Steam ma rozszerzyć opcje kontroli rodzicielskiej [Aktualizacja: nowe szczegóły]
Według twórcy serwisu SteamDB deweloperzy z Valve pracują obecnie nad rozbudową opcji kontroli rodzicielskiej na Steamie, która wzbogacić się ma o dwie przydatne funkcje.
Aktualizacja
Pavel Djundik przekazał dodatkowe informacji na temat rozszerzonego trybu kontroli rodzicielskiej na Steam. W nowej wiadomości na X czytamy, że „będzie ona nosić nazwę Steam Families i pozwoli udostępniać gry na Steam maksymalnie 5 innym domownikom oraz zarządzać kontrolą rodzicielską dla dzieci w rodzinie. Kontrola rodzicielska ma obejmować limity czasu gry, ograniczanie dostępu do określonych funkcji i gier”.
Poza tym w momencie zakupu gry będziemy mogli oznaczyć, czy zostanie ona przypisana do konta na starych warunkach, czy jest prezentem dla kogoś innego bądź też, czy zostanie przypisana do konta jako prywatna (niewidoczna na zewnątrz).
Oryginalna wiadomość (1 listopada)
Założyciel popularnego serwisu analitycznego SteamDB, Pavel Djundik, poinformował za pośrednictwem Twittera/X, że Valve przymierza się do wprowadzenia rozszerzonego trybu kontroli rodzicielskiej na swojej platformie.
Deweloperzy z Valve mają wprowadzić przede wszystkim dwie nowe opcje dla osób korzystających z trybu rodzinnego, które z jednej strony usprawnią kontrolę działań dziecka na Steamie, a z drugiej strony pomogą „szkrabom” w przejrzysty sposób komunikować swoje growe potrzeby.
- Pierwsza opcja pozwolić ma opiekunom na ustawienie dziennego limitu czasu, jaki ich pociechy będą mogły przeznaczyć na granie.
- Druga zaś dotyczy próśb ze strony dzieci, które będą mogły za pośrednictwem platformy poinformować rodziców o chęci posiadania danej gry.
Przypomnę, że w obecnej wersji – zarówno w aplikacji, jak i na stronie internetowej – na Steamie funkcjonuje tzw. tryb rodzinny, za pośrednictwem którego da się jedynie zablokować dostęp do części elementów platformy. Ograniczeniem objęte mogą zostać sklep, lista znajomych, wybrane gry (bądź wszystkie), a także opcje społecznościowe.
W trakcie działania omawianego trybu dostęp do zablokowanych wcześniej funkcji otrzymać można, jedynie wpisując czterocyfrowy kod PIN, który ustaliła osoba będąca właścicielem konta bądź jego opiekunem.
Więcej o aktualnie funkcjonującej kontroli rodzicielskiej na Steamie przeczytacie pod tym adresem.