Steam Next Fest przyniósł wysyp nowych strategii, RPG i innych gier w Encyklopedii; dla każdego coś miłego
Bieżący tydzień upływa pod znakiem Festiwalu Steam Next, dzięki któremu na naszą Encyklopedię Gier spadła istna lawina nowych tytułów. Zapraszam na ich przegląd, wraz z informacjami o zmianach dat premier, wymagań sprzętowych, wersji językowych etc.
Ubiegły tydzień stał pod znakiem ujawniania dat premier gier zapowiedzianych wcześniej. Tym razem proporcje są nieco inne – dominują świeże pozycje, które dopiero doczekały się dodania wpisu encyklopedycznego. W obu wypadkach wspólne jest jednak to, że czeka na Was sporo informacji do przyswojenia – i interesujących produkcji, które mogą wpaść Wam w oko (i na listę życzeń). Oczywiście duża w tym zasługa trwającego właśnie Festiwalu Steam Next, który jak żadne inne wydarzenie sprzyja wyławianiu „pereł” z morskich (czyt. steamowych) głębin.
Jeśli któraś z poniższych gier wpadnie Wam w oko, możecie dodać ją do obserwowanych z poziomu wpisu w Encyklopedii (to nasz lokalny odpowiednik list życzeń). Dzięki temu otrzymacie powiadomienie, gdy pojawią się nowe teksty na jej temat.
Na początek, jak zwykle, przedstawię Wam najciekawsze gry dodane do Encyklopedii w ostatnim tygodniu – z podziałem na podstawowe gatunki. Są tu nie tylko świeżo zapowiedziane pozycje, ale i takie, które mogły zostać ujawnione jakiś czas temu, a teraz przebiły się przez tłum i wpadły na nasz radar.
Nowo dodane gry – strategie
Colonize (PC)
Strategia ekonomiczna, w której ruszamy na podbój Nowego Świata w XVII wieku, wydana przez polskie CreativeForge Games. W Colonize kontrolujemy pierwszych kolonistów z Anglii, a naszym zadaniem jest zapewnienie im przetrwania i stworzenie dobrze prosperujących osad.
Gra ukaże się 15 lutego we wczesnym dostępie.
Breachway (PC)
Gra strategiczna science fiction z elementami karcianki i roguelike’a. W Breachway wcielamy się w kapitana statku kosmicznego i przemierzamy losowo generowaną galaktykę, dokonujemy trudnych wyborów oraz toczymy turowe potyczki, zagrywając karty z komponowanej stopniowo talii.
Gra ukaże się 22 marca we wczesnym dostępie i będzie wyposażona w polskie napisy. Na Steamie można wypróbować demo.
Godsworn (PC)
Klasyczny RTS o krucjatach północnych, ukazujący walkę chrześcijan z wyznawcami bogów z mitologii bałtyjskiej. W Godsworn wybieramy stronę i bohatera (boskiego czempiona), a następnie budujemy osadę i werbujemy do armii zarówno śmiertelników, jak i fantastyczne stworzenia.
Gra ukaże się 28 marca we wczesnym dostępie. Na Steamie jest dostępna wersja demo.
Ratten Reich (PC, PS5 i… XOne?)
RTS osadzony w mrocznym dieselpunkowym świecie, w którym toczy się konflikt wyglądający jak I i II wojna światowa w krzywym zwierciadle. W Ratten Reich prowadzimy wojska szczurów, myszy, jaszczurek lub karaluchów, dowodząc małymi oddziałami lub całymi dywizjami.
Według Steama gra wyjdzie w II kwartale 2024 r. (z polskimi napisami), ale ten termin wydaje się mało prawdopodobny, zważywszy nieporozumienie, jakim okazała się wersja demo. Ponadto na oficjalnej stronie widnieją platformy PC, PS5 i XOne – ta ostatnia też sprawia wrażenie pomyłki.
Nowo dodane gry – RPG
Tales of Spark (PC)
Izometryczne RPG akcji typu hack’n’slash z otwartym światem, w którym trafiamy do inspirowanej mitologią wersji Chin z czasów dynastii Tang. Tales of Spark utrzymano w stylu wuxia. Wcielamy się w bohatera z Sekty Kunlun, który może władać bronią białą lub palną, a także magią.
Gra ukazała się 5 lutego we wczesnym dostępie i ma obecnie 90% pozytywnych recenzji na Steamie.
Caribbean Legend (PC)
Nieformalne nowe wydanie sandboksowej gry RPG Sea Dogs: To Each His Own. W Caribbean Legend żeglujemy po XVII-wiecznych Karaibach i przemierzamy tamtejsze wyspy, tocząc morskie bitwy oraz walcząc na lądzie, rekrutując załogę i gromadząc coraz większą fortunę.
Gra ukaże się 15 lutego.
Everhood 2 (PC, Switch)
Druga część serii surrealnych rytmicznych gier RPG zapoczątkowanej w 2021 roku. Everhood 2 pozwala nam ponownie zakosztować dziwactw fantastycznego świata, pełnego stworów gotowych na podjęcie szalonej muzycznej walki z bohaterem – w tej roli występuje tym razem zmieniająca kolory dusza.
Wraz z Everhood 2 dodaliśmy do Encyklopedii wpis pierwszej części.
Felvidek (PC)
Unikalna gra RPG z izometryczną eksploracją oraz pierwszoosobową walką w turach. Felvidek osadzono w alternatywnym XV wieku na Słowacji, gdzie elementy historyczne łączą się z fantastycznymi. Całości nadano monochromatyczny styl graficzny.
Gra ukaże się 29 marca. Na Steamie jest dostępna wersja demo.
Nowo dodane gry – strzelanki
Children of the Sun (PC)
Oryginalna produkcja z pogranicza snajperskich strzelanek TPP, skradanek i gier logicznych. W każdej misji w Children of the Sun dysponujemy tylko jednym pociskiem, którym możemy sterować, i musimy oddać strzał pozwalający nam wyeliminować wszystkie cele w danej lokacji.
Obecnie na Steamie jest dostępna wersja demo gry.
Mullet Mad Jack (PC)
Cyberpunkowy FPS z elementami roguelite w neonowej stylistyce a la klasyczne anime. W Mullet Mad Jack wcielamy się w bohatera, który musi co 10 sekund dostarczać sobie dopaminę, by przeżyć, więc rozprawia się z zastępami wrogów w szybki i krwawy sposób w futurystycznych lokacjach.
Na Steamie można wypróbować demo gry.
Out of Action (PC)
Cyberpunkowa strzelanka FPP (FPS), w której używamy ruchów rodem z repertuaru Maxa Payne'a (spowolnienie czasu, rzuty w przód czy na boki), a także wślizgów oraz futurystycznego oręża i gadżetów. Out of Action rozwija skrzydła w trybie multiplayer.
Na Steamie jest dostępne demo gry, w którym można zmierzyć się z botami.
Nowo dodane gry – przygodówki
Shanghai Summer (PC, PlayStation, Switch)
Narracyjna gra przygodowa, która przenosi nas do Szanghaju z 2003 roku. W Shanghai Summer wcielamy się w młodego mężczyznę, który musi uporać się z przeszłością – z dawnymi nadziejami i żalami – a także nawiązać bliskie relacje z rozmaitymi osobami ze swego otoczenia.
Gra ukazała się 7-8 lutego na PC i konsolach (PS5, PS4, Switch). Obecnie ma 97% pozytywnych recenzji na Steamie.
Neyyah (PC)
Gra przygodowa silnie inspirowana kultową serią Myst, oparta na mechanice point & click z widokiem pierwszoosobowym. Neyyah przenosi nas do tytułowej fantastycznej krainy – tajemniczego, upstrzonego zagadkami miejsca złożonego z niemal niezamieszkałych wysp.
Return to Grace (PC, PlayStation, Xbox)
Gra przygodowa FPP w retrofuturystycznej stylistyce inspirowanej dziełami z lat 60. XX wieku, przywodzącej na myśl pokrewnego gatunkowo Niezwyciężonego. W Return to Grace wcielamy się w kosmiczną archeolożkę, która odkryła starożytną AI uwięzioną przed tysiącami lat.
Gra trafi 20 lutego do PC i Xbox Game Passa. Zadebiutowała 30 maja 2023 r. na PC (ma 92% pozytywnych recenzji na Steamie, choć przy zaledwie 49 opiniach), potem została przeniesiona na konsole.
Nowo dodane gry – sport i symulacje
We Are Football 2024 (PC)
Druga część serii menedżerów piłkarskich od współtwórców m.in. cyklu FIFA Manager. W We Are Football 2024 zajmujemy się mnóstwem aspektów związanych z prowadzeniem drużyny piłkarskiej. Gra zawiera też rozbudowany edytor i pozwala na rozgrywkę w lokalnym trybie multiplayer.
Gra ukaże się 4 marca z polskimi napisami. Na Steamie jest dostępna wersja demo.
MLB: The Show 24 (PS5, XSX/S, PS4, XOne, Switch)
19. główna część serii bejsbolowych gier sportowych od Sony, opartej na licencji amerykańskiej ligi Major League Baseball. MLB: The Show 24 oferuje szereg trybów (np. Storylines z legendami dyscypliny), w których możemy zarówno brać udział w meczach, jak i zająć się zarządzaniem drużyną.
Gra ukaże się 19 marca (na wszystkich konsolach).
Under The Yoke (PC)
Symulator życia w średniowiecznej Anglii z grafiką inspirowaną malarstwem z epoki. W Under The Yoke stajemy na czele chłopskiej rodziny i prowadzimy ją ku dobrobytowi przez 250 lat, realizując feudalne obowiązki i zaspokajając potrzeby przedstawicieli kolejnych pokoleń.
Gra ma się ukazać w I kwartale 2024 r. Na Steamie można wypróbować jej demo.
Empyrion: Galactic Survival - Dark Faction (PC)
Dodatek do sandboksowej gry akcji typu survival wydanej w 2020 roku. Empyrion: Galactic Survival - Dark Faction wprowadza nową linię fabularną o tytułowej Mrocznej Frakcji, a także system walki w zwarciu oraz niedostępne wcześniej planety, zasoby do craftingu czy broń.
Dodatek ukazał się 6 lutego.
Capital Command (PC)
Symulator kosmiczny, w którym dowodzimy statkiem-matką, tocząc bitwy z flotą wojenną opanowaną przez zbuntowaną SI w ramach proceduralnie generowanych kampanii. Capital Command kładzie nacisk na realizm, zmuszając gracza np. do precyzyjnego manewrowania jednostką.
Gra zaoferuje polskie napisy. Na Steamie jest dostępna wersja demo.
Więcej nowych gier znajdziecie w wiadomościach opatrzonych tematyką „zapowiedź (gry)” – najświeższe, które otrzymały wpisy encyklopedyczne, to:
- Crusader Kings III: Legends of the Dead
- Crusader Kings III: Roads to Power
- Stronghold: Definitive Edition - Swine's Bay Campaign
- Survive the Fall
Daty premier – nowe gry
Oto zmiany w datach premier wybranych nadchodzących gier, które poznaliśmy w ostatnim tygodniu – z podziałem na gatunki:
Strategie
- Classified: France ‘44, drugowojenny naśladowca XCOM-a od Team17, zadebiutuje 5 marca (na PC, PS5 i XSX/S).
- Polski KeeperRL wyjdzie 29 lutego w wersji 1.0 (na PC), po prawie dziewięciu latach we wczesnym dostępie.
- City builder United Penguin Kingdom dostał na Steamie datę premiery 6 marca.
- Oddsparks: An Automation Adventure, strategia „automatyzacyjna” w klimacie fantasy z przygodowym pierwiastkiem, zadebiutuje 24 kwietnia we wczesnym dostępie (na PC).
- Barwny city builder Synergy został przesunięty na II kwartał 2024 r. (na PC).
- „Rogalikowa” strategia Dicefolk, w której toczymy walki z pomocą stworów, wyjdzie 27 lutego (na PC).
Inne gatunki
- Intrygująca Indika, którą wydaje 11 bit studios, została przesunięta na II kwartał 2024 r.
- EvilVEvil, kooperacyjny FPS z wampirami, wrócił do świata (nie)żywych po czterech latach od zapowiedzi, z terminem premiery ustalonym na lato 2024 r. (na PC, PS5 i XSX/S). 1 marca ruszą beta-testy.
- Between the Stars, kosmiczny symulator w RPG-owym sosie, wyjdzie 7 marca w pełnej wersji, po prawie pięciu latach we wczesnym dostępie.
- Urokliwa botaniczna przygoda w grze Botany Manor rozpocznie się 9 kwietnia (na PC, Xboxach i Switchu, a także w Game Passie).
- Termin premiery gry Mirthwood, łączącej RPG z symulacją życia, został zawężony do III kwartału 2024 r. (na PC).
- Polska przygodówka Unlucky Seven nieoczekiwanie wyszła z wczesnego dostępu 6 lutego. Stało się to zupełnie po cichu i po ponad czterech latach od ostatniej aktualizacji, więc nie liczcie, że gra została ukończona.
Więcej informacji na temat zmian dat premier znajdziecie w wiadomościach opatrzonych odpowiednią tematyką – ostatnio pisaliśmy w tym kontekście o następujących grach:
Jeśli zaś szukacie pełnej listy nadchodzących gier w układzie chronologicznym, skierujcie się tutaj.
Daty premier – porty
Oto zmiany w datach premier najciekawszych gier, które miały już światowy debiut, ale zmierzają na kolejne platformy sprzętowe.
RPG
- Zaginiony port Biomutanta na Switcha znowu nam się wymknął. Premiera zapowiedziana na 30 listopada 2023 r. się nie odbyła, potem sklepy zaczęły podawać 14 lutego jako datę wydania wersji pudełkowej – obecnie zaś wyświetlają tylko 2024 rok, a THQ Nordic wciąż milczy…
- „Rogalikowe” RPG Loop Hero trafi 30 kwietnia na urządzenia mobilne (Android, iOS).
- jRPG akcji Ys Memoire: The Oath in Felghana wyjdzie 23 maja na PS5 i PS4 – na razie tylko w Azji (tak samo jak wersja na Switcha wydana w 2023 r.).
Inne gatunki
- Drugowojenna przygodówka Torn Away ukazała się 3 lutego również na PlayStation, obok wersji na Switcha.
- Lake, przygodówka o listonoszce, wyląduje 15 lutego na Switchu.
- Filmowa (FMV) przygodówka The Bunker trafiła 4 lutego na PS5.
- Minabo: A Walk Through Life, symulacja życia… rzepy, wyjdzie 9 lutego na urządzenia mobilne (Android, iOS).
Wymagania sprzętowe i wersje PL
Wymagania sprzętowe
- Dwie gry doczekały się ujawnienia wymagań sprzętowych w ostatnim czasie: strategia Classified: France ‘44 oraz strzelanka EvilVEvil.
- The Elder Scrolls Online dostanie podwyższone wymagania sprzętowe, które wejdą w życie w marcu (zaktualizowane chyba po raz pierwszy od premiery w 2014 roku; wciąż są jednak niskie jak na dzisiejsze standardy).
- Aktualizację wymagań otrzymało też Nightingale przed przybliżonym startem wczesnego dostępu.
Polskie wersje językowe
- Ze steamowej karty 9-bit Armies: A Bit Too Far, RTS-a studia Petroglyph, usunięto polski język.
- Skradanka Ereban: Shadow Legacy zostanie wydana z polskimi napisami.
- (Nie)sławny Postal III dostał polskie napisy na PC ponad 12 lat po premierze.
Jeśli chcecie nadrobić – bądź przypomnieć sobie – poprzednie przeglądy nowości w Encyklopedii Gier, zapraszam Was tutaj. Pod linkiem znajdziecie chronologiczną listę tekstów.
Najciekawsze nowe filmy
Wszystkie nowe filmy znajdziecie tutaj. Poniżej wymieniam najciekawsze pozycje dodane do naszej bazy w ostatnich dniach – z naciskiem na materiały, których nie mieliście już okazji zobaczyć w niedawnych newsach.
- Atomic Heart – zwiastun DLC Trapped in Limbo
- Dying Light 2 – zwiastun Roku Smoka
- Final Fantasy VII Ever Crisis – zwiastun 6. rozdziału
- Homeworld 3 – zwiastun wersji demo War Games
- Lies of P – zwiastun Wo Long Collaboration
- Millennia – zwiastun wersji demo
- Nightingale – zwiastun wczesnego dostępu
- Overwatch 2 – zwiastun 9. sezonu
- Party Animals – zwiastun Cult of the Lamb x Party Animals
- Rocket League – zwiastun Mandalorian Mayhem
- Sand Land – zwiastun Hover Tanka
- Skull and Bones – zwiastun premierowy
- Tom Clancy’s The Division 2 – zwiastun sezonu Vanguard
- Tribes 3: Rivals – zwiastun wczesnego dostępu
- WRC – zwiastun 3. sezonu
- WWE 2K24 – zwiastun rozgrywki
Najciekawsze nowości w galerii
Wszystkie nowo zaktualizowane galerie znajdziecie tutaj. Poniżej wymieniam najciekawsze pozycje odświeżone (lub dodane) w ostatnich dniach.
- B-17 Flying Fortress: The Mighty 8th Redux
- Evotinction
- Final Fantasy VII Rebirth
- Helldivers 2
- Le Mans Ultimate
- Loop Hero
- Spirit Hunter: Death Mark II
- Terminator: Dark Fate - Defiance
- Train Sim World 4
CZY WIESZ, ŻE…
Na głównej stronie Encyklopedii Gier, tuż pod listą platform sprzętowych do wyboru, znajduje się wyszukiwarka, która pozwala znajdować interesujące Was gry na podstawie gatunków i tematyk. Co istotne, jest to wyszukiwarka wielokrotnego wyboru, zatem nic nie stoi na przeszkodzie, by na przykład połączyć ze sobą kryteria „książki” + „polskie” – i przekonać się, jak wielu naszych rodzimych literatów (i nie tylko) doczekało się już egranizacji swojej twórczości.