy wcześniej i które najbardziej nam się podobały. Zaimplementowano także program „Kustoszy” (Curators), w którym każdy może zarekomendować swoje ulubione gry. Będzie można „śledzić” propozycje wybranych Kustoszy, których gust okaże się zbieżny z naszym lub samemu polecać wybrane gry innym.
System rekomendacji, zwany kolejką odkryć (Discovery Queue), wyświetla produkty, które sprzedają się najlepiej i wpisują się we wcześniej ograne przez nas tytuły. Poszczególne propozycje można dodać do listy życzeń, monitorować lub zignorować, aby nie pokazywały się więcej w zestawieniu. Całość ma być odświeżana codziennie i prezentować 12 gier najbardziej trafiających w nasze gusta.
Kolejka odkryć jest w dużej mierze dostosowana do najlepiej sprzedających się nowych tytułów, ale jej celem jest też uwypuklenie tytułów pokrewnych tym, w które ostatnio graliśmy i obecnych już w swojej bibliotece. Chodzi tu o to, żeby nie przegapić popularnych gier, o których jeszcze nie słyszeliśmy. Jeśli nie chcemy, aby cokolwiek nas ominęło, można za pomocą kolejki odkryć zapoznać się praktycznie z całą ofertę Steam.
Oprócz tego klasyczny system rekomendacji zyskał potencjalnie nieskończony zakres – nowe gry będą dodawane do listy w oparciu o to, w co sami gramy, w co grają nasi znajomi, a także o gatunki, przy których spędziliśmy najwięcej czasu. Wszystkie listy mają możliwość filtrowania pod względem wybranego kryterium.
System rekomendacji działa właściwie dzięki temu, że na podstawie tagów, którymi gracze oznaczają gry, jesteśmy w stanie zidentyfikować relacje między poszczególnymi tytułami. Duża część programu rekomendacji wykorzystuje tagi pozycji, w które ostatnio graliśmy i łączy je z innymi produkcjami, które charakteryzują się dużą ilością podobnych tagów. Waga poszczególnych oznaczeń jest różna w zależności od ich popularności, częstości itd. i z pewnością będzie na bieżąco uaktualniana w oparciu o informacje od naszych użytkowników.
Największą zmianą nowego uaktualnienia jest wprowadzenie systemu Kustoszy. Kustosze Steam to osoby lub organizacje, których zadaniem jest wydawanie rekomendacji tak, aby inni użytkownicy mogli poznać interesujące gry z katalogu Steam. Możemy obserwować rekomendacje dowolnej liczby takich osób polecających, tak, aby wybrać tych, których gust najbardziej zgadza się z naszym. Kustoszem może zostać każdy użytkownik platformy, a domyślnie status ten przysługuje oficerom wszystkich grup. Oczywiście rodzi się wątpliwość, czy wydawcy gier nie będą próbowali wpływać na najbardziej popularnych Kustoszy, tak, by ci rekomendowali konkretne gry, jednak takie zagrożenie jest nieodłącznym elementem „oddolnej” działalności pasjonatów danego medium. Jak stwierdził Kroll:
Takie niebezpieczeństwo istnieje zawsze. Będziemy monitorować serwis, aby mieć pewność, że nikt nie nadużywa tego systemu.